Pytania i odpowiedzi
Orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku
Pytanie: Pracownik powrócił po długiej przerwie chorobowej ponad 30 dni i został skierowany na badania kontrolne, a w skierowaniu wskazane zostały zagrożenia wraz z środkami chemicznymi (podchloryn) występujące na jego stanowisku pracy. Natomiast lekarz w orzeczeniu lekarskim wskazał przeciwwskazania do pracy na tym stanowisku z podanym czynnikiem chemicznym (podchloryn). Chciałam więc dokonać powiadomienia pracodawcy o niedopuszczenie pracownika do pracy na tym stanowisku przez lekarza medycyny pracy. Proszę o podstawę prawną jaką powinnam wskazać w takim powiadomieniu? »
Tytuł specjalisty ds. bhp
Pytanie: Ukończyłam studia uzupełniające magisterskie o specjalności w zakresie bhp. Jestem pracownikiem biurowym firmy zatrudniającej 80 pracowników, byłam również zatrudniona w firmie świadczącej usługi z zakresu bhp przez 13 miesięcy na stanowisku starszego inspektora ds. bhp, a w ostatnim miesiącu pracy na stanowisku specjalisty ds. bhp. Pracodawca zakładu, w którym obecnie pracuję chce powierzyć mi wykonywanie zadań służby bhp. Czy w obecnej firmie, jako pracownik któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, mogę mieć od razu stanowisko specjalisty ds. bhp? »
Brak przyczyny zewnętrznej a nie uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy
Pytanie: Pracownik jadąc samochodem w celach służbowych uległ wypadkowi. Po diagnozie szpitalnej okazało się, że poszkodowany cierpi na chorobę zwaną bezdech nocny. Po sporządzeniu karty wypadku dokumenty przesłano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przysłał decyzję o odmowie jednorazowego odszkodowania uzasadniając decyzję tym, że zdarzenie/wypadek zostało spowodowane wyłącznie wewnętrznymi właściwościami organizmu - poszkodowany zasnął za kierownicą. Tak więc w Karcie Wypadku, jak stwierdza ZUS bezpodstawnie stwierdzono, że zdarzenie spełnia przesłanki wypadku przy pracy. Czy jest możliwość obalenia tej tezy w sądzie pracy oraz czy to uzasadnienie decyzji ZUS jest zasadne? Choroba została zdiagnozowana dopiero po tym zdarzeniu. »
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
Pytanie: Pracownicy wykonują czynności kontrolne w terenie. Wychodzą do podległych jednostek, a kontrola wykonywana jest głównie przez kilka dni po ok. 7 godzin dziennie w siedzibie jednostki .W ciągu roku jest to ok. 50-60% czasu pracy jednego pracownika. Pracownicy mają często nieergonomiczne stanowiska pracy, czynności kontrolne wykonują w narażeniu na nadmierny hałas oraz niedogodności związane z prowadzonymi remontami w podmiotach kontrolowanych. Czy w związku z tym pracodawca może wypłacić specjalny - kontrolerski- dodatek za pracę w warunkach szkodliwych? »
Drabiny, a może podnośniki nożycowe w magazynie?
Pytanie: Opis stanowisk pracy: wysokość regałów magazynowych z reguły to max. 450 cm, ostatnia półka max. na 400 cm - przejścia pomiędzy regałami w starych sklepach to często 100/120 cm, w nowych z reguły to 140cm, a w głównych przejściach około 200 cm. Przy składowaniu artykułów powyżej 2 m pracownicy mają obowiązek stosowania zabezpieczeń chroniących przed upadkiem, czyli szelek z linką bezpieczeństwa Jakie drabiny można/należy stosować (przystawne, rozstawne, przejezdne itd.) - czy drabiny muszą mieć podesty z balustradami i poręczami ochronnymi, jeśli tak to od jakiej wysokości - ile kilogramów maksymalnie i na jakich drabinach może pracownik przenosić? »
Opłata skarbowa po wypadku w pracy
Pytanie: Przedstawiciel handlowy miał wypadek w pracy - został potrącony przez samochód osobowy podczas przechodzenia przez pasy. Poszkodowany zwrócił się do Policji o notatkę z tego wydarzenia. Otrzymał ją po dokonaniu opłaty w kasie urzędu miasta. Czy ta opłata ma podstawy prawne? »
Kwalifikacje do wykonywania czynności zabezpieczających przed wybuchem
Pytanie: O jakich specjalistycznych kwalifikacjach, uprawnieniach, szkoleniach, w zakresie czynności zabezpieczających przed wybuchem mówi ustawodawca w § 14 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol