Pytania i odpowiedzi
Poszkodowany (nie) zgłasza uwagi do protokołu powypadkowego – jak wypełnić tę część protokołu?
Pytanie: Czy w protokole powypadkowym w pkt. 13 należy przekreślić w treści punktu (zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu) jeżeli poszkodowany nie wnosi uwag i zastrzeżeń? Czy też pozostawić, bez skreśleń, jeżeli ma zastrzeżenia i je dołączyć do protokołu (zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu)? Czy nie ma konieczności wykreślania tego zapisu "(zgłoszone uwagi należy dołączyć do protokołu)" ? »
Imienna lista pracowników zapoznanych z kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych
Pytanie: W firmie produkcyjnej występuje podział na substancje nie niebezpieczne oraz substancja niebezpieczne. Zgromadzono w jednym segregatorze karty charakterystyki do wszystkich substancji. Czy jest wymagane, aby do każdej z kart charakterystyki dołączyć listę, na której pracownik wykorzystujący na swoim stanowisku pracy substancję niebezpieczną poświadczy zapoznanie się z kartą charakterystyki tej substancji? Czy do kart charakterystyki powinny być dołączone karty środków czyszczących używanych przez sprzątaczkę ? »
Komu należą się i w jakiej ilości środki czystości?
Pytanie: Jakie przepisy regulują przydział środków czystości pracownikom? Ile i komu (stanowiska robotnicze, administracyjno-biurowe) pracodawca jest zobowiązany przydzielić mydła, proszku do prania itp.? Czy można to zastąpić ekwiwalentem pieniężnym, jeśli tak to w jakiej wielkości i jak to udokumentować? »
Aneks do protokołu powypadkowego – czy istnieje taka procedura?
Pytanie: Jedna z pracownic miała wypadek, uznany przez zespół powypadkowy. Była już na komisji w ZUS-ie i dostała odszkodowanie. Po zakończeniu protokołu inny lekarz stwierdził, że jest jeszcze dodatkowe uszkodzenie ręki. Jednak w protokole to nie zostało uwzględnione, bo kolejny uraz pojawił się później. Lekarz orzecznik zasugerował pracownicy, żeby się do mnie zgłosiła i żebym napisał aneks do protokołu powypadkowego, iż w ramach wypadku przy pracy zostało coś jeszcze uszkodzone i wówczas za ten drugi uraz też będzie mogła starać się o odszkodowanie. Czy rzeczywiście ja sporządzam taki aneks? Czy jest taka procedura – aneks do protokołu powypadkowego? Jak taki aneks ma wyglądać i gdzie go zgłosić? Czy też podpisuje go pracodawca, jak to już zrobił z protokołem? »
Czy wypłata ekwiwalentu za kupno rękawic ochronnych zwolni z obowiązku pracodawcę?
Pytanie: Czy pracownikowi, który w zarządzeniu kierownika jednostki organizacyjnej dot. ustalenia przydziału i rodzajów środków ochrony indywidualnej, w zakresie wyposażenia ma rękawice ochronne oraz rękawice olejoodporne można wypłacić ekwiwalent, czy też pracodawca powinien zakupić owe rękawice ochronne? »
Jak obliczyć minimalną szerokość przejścia między regałami?
Pytanie: Czy jest dopuszczalne używanie regału, do którego jest wąskie dojście (około 1 m)? Regał znajduje się we wnęce między innymi regałami. Regał jest używany sporadycznie, a przenoszone i składowane towary są zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż szerokość przejścia. »
Identyfikacja zagrożeń pracownika biurowego a prowadzenie samochodu służbowego
Pytanie: Czy w ocenie ryzyka zawodowego pracownika administracyjno-biurowego muszę wpisać wypadki komunikacyjne, jeśli pracownik 2-3 razy w ciągu roku wyjeżdża samochodem służbowym/osobowym na szkolenie poza miejsce pracy? »
Środki ochrony dla pracownika wykonującego prace na wysokości, wewnątrz zbiornika
Pytanie: Jakie środki techniczne zastosować, aby zabezpieczyć pracownika wykonującego prace na wysokości, wewnątrz zbiornika zamkniętego, pionowego, o dnie z nie równą powierzchnią (pochylone) i w ograniczonej przestrzeni, z wentylacją grawitacyjną? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol