Sklep
E-wizyty ze względu na swój zdalny charakter cieszą się dużym zainteresowaniem. Przebieg konsultacji nie odbiega od tych odbywających się w gabinecie przychodni. Spotkanie można zarejestrować o każdej porze bez względu na lokalizację.
Pracownica pracowała od 1984 do 2007 jako szwaczka i punktowaczka. Następnie od 2010 do chwili obecnej jako pakowaczka. Praca polegała na układaniu pojedynczych opakowań z bardzo lekkim produktem w kartonie, a następnie zaklejeniu go. W ubiegłym roku pracownica otrzymała orzeczenie lekarskie z WOMP o rozpoznaniu choroby zawodowej: przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy. Z czym to się wiąże dla naszej firmy jako aktualnego pracodawcy? Czy biorąc pod uwagę poprzedni okres zatrudnienia choroba wystąpiła wskutek pracy u obecnego pracodawcy? Co może dać odwołanie się od decyzji WOMP?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Wykaz chorób zawodowych, jak i tryb postępowania w tym zakresie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. Było ono nowelizowane w 2012 r., teraz, po blisko dekadzie, znów należy spodziewać się zmian spowodowanych sytuacją epidemiczną i koniecznością usprawnienia procesu orzekania. Zobacz, co może się zmienić.
Sebastian Kryzka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik zgłasza w firmie chorobę zawodową mówiąc, że ma chorobę tkanek miękkich. W jaki sposób ma zachować się pracodawca? Jakie kolejne kroki podjąć, jeżeli otrzyma dokument dotyczący choroby zawodowej? Czy mamy kogoś powiadomić, prowadzić rejestr?
Halina Góralska
Zdarza się, że pracownik zgłasza do pracodawcy podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej. Jak wówczas postąpić, co zrobić, gdzie skierować pracownika? A jak zachować się w przypadku wystąpienia w zakładzie pracy stwierdzonej choroby zawodowej? O jakie dokumenty należy wówczas zadbać? Jakie obowiązkowe rejestry należy w takim przypadku prowadzić? Ekspert Portalu BHP udziela odpowiedzi na powyższe pytania. Wyjaśnia, kok po kroku, co należny zrobić gdy pracownik zgłasza podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej.
Obecnie wiele pielęgniarek i lekarzy zatrudnionych jest na kontraktach. Jak wiemy pracownicy służby zdrowia zatrudnieni na kontraktach bardzo często pracujący w kilku różnych placówkach. Jak w takim wypadku postąpić jeżeli pielęgniarka kontraktowa zgłosi pracodawcy podejrzenie o wystąpienie choroby? Jak zatem powinna przebiegać procedura zgłaszania i postępowania w takich przypadkach ze strony pracodawcy wobec pracowników kontraktowych, którzy nie podlegają lekarzowi zakładowemu?
Anna Słowińska
prawnik,
specjalista prawa ochrony zdrowia
Z tego tekstu dowiesz się:
Kto dokonuje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej pracowników kontraktowych?
Jak wypełnić zgłoszenia o podejrzeniu wystąpienia choroby zawodowej u pracowników kontraktowych?
Kiedy możemy mówić o chorobie pracowniczej lub para zawodowej?
Pracownik uzyskał decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej. W związku z tym wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie. Pracodawca przekazał dokumenty do ZUS. W najbliższym czasie pracownik pójdzie na komisję ZUS. Czy ZUS sam udziela informacji na temat długotrwałego uszczerbku na zdrowiu niezbędnego do uzupełnienia zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej? Czy pracodawca musi sam wystąpić z zapytaniem? Jaki jest termin przekazania zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. J. Nofera w Łodzi oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP
W przypadku wystąpienia choroby zarodowej pracownicy podlegają wprost ochronie nałożonej przez ustawodawcę. Pracownik może jednak dochodzić od pracodawcy odszkodowania również za uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek choroby spowodowanej warunkami pracy, ale niebędącej choroba zawodową. Zobacz, zatem jak kształtują się prawa pracowników w obu przypadkach oraz dowiedź się więcej na temat chorób należących do obu grup – chorób zawodowych i chorób spowodowanych warunkami pracy.
Pogorszenie stanu chorobowego bez związku z wykonywaną pracą i będące skutkiem rozwoju samoistnego schorzenia nie można uznać za wypadek przy pracy, choćby nastąpiło nagle. Sam fakt zapadnięcia pracownika na jedną z wymienionych w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych dolegliwości nie przesądza o istnieniu choroby zawodowej, a tym samym nie oznacza uzyskania uprawnień do świadczeń z tytuły tej choroby – orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Którzy pracownicy handlu są najbardziej narażeni na choroby?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Od 1 stycznia 2011 r. ulegnie zmianie wysokość zasiłku chorobowego dla osoby powyżej 50 roku życia w przypadku pobytu w szpitalu. W przypadku tej grupy osób zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu będzie wynosił bowiem 80% podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 70%.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone