Szkolenie wstępne byłego pracownika tymczasowego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
05.04.2024AKTUALNE

Szkolenie wstępne byłego pracownika tymczasowego

Najbardziej powszechną formą w zakresie realizacji potrzeby pozyskania przysłowiowych rąk do pracy jest oczywiście zatrudnienie bezpośrednie – kiedy pracodawca zatrudnia pracownika lub pracobiorcę na podstawie umowy prawa cywilnego. Alternatywną opcją jest oczywiście skorzystanie z przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, kiedy osoba zatrudniona przez agencję pracy po swoistym okresie próbnym realizowanym w ramach pracy pod kierownictwem pracodawcy użytkownika zostanie przez niego zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Czy w takim przypadku istnieje podstawa do odstępstwa od zapewnienia szkolenia wstępnego? Co na to inspektor PIP w przypadku kontroli?

Typowe zatrudnienie to relacja dwustronna między pracodawcą, jako podmiotem zatrudniającym a osobą ubiegająca się o pracę, która po nawiązaniu stosunku pracy zyskuje status pracownika. Natomiast konstrukcja pracy tymczasowej opiera się na relacji aż 3 podmiotów. Pracownicy zatrudniani są przez agencję pracy tymczasowej, a następnie kierowani są do konkretnego pracodawcy, mającego status pracodawcy użytkownika. Tym samym pracodawca taki jest podmiotem, na rzecz którego praca tymczasowa jest wykonywana mimo, iż między nim a pracownikiem tymczasowym stosunek pracy nie jest nawiązywany.

Obowiązki w zakresie BHP pracodawcy użytkownika.

Z przepisów ustawy o pracownikach tymczasowych wynika pewien rozdział obowiązków z zakresu BHP. Zasadą jest, że pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu:

  • odzież i obuwie robocze,

  • środki ochrony indywidualnej,

  • napoje i posiłki profilaktyczne.

Ponadto po stronie pracodawcy użytkownika spoczywa też obowiązek:

  • przeprowadzania szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

  • ustalania okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy,

  • przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy oraz informowania pracownika tymczasowego o tym ryzyku.

Praca na rzecz pracodawcy użytkownika może być przez takiego pracodawcę oceniana w kategoriach pewnej próby. Jeżeli okaże się, że pracownik formalnie zatrudniony przez agencję doskonale wywiązuje się z obowiązków pracodawca użytkownik może złożyć ofertę chcąc zatrudnić taką osobę w ramach zatrudnienia bezpośredniego. W takim przypadku może powstać wątpliwość dotycząca zapewnienia szkolenia wstępnego BHP. Skoro wcześniej pracodawca użytkownik miał obowiązek przeszkolenia takiej osoby, jako pracownika tymczasowego – o czym wyraźnie stanowi ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – to czy ponownie należy pracownika poddawać szkoleniu wstępnemu po zatrudnieniu bezpośrednim?

Szkolić czy nie szkoli w zakresie BHP pracownika tymczasowego przekształcanego na etatowego?

Z logicznego punktu widzenia można by przyjąć, że nie ma podstaw aby zapewniać ponowne szkolenie wstępne, jeżeli były pracownik tymczasowy ma wykonywać pracę tego samego rodzaju co wcześniej. Z drugiej strony istnieje przepis kodeksowy, z którego wynika, że:

„szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. Art. 2373 §2 zd. 2 Kodeksu pracy).”

Aż się prosi o zastosowanie powyższego odstępstwa. Niestety przepis jest dość bezwzględny i jednoznaczny.

Uwaga!

Fakt, iż pracownik wykonywał realną pracę na rzecz pracodawcy użytkownika w żadnym razie nie oznacza, że zatrudnienie bezpośrednie jest kolejną umową o pracę, z tym pracodawcą.

Okoliczność, że pracownik wcześniej był zatrudniony na podstawie umowy z agencją, a nie z pracodawcą użytkownikiem, sprawia, iż nie może być mowy o zastosowaniu wspomnianego odstępstwa od zapewnienia szkolenia wstępnego.

Co powie inspektor PIP na brak przeszkolenia pracownika etatowego a byłego pracownika tymczasowego?

W sytuacji gdy inspektor PIP stwierdzi, że były pracownik tymczasowy, obecnie etatowy, u danego pracodawcy wykonuje taką samą pracę w jakiej był wcześniej przeszkolony oczywiście zakwestionuje brak zapewnienia szkolenia wstępnego. Będzie to jednak miało mniejszy kaliber w zakresie uchybienia niż sytuacja, kiedy to wcześniej pracodawca użytkownik nie przeszkoliłby pracownika tymczasowego.

W omawianym przypadku inspektor wyda pisemny nakaz, na podstawie którego w wyznaczonym terminie zobowiąże pracodawcę do zapewnienia szkolenia wstępnego. Jeżeli wykonywana praca nie wiąże się z przesadnie dużymi zagrożeniami zawodowymi, nie należy spodziewać się nakazu odsunięcia od pracy z natychmiastowym rygorem wykonalności.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.