Od jakich decyzji inspektów pracy można wnieść odwołanie do Głównego Inspektora Pracy?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
14.12.2021AKTUALNE

Gdy kontrola PIP wykaże nieprawidłowości z zakresu bhp obowiązkiem inspektora pracy jest wydanie nakazu administracyjnego. Nakaz ten zobowiązuje pracodawcę do usunięcia stanu niezgodnego z przepisami. W takiej sytuacji można się odwołać do okręgowego inspektora pracy – jako organu II instancji. Jednak są sytuacje, gdzie należy wnieść odwołanie od decyzji inspektów pracy do Głównego Inspektora Pracy. Przykładem takiej ścieżki odwoławczej będzie decyzja zaprzestania działalności.

W praktyce obowiązki z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy mają zapewnić pracownikom właściwe warunki pracy. Niestety niektórzy zatrudniający traktują je mniej lub bardziej umownie. Brak zapewnienia:

  • przysłowiowej „pasty bhp”,

  • odzieży i obuwia roboczego,

  • właściwego szkolenia bhp

to typowe nieprawidłowości ustalane przez inspektorów PIP w toku kontroli. Są to uchybienia o stosunkowo niskim ciężarze gatunkowym. W takich przypadkach inspektor nie tylko gromadzi materiał. Wydaje też środki prawne, w tym decyzje administracyjne. 

Co grozi za narażenie pracowników na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia?

Niestety zdarzają się także sytuacje ekstremalne. Kiedy pracodawcy, np. organizują pracę w budynkach, których stan techniczny grozi zawaleniem. Takie przypadki wpisują się w niezdefiniowane pojęcie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pracowników

W takich sytuacjach o kontynuacji pracy nie może być mowy. Stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, w przypadku rozpadających się nieruchomości, skutkuje wydaniem nakazu wstrzymania pracy ze skutkiem natychmiastowej wykonalności. Jednak w wielu przypadkach na tym się nie kończy. Z katalogu środków prawnych ujętych w art. 11 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w razie stwierdzenia naruszenia przepisów:

  • prawa pracy

  • lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia,

właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy mogą nakazać, w przypadku stwierdzenia, że stan bhp zagraża życiu lub zdrowiu:

  • pracowników

  • lub osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym osób wykonujących na własny rachunek działalność gospodarczą,

zaprzestania prowadzenia działalności bądź działalności określonego rodzaju. 

Który organ państwowej inspekcji pracy może wydać decyzję zaprzestania prowadzenia działalności?

„Właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy są uprawnione” – brzmi tajemniczo. Przepis nie wskazuje kim są „właściwe organy”. Opcje są dwie:

  • inspektor pracy,

  • albo szef okręgu – czyli okręgowy inspektor pracy (dalej OIP), który ma uprawnienia inspektora. 

Decyzji zaprzestania działalności bądź działalności określonego rodzaju nie może wydać szeregowy inspektor pracy. Na podstawie ustaleń, poczynionych w czasie kontroli, kieruje on do OIP wniosek o wydanie takiej decyzji. Dopiero OIP ostatecznie decyduje czy istnieje podstawa do wydania nakazu zaprzestania prowadzenia działalności. 

Kiedy odwołanie od nakazu inspektora pip składa się do szefa PIP? 

Jeżeli nakaz zaprzestania prowadzenia działalności zostanie wydany, wówczas można się od niej odwołać. Jednak skoro decyzja wydawana jest z poziomu OIP odwołanie musi być złożone do organu II stopnia. W tym przypadku należy odwołać się do Głównego Inspektora Pracy (dalej GIP). 

Obowiązek rozpatrywania odwołań od decyzji OIP przez GIP-a jest bezpośrednio przewidziany w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIP. W takim przypadku obowiązują standardowe zasady wynikające z przepisów procedury administracyjnej. Oznacz to, m.in. że odwołanie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. 

Przykład:
Praca organizowana jest w budynku, który grozi zawaleniem. OIP wydaje decyzję zaprzestania prowadzenia działalności w tym konkretnym budynku. Pracodawca odwołuje się od decyzji OIP. Samo dowołanie, choć kierowane do GIP, składa do OIP, a nie bezpośrednio do siedziby szefa PIP. OIP przekazuje odwołanie pracodawcy wraz z dokumentacją dotyczącą sprawy do GIP. Ten po rozpoznaniu odwołania wyda decyzję, jako organ II instancji. 

Niestety wielu przypadkach odwołania nie zasługują na uwzględnienie. Inspektorzy pracy najczęściej powołują się na ekspertyzy budowlane wydąć decyzje. Często wynika z nich, że naruszenia konstrukcji budynków są tak znaczące, iż nie można ich skorygowania. Tak więc, jeżeli z ekspertyzy budowlanej wynika, że naruszenie konstrukcji budynku mają charakter trwały i nieusuwalny, odradzałbym składanie odwołania. 

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.