Sklep
W Internecie dostępne są m.in. szybkie testy do wykrywania antygenów IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2. Czy pracodawca może zastosować taki środek prewencyjny przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obecnie pracodawcy zastanawiają się, czy istnieje możliwość wykonywania przez zakład pracy pomiarów temperatury przed dopuszczeniem pracowników do pracy. Póki co przepisy nie zawierają bezpośredniej podstawy prawnej w tym zakresie. Być może wkrótce ulegnie to zmianie.
W firmie pracownicy administracji sami ozonują biura. Czy osoba wykonująca taką czynność powinna mieć osobną ocenę ryzyka, dodatkowo instruktaż, może wpis do zakresu obowiązków?
Sylwester Bryłka
specjalista ds. bhp
biegły sądowy z zakresu bhp
Główny Inspektor Pracy wydał 6 maja br. zalecenia dla pracodawców, których zastosowanie pozwoli zakładom pracy (obecnie prowadzących działalność głównie na zasadzie pracy zdalnej) na powrót do funkcjonowania jak w stanie sprzed epidemii. To pracodawcy jednak – ostatecznie – będą odpowiedzialni za przygotowanie i przyjęcie konkretnych procedur, zapewniających pracownikom optymalne warunki pracy w warunkach zagrożenia stanu zdrowia. Zobacz, jak możesz i powinieneś zorganizować pracę w warunkach pandemii.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Coraz częściej pojawia się pytania, czy w związku ze stanem epidemii pracodawca może wprowadzić obowiązek sprawdzania temperatury ciała pracowników przed przystąpieniem do pracy? Kto może przeprowadzać takie badanie, na jakich urządzeniach i czy muszą być one np. wzorcowanie, kalibrowane?Zobacz, jak w obecnym stanie prawnym wygląda sytuacja, na co pozwalają przepisy?
Jaka powinna być kolejność i tok postępowania w sytuacji podejrzenia u dziecka w placówce przedszkolnej zakażenia koronowirusem? Czy od razu informujemy sanepid, organ prowadzący?
Michał Kowalski
radca prawny
Czy za zgodą pracownika lub na jego prośbę pracodawca może dokonać pomiaru temperatury? A może, skoro pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika poddania się badaniu temperatury, mógłby poprosić pracownika o poddanie się pomiarowi temperatury (pracodawca prosi, a nie przymusza)? Czy jeśli pracownik odmówi realizacji takiej prośby, pracodawca może nie dopuści go do pracy mając na uwadze możliwość zakażenia, a tym samym obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pozostałej załodze? Czy takie postępowanie będzie zgodnie z prawem?
W obecnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego zalecana jest organizacja pracy zdalnej. Jednak trudno sobie wyobrazić pracowników produkcji wykonujących swoje obowiązki z domu. Jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo w miejscu pracy? Praktycznych wskazówek udzielają eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Ochrona przed koronawirusem to nie tylko środki ochrony osobistej. Równe istotne jest regularne odkażanie powierzchni, na których zbierają się drobnoustroje. Jak dbać o smartfon i inne sprzęty elektroniczne, aby nie narażać się na ryzyko zakażenia? Oto wskazówki przygotowane przez ekspertów Cyfrowiej Polski.
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony, aby zabezpieczyć swoich pracowników przed zakażeniem. Są jednak branże, w których jest to zadanie niezmiernie trudne. Jedną z takich branż jest zapewne transport publiczny. Zbiorowy przewóz ludzi oznacza wysokie ryzyko zarażenia. Zobacz, jak Koleje Mazowieckie dbają o bezpieczeństwo pracowników i podróżnych w czasie epidemii koronawirusa.
Mając na uwadze obowiązek noszenia maseczek, czy pracownicy koszący trawę mogą nosić zamiast maseczki przyłbicę?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zarówno środków do dezynfekcji rąk jak i rękawiczek jednorazowych? A może wystarczy zapewnić jeden z tych środków?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, ekspert prawa pracy
Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie wszędzie poza domem trzeba będzie nosić maseczkę. Zobacz, jak wygląda sprawa stosowania nowych przepisów w miejscu pracy według najnowszego rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2020 r. Nie wszyscy pracownicy będą musieli stosować maseczki, a niektórzy będą mogli stosować przyłbice.
Opr. Red.
Przepisy rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zobowiązują zakład pracy do zapewnienia odległości między stanowiskami pracy wynoszącej co najmniej 1,5 m – chyba że nie jest to możliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy. Czy na pewno chodzi o odległość między stanowiskami pracy? Czy może chodzi o odległość między pracownikami pracującymi w obrębie takich stanowisk?
Stosowanie środków ochrony osobistej to teraz nie tylko zachowanie zdroworozsądkowe ale też wymóg prawny. Obowiązkowe jest już stosowanie rękawiczek, a od 16 kwietnia 2020 r., również maseczek poza miejscem zamieszkania, zameldowania - czyli również w pracy. Jednak jaką maseczkę wybrać? Jak nie dać się naciągnąć na maski niemające nic wspólnego z bezpieczeństwem?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone