Termin zawiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, a kwestia badań profilaktycznych i szkoleń wstępnych

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
06.04.2022AKTUALNE

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy uzależnia możliwość wykonywania pracy nie tylko od oceny legalności pobytu w Polsce. Możliwość legalnego zatrudnienia zależy też od zawiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, przez podmiot powierzający pracę, właściwego miejscowo urzędu pracy. Zawiadomienie takie powinno mieć miejsce w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy. Sprawa może się komplikować w przypadku konieczności zapewnienia wstępnych badań profilaktycznych oraz szkolenia bhp.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce mogą liczyć nie tylko no dobre serce obywateli RP. Mogą również skorzystać z przywilejów gwarantowanych im przepisami ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzenie powyższej regulacji ma istotne znaczenie. Wpisuje się bowiem w zasadę szybkości i prostoty postępowania w zakresie możliwości legalnego podjęcia pracy przez obywateli Ukrainy. Ocena merytorycznej jakości przepisów zawartych w specustawie jest sprawą odrębną i w żadnym razie nie jest bezpośrednim przedmiotem oceny tego tekstu.

Legalnie przebywający na terenie Polski obywatele Ukrainy mogą podjąć pracę w Polsce

Przyjmuje się, że jeżeli obywatel Ukrainy:

  • wjechał legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 (rozporządzenie wykonawcze Rady Ministrów) i

  • deklaruje zamiar pozostania na terytorium RP,

przebywa legalnie na tym terytorium, w okresie 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r.

Powyższa zasada ma istotne znacznie. Daje ona obywatelom Ukrainy prawo do wykonywania pracy na terytorium RP, w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami. Warunkiem jest tu uznanie pobytu obywatele Ukrainy na terenie RP za legalny, na mocy:

  • przywołanej wyżej zasady,

  • przepisów odrębnych, pozwalających obywatelom Ukrainy przebywać legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zawiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy – termin jego zrealizowania

Jednak sama legalność pobytu nie jest jeszcze gwarancją uprawnienia do wykonywania pracy. Dodatkowo formalnością jest konieczność złożenia zawiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy do urzędu pracy przez podmiot powierzający pracę.

Uwaga!

Powyższa czynność powinna być zrealizowana w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl.

Nie w każdym przypadku ubiegający się o pracę obywatel Ukrainy będzie zatrudniony na podstawie umowy prawa cywilnego i do tego w biurowych w warunkach środowiska pracy. W przypadku zatrudnienia na podstawie stosunku pracy wymagane będą wstępne badanie profilaktyczne oraz szkolenia wstępne bhp. Wówczas ubiegający się o zatrudnienie obywatel Ukrainy zostanie w pierwszej kolejności skierowany na badania profilaktyczne, a następnie po zawarciu umowy zostanie mu zapewnione właściwe szkolenie bhp – w języku dla niego zrozumiałym. Dopiero po zrealizowaniu takiego szkolenia będzie istniała możliwość dopuszczenia obywatela Ukrainy do pracy – co (jak należy sądzić - uwzględniając brak precyzji w przepisach) spowoduje rozpoczęcie biegu 14-dniowego na zawiadomienie urzędu pracy.

W żadnym razie nie ma mowy, aby bieg 14-dniowego terminu na zawiadomienie urzędu pracy rozpoczynał się od momentu podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Bieg terminu 14-dniowego terminu na zawiadomienie urzędu pracy nie rozpocznie się również w dniu podpisania umowy. Ustawowo jest on bowiem liczony od „dnia podjęcia pracy”.

Ważne

Nie można wykluczyć sytuacji spornej, w ramach której część podmiotów powierzających pracę uzna, iż szkolenie wstępne to już praca. Tym samym wyznaczy niejako początek biegu 14-dniowego terminu na zawiadomienie urzędu pracy. Z drugiej jednak strony przepisy mówią o zakazie dopuszczenia do pracy bez uprzedniego zapewnienia właściwego szkolenia. To może sugerować, iż dniem podjęcia pracy jest dzień dopuszczenia do jej wykonywania, po wywiązaniu się z obowiązku zapewnienia właściwego szkolenia wstępnego.

Uwzględniając powyższe wątpliwości nie można wykluczyć, że z czasem omawiana kwestia zostanie doprecyzowania lub wyjaśniona przykładowo przez PIP. Gorzej jeżeli nie doczekamy się oficjalnej wykładni przepisu specustawy, który nie definiuje pojęcia „podjęcia pracy” na potrzeby dokonania czynności zawiadomienia. Problemem będzie, też jeżeli kwestia terminu będzie wyłącznie przedmiotem arbitralnych ocen przykładowo urzędów pracy czy inspektorów PIP.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.