Wystawiać czy nie wystawiać skierowania na badania okresowe pracowników – znamy stanowisko resortu pracy.

Leszek Skupski
Leszek Skupski
08.02.2021AKTUALNE

Wystawiać czy nie wystawiać skierowania na badania okresowe pracowników – znamy stanowisko resortu pracy.

Wielu pracodawców ma wątpliwości, czy obecnie, w czasie epidemii koronawirusa, trzeba wystawiać pracownikom skierowania na badania okresowe, których wykonanie zawieszone zostało na okres po ustaniu stanu epidemii. Zapytaliśmy o to u źródła czyli w ministerstwie pracy.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami na czas epidemii zawiesiły obowiązki związane z wykonaniem badań okresowych. Orzeczenia lekarskie wydane w ramach profilaktycznych badań lekarskich, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r. zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Natomiast po odwołaniu tych stanów, pracodawca i pracownik mają obowiązek niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu.

Czy zawieszenie badań pracowników obejmuje również wystawianie skierowań na badania okresowe?

W praktyce pojawiły się wątpliwości, czy odsunięcie w czasie obowiązku wykonania badań okresowych oznacza równocześnie dla pracodawców prolongatę obowiązków związanych z wystawieniem skierowań na takie badania, w przypadkach gdy termin ważności określony w treści dotychczasowego orzeczenia upływa w okresie trwania stanu epidemii.

Wielu pracodawców, obawiając się sankcji za brak wystawienia dokumentu, wystawia pracownikom takie skierowania, jednocześnie informując o możliwości wykonania badań w późniejszym terminie. W ocenie resortu pracy, pracodawcy nie muszą jednak obecnie tego robić.

Zdaniem resortu pracy
(…) w opinii resortu nie ma konieczności wystawiania przez pracodawcę skierowań na badania okresowe przed odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Natomiast pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na te badania przed upływem 180 dni od dnia odwołania danego stanu. Wystawiając skierowanie na badania pracodawca powinien uwzględnić czas niezbędny do wykonania tych badań przez pracownika umożliwiający uzyskanie orzeczenia lekarza medycyny pracy przed upływem terminu ważności poprzedniego orzeczenia.

Warto zauważyć, że stanowisko to odbiega od wytycznych Głównego Inspektoratu Pracy  z początkowego okresu epidemii (uchylonych następnie przez GIP po wejściu w życie odpowiednich przepisów tarczy antykryzysowej). Inspekcja pracy wskazywała w nich na obowiązek wystawiania przez pracodawców skierowań na badania w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych.

 

Autor: 

Leszek Skupski

Autor
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.