Zgłaszanie naruszeń przepisów bhp w ramach ustawy o ochronie sygnalistów

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
20.12.2021AKTUALNE

Państwowa Inspekcja Pracy co roku odnotowuje tysiące skarg, które dotyczą bhp. Uruchomiane jest wówczas postępowanie kontrolne realizowane przez inspektorów pracy. Jego celem jest wykluczenie lub potwierdzenie zawartych w skargach doniesień. Niedługo powinna się ukazać ustawa ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Czy zgłaszanie naruszenia z zakresu bhp będzie możliwe na podstawie projektowanej ustawy o ochronie sygnalistów?

Niezapewnienie przez pracodawcę właściwych, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy może rodzić konsekwencje, nie tylko w obrębie relacji pracodawca – pracownicy. Całkiem duża część sporów w obrębie technicznego bezpieczeństwa pracy przenosi się poza mury zakładu pracy. Państwowa Inspekcja Pracy, jako organ kontroli i nadzoru, szczególnie w obszarze przepisów z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, jest wyczulona na wszelkie sygnały dotyczące naruszeń zasad i przepisów bhp. Szczególnie takie, które sugerują stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia zatrudnionych.

Skargi do PIP z zakresu naruszeń przepisów bhp

Pracując w strukturach PIP, w sekcji prawnej, wielokrotnie zetknąłem się ze skargami pracowników zakresu bhp. Autorzy zgłaszali różne nieprawidłowości. Od z pozoru błahych, dotyczących niezapewnienia przysłowiowej pasty bhp. Po sytuacje skrajnie niebezpieczne, jak realizacja prac budowlanych bez jakichkolwiek form zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Odrębną grupę stanowiły skargi od osób, które uczyniły sobie z urzędu cierpliwego partnera do korespondencji, na wszelkie możliwe tematy.

Pisanie skarg do Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze bhp nie budzi wątpliwości. Jest to powszechna praktyka:

  • pracowników,

  • społecznych inspektorów pracy,

  • związkowców.

Jednak wkrótce popularny może stać się nowy „kanał” dla osób chcących zgłosić naruszenia przepisów z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Mam na myśli działania w ramach ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Przywołana wyżej ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Będzie ona regulować w szczególności:

  • warunki objęcia ochroną pracowników oraz innych osób zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa;

  • środki ochrony pracowników oraz innych osób zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa;

  • regulamin zgłoszeń wewnętrznych określający wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa stosowany przez pracodawcę;

  • zgłaszanie naruszeń prawa organowi publicznemu lub organowi centralnemu.

Kiedy będziemy mówić o naruszeniu prawa, w tym przepisów z zakresu bhp?

Z projektowanej ustawy wynika, iż naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa. Ustawa zawiera katalog naruszeń, które mogą podlegać zgłoszeniu. Należy zauważyć, iż na chwilę obecną w projekcie nie ma naruszeń dotyczących w sposób bezpośredni relacji pracodawca – pracownicy w kontekście bhp. Dopiero w sytuacji, gdy naruszenie dotyczące przykładowo:

  • bezpieczeństwa produktów,

  • bezpieczeństwa transportu,

  • ochrony środowiska

będzie mogło być powiązane z naruszeniami przepisów z zakresu bhp. Wówczas naruszenie z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy będzie mogło być skutecznie niezgłoszone.

Prawo do zgłaszania dodatkowych innych naruszeń

Projektowana ustawa daje pracodawcy prawo dodatkowego ustanowienia zgłoszenia w zakładzie pracy. Pracownicy mogliby zgłaszać też inne naruszenia niż te, które bezpośrednio wynikają z katalogu projektowanej ustawy. Dotyczy to w szczególności obowiązujących u pracodawcy regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych. Takie wewnętrzne regulacje jak najbardziej mogą dotyczyć również problematyki związanej z zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy.

Czas pokaże, w jakim kształcie ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa pojawi się w dzienniku ustaw. Zobaczymy wówczas także, co ostatecznie będzie mogło być przedmiotem zgłoszeń w obrębie naruszeń prawa.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.