Ustawienie monitora ekranowego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
04.01.2024AKTUALNE

Ustawienie monitora ekranowego

Stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe to w ostatnim czasie gorący temat. Prawidłowe ustawienie monitorów ma kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście kondycji narządu wzroku, ale również układu mięśniowo-szkieletowego. W jaki sposób ustawić monitor albo monitory, jak i systemy przenośne wyposażone w zintegrowany ekran?

Niektórzy przedstawiciele stanowisk robotniczych, w tym na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne z pewną ironią podchodzą do pracy wykonywanej przed monitorami ekranowymi. W końcu nie ma nic lepszego niż wygodny fotel, kawa, herbata (jak kto woli) i komputer będący oknem na świat. Jakaś prawda pewnie w tym jest, zwłaszcza w przypadku osób, które obowiązek wykonywania pracy traktują umownie i raczej przez pryzmat wyłącznie pojawienia się w niej o umówionej godzinie z zamiarem odsiedzenia dniówki roboczej.

Nie będzie odkrywcze stwierdzenie, że wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora i siedząca pozycja ciała to wyzwanie zarówno do narządów wzroku, jak i narządu ruchu. Tym samym właściwa organizacja pracy ma znaczenie kluczowe i wymaga stosowania rozwiązań zawartych w przepisach. Przepisy te zawarte są w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Ważne

Ilekroć przywołanym rozporządzeniu jest mowa o monitorze ekranowym należy przez to rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.

Jak prawidłowo ustawić monitor komputera?

Istotną kwestią przy pracy z komputerem jest właściwe ustawienie monitora ekranowego. Wskazania w powyższym zakresie zawarte są w przepisach załącznika do wskazanego rozporządzenia. Określają one wymagania minimalne w zakresie BHP oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe.

Pochylenie i odchylenie ekranu monitora

Z przepisów wynika, że regulacje ustawienia monitora powinny umożliwiać pochylenie ekranu. Przepisy nie mówią jednak nic o kwestii odchylenia ekranu, które jest przeciwieństwem pochylenia. Czy zatem monitor nie powinien mieć regulacji w zakresie odchylenia ekranu? Ciekawe pytanie i istotne w kontekście możliwej kontroli PIP. Można przyjąć, że o ile konstrukcja monitora umożliwia pochylenie ekranu, to również pochylony ekran można odchylić.

Wysokość monitora

Wysokość monitora to kolejna istotna kwestia. Z przepisów wynika, że górna krawędź monitora ekranowego powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika. Czy chodzi o górną krawędź ekranu – czyli matrycy, która wyświetla obraz, czy może górna krawędź ekranu odnosi się do obudowy monitora, która może być węższa lub szersza? Wydaje się, że chodzi o pierwszą z powyższych opcji.

Ustawienie monitorów względem siebie

Co jednak w sytuacji gdy monitorów jest kilka? Przepisy nie tylko nie regulują kwestii wykorzystywania kilku monitorów ekranowych w obrębie jednego stanowiska, ale również nie odnoszą się do kwestii wysokości poszczególnych ekranów. W tym miejscu warto powołać się na pogląd prezentowany przez PIP.

Stanowisko organu

W przypadku zastosowania na stanowisku pracy dwóch ekranów przeznaczonych do jednoczesnego ich wykorzystywania przez pracownika podczas pracy, górne krawędzie tych ekranów powinny znajdować się na tym samym poziomie, na wysokości oczu pracownika.

Powyższe zasady w zakresie ustawienia monitora ekranowego obowiązują również w przypadku systemów przenośnych. W takich sytuacjach niezbędne jest stosowanie podstawek z regulowaną wysokością, tak aby górna część ekranu systemu przenośnego znajdowała się na wysokości oczu pracownika.

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.