Postępowanie powypadkowe a odwołanie poszkodowanego pracownika z urlopu – czy to dozwolone?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
16.06.2023AKTUALNE

Postępowanie powypadkowe a odwołanie poszkodowanego pracownika z urlopu – czy to dozwolone?

Poszkodowany w wypadku przy pracy, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala, ma nie tylko obowiązek zgłosić wypadek, ale również współpracować z zespołem powypadkowym w ramach ustalania okoliczności i przyczyn zdarzenia. Jest to niezbędne na potrzeby prawidłowej prawnej kwalifikacji zdarzenia. Czy zatem postępowanie powypadkowe może być powodem odwołania poszkodowanego pracownika z urlopu?

Do wypadku może dojść w każdym miejscu i czasie. Wypadek może mieć również miejsce w sezonie urlopowym – krzyżując tym samym plany urlopowe zarówno członków zespołu powypadkowego, jak i samego poszkodowanego. Obok zgłoszenia wypadku obowiązkiem poszkodowanego jest współpraca z zespołem powypadkowym. Należy bowiem pamiętać, że zespół powypadkowy jest zobowiązany wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego.

Czy można odwołać pracownika z urlopu w celu uzyskania wyjaśnień w toku postępowania powypadkowego?

Co w sytuacji, gdy stan pracownika nie uzasadnia otrzymania orzeczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a pracownik po wypadku rozpoczął urlopu wypoczynkowy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z pracodawcą? Czy potrzeba uzyskania wyjaśnień może stanowić podstawę odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź oczywiście brzmi NIE. Należy bowiem pamiętać, że podstawą odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego jest sytuacja, która nie była wiadoma w momencie udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Ważne

Jeżeli doszło do wypadku przy pracy pracodawca, mając świadomość obowiązków zespołu powypadkowego, powinien w pierwszej kolejności zobowiązać zespół do odebrania wyjaśnień od poszkodowanego. Dopiero po realizacji tego obowiązku udzielić urlopu poszkodowanemu, nawet w sytuacji gdy spowodowałoby to konieczność przesunięcia urlopu.

Jeżeli jednak pracownik urlop rozpoczął, jedynym rozwiązaniem będzie zawieszenie postępowania powypadkowego do czasu powrotu pracownika poszkodowanego do pracy.

Z całą pewnością potrzeba odebrania od pracownika wyjaśnień, uzyskania podpisów jest wiadoma już na samym starcie postępowania powypadkowego – wynika to z przepisów powszechnie obowiązujących i dostępnych. W żadnym razie ustalenie niezbędności w zakresie obecności poszkodowanego na potrzeby postępowania powypadkowego nie jest okolicznością, która powstaje w jego trakcie.

Ważne

Tak więc, zespół powypadkowy nie powinien wnioskować do pracodawcy o odwołanie pracownika z urlopu. Nawet przyjmując, że jego udział jest niezbędny do prowadzenia i zakończenia postępowania powypadkowego.

Co powie inspektor PIP na odwołanie pracownika z urlopu z powodu postępowania powypadkowego?

Warto pamiętać, że procedura odwoływania pracowników z urlopów wypoczynkowych może być kontrolowana przez inspektorów PIP. Pracownik odwoływany z urlopu jak najbardziej ma prawo skierować skargę do urzędu. W omawianym przypadku istnieje duża szansa, że inspektor zakwestionuje legalność działań pracodawcy, który odwołałby z urlopu pracownika poszkodowanego na potrzeby przeprowadzenia postępowania powypadkowego w terminie wynikającym z rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Powyższe jest niezależnie od tego, czy pracodawca w sposób prawidłowy pokrył koszty związane z odwołaniem pracownika z urlopu.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.