Zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich w czasie epidemii

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
14.09.2021AKTUALNE

Zasadą jest, że osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom lekarskim. Wyjątkiem od tej reguły jest ponowne przyjęcie do pracy, u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach, również u innego pracodawcy, w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Jednak obowiązujące w czasie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego przepisy przewidują jeszcze bardziej elastyczne rozwiązania.

Co składa się na profilaktyczne badania lekarskie pracowników? 

Do obowiązków pracodawcy, związanych z profilaktyczną ochroną zdrowia pracowników, zalicza się obowiązek kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie. Jest to swojego rodzaju monitoringu kondycji zdrowotnej pracownika w kontekście aktualnej dyspozycji do wykonywania umówionej pracy. Należy pamiętać, że same kwalifikacje i umiejętności pracownika, jak również zapewnienia o wzorowym stanie zdrowia, to za mało. Konieczne jest posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania.

Ważne

Wśród profilaktycznych badań lekarskie pracowników wyróżniamy badania:

  • wstępne,
  • okresowe.
  • przeprowadzane w specyficznych sytuacjach – kontrolne.
  • końcowe.

Kogo kierować na wstępne badania lekarskie?

Zatrudnienie osoby ubiegającej się o pracę wiąże się z koniecznością skierowania jej na wstępne badania lekarskie.

Zalecanym postępowaniem jest skierowanie na badania wstępne nie pracownika – czyli osobę, która już została zatrudniona – a kandydata na pracownika, czyli osobę ubiegającą się o zatrudnienie.

Z osobą zatrudnioną powstanie bowiem problem w sytuacji, gdy nie dostanie orzeczenia o braku przeciwwskazań pracy. W przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie problemu nie ma. Rozmowy w sprawie przyszłej współpracy mogą zostać wstrzymane do czasu zakończenia procedury odwoławczej od orzeczenia lekarskiego lub całkowicie zerwane, gdy niezdolność do pracy zostanie potwierdzona.

Kogo może objąć zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich?  

Od obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie osoby przyjmowanej do pracy istnieją wyjątki przewidziane w Kodeksie pracy. Zasadą jest, że wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:

  • przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych

Kogo może jeszcze dotyczyć zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich w czasie epidemii?

Regulacje szczególne obowiązujące w czasie epidemii COVID-19 oraz stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziły modyfikacje powyższych zasad. Źródłem zmian jest ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej ustawa kowidowa).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi ustawy kowidowej, wstępnym badaniom lekarskim w czasie epidemii nie podlegają osoby zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli:

  • posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie
  • i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Powyższa zasada obowiązuje na czas epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Tym samym kodeksowy okres 30-dniowy nie jest już uwzględniany, jako niepraktycznie krótki.

Jakie jeszcze wyjątki wprowadza ustawa cowidowa w zakresie zwolnień ze wstępnych badań lekarskich?

Bardziej restrykcyjnie przepisy szczegółowe (ustawy kowidowej) podchodzą do osób zatrudnianych na stanowiskach innych niż administracyjno-biurowe. Jest to zrozumiałe ze względu na bardziej problematyczne środowisko pracy, które może sprzyjać wypadkom przy pracy czy chorobom zawodowym. Dlatego też nie zwalniają z obowiązkowych wstępnych badań lekarskich zatrudnianych na inne stanowiska.

Ważne

Natomiast w przypadku przyjmowania do pracy na inne stanowisko niż administracyjno-biurowe, w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, wspomniany okres 30 dni między ustaniem poprzedniego zatrudnienia a nawiązywaniem nowej współpracy, został przedłużony do 180 dni.

Czas pokaże, czy nastąpi przeniesienie zasad dotyczących profilaktycznych badań lekarskich pracowników z ustawy kowidowej do innych przepisów. Nie można wykluczyć, że regulacje te zostaną na stałe wciągnięte do, łatanego od kilkudziesięciu lat, Kodeksu pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.