Pytania i odpowiedzi
Elastyczne biuro a wymagania przepisów prawnych
Pytanie: Pracodawca chciałby przeprowadzić reorganizację biura, biuro elastyczne. Podejście ma być takie: praca nie jest już miejscem, do którego chodzimy, lecz zespołem czynności, które wykonujemy, biuro ma być w układzie otwartym, minimalna liczba ścian działowych, brak podziału powierzchni na działy, większość pracowników nie ma przypisanego miejsca pracy – polityka „gorących biurek” (3-4 biurka na 5 pracowników), zamiast indywidualnych stanowisk pracy – wybór kilku rodzajów przestrzeni o zróżnicowanym charakterze pokoje do cichej pracy, sale konferencyjne, otwarte przestrzenie do konwersacji, miejsca wypoczynku, możliwość wyboru miejsca w biurze adekwatnie do aktualnie wykonywanego zadania, polityka czystych biurek, rzeczy osobiste dokumenty trzymane w zamkniętych szafkach z dala od biurek. Moje pytanie dotyczy wymagań prawnych, czy w tak skonstruowanych strefach pracy będą te wymagania spełnione? »
Przerwa w drodze z pracy życiowo uzasadniona a uznanie zdarzenia za wypadek
Pytanie: Pracownik zgłosił się do pracodawcy w kołnierzu ortopedycznym zeznając, iż wracając z pracy był uczestnikiem kolizji samochodowej, w wyniku której doznał urazu. Poszkodowany skończył pracę o 14.00 i odbierając po drodze ojca z pracy (pracuje w szpitalu), ok 14.40 był uczestnikiem kolizji samochodowej, do której doszło nie z jego winy. Problem tkwi w tym, iż odbierał po pracy również siostrzenice z przedszkola nie najkrótszą drogą do domu, a dopiero potem ojca z pracy. Czy w obliczu takich okoliczności można uznać to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy? »
Przerwy w czasie pracy w narażeniu na hałasu a ustalenie faktycznego czasu pracy w hałasie
Pytanie: Jak wgląda możliwości zatrudnienia operatorki przy maszynie produkcyjnej, na której przekroczone są normy dopuszczalnego poziomu hałasu? Jeżeli operatorka będzie pracowała 12h, z czego łączne przerwy przeznaczone na raportowanie w kabinie tłumiącej hałas będą wynosiły 4h, to czy czas pracy w przekroczonej normie liczymy jako 8h, czy nadal 12h? »
Kto i w jakiej formie wydaje imienny podział prac na wysokości
Pytanie: W jakiej formie powinien być wydany imienny podział prac na wysokości ustnej czy pisemnej? Jak powinien wyglądać taki imienny podział prac na wysokości? Kto powinien dokonać takiego podziału prac? Muszę podkreślić, że prace wykonywane są na masztach i wieżach. »
Jak przygotować się do przeprowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy w firmie
Pytanie: Organizujemy w firmie szkolenie z pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzi ratownik medyczny. Czy muszę opracować program szkolenia, czy są ramowe? Jaki dokument, zaświadczenie mam sporządzić potwierdzający udział w szkoleniu? »
Jak zareagować na wystąpienie inspektora pracy
Pytanie: Inspektor pracy nie zgodził się z przyczynami wypadku przy pracy, w wystąpieniu wnosi m.in. o: zapewnienie aby zespół powypadkowy wskazywał wszystkie okoliczności wypadku, zapewnienie aby zespół powypadkowy ustalał przyczyny, które doprowadziły do wypadku adekwatnie do jego okoliczności. Jak odnieść się do takiego wystąpienia i jakiej odpowiedzi udzielić? »
Obowiązki zlecającego wobec pracowników podwykonawcy
Pytanie: Firma A jest właścicielem kompleksu hal magazynowych, jako właściciel zobowiązała się do dostarczenia dokumentacji budynku, w tym wszelkich pomiarów elektrycznych oraz instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Na terenie kompleksu nie posiada swoich pracowników. Firma B wynajmuje kompleks hal magazynowych od firmy A. Na terenie magazynu posiada jednego pracownika, pracownik ten pojawia się tam raz w tygodniu i sprawdza wolne miejsca magazynowe. Firma C jest podwykonawcą firmy B i wykonuje wszystkie prace na terenie magazynu, zatrudnia kilkunastu pracowników, do firmy C należą wszelkie środki transportowe w postaci wózków widłowych oraz regały. Jakie obowiązki ciąża na firmie B względem firmy A czyli właściciela obiektu i względem firmy C jako podwykonawcy? Czy to na firmie B ciąży obowiązek kontrolowania szkoleń BHP i badań firmy C jako podwykonawcy, szkoleń w zakresie ewakuacji z obiektu, badań technicznych wózków widłowych oraz przeglądy regałów, które należą do firmy C czyli podwykonawcy? Kto tutaj powinien przygotować instrukcje transportu wewnątrzzakładowego i instrukcje magazynowania? »
Kto oprócz pracodawcy może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy
Pytanie: Czy specjalista spoza zakładu może przeprowadzić szkolenie stanowiskowe pracownika skoro pracodawca nie ukończył jeszcze szkolenia dla pracodawców? Taka sytuacja: 1 lipca –piątek pracownik podejmuje pracę, a pracodawca kończy szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami 04 lica – poniedziałek. Kto w takim przypadku powinien przeprowadzić instruktaż stanowiskowy? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol