Sklep
Jak ma reagować pracodawca, który nie chce aby osoby, które przyjeżdżają z krajów, w których wirus COVID-19 jest mocno rozprzestrzeniony, bądź członkowie rodzin pracowników wracają z takich krajów lub świadczą w takich krajach pracę przychodziły do pracy? Pracodawca chce aby tacy pracownicy przebadali się albo nie przychodzili do pracy przez 2 tygodnie.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W ramach walki z koronawirusem 8 marca br. zaczęła obowiązywać ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (koronawirusa). Wprowadza ona możliwość wykonywania tzw. pracy zdalnej. Jednak, jak taką formę pracy wprowadzić? Oto 10 reguł, które pomogą Ci zorganizować taką pracę.
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście dowiesz się:
Jakie są podstawowe zasady wprowadzania pracy zdalnej?
Jakie zagrożenia pod względem bhp związane są z pracą zdalną?
Jak sformułować polecenie wykonywania pracy zdalnej (wzór dokumentu)
W celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. Nowy przepis nie doczekał się jeszcze próby interpretacji przez organy kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy. Pewne jest natomiast to, że PIP od 6 marca br. do odwołania zaprzestał przyjmowania interesantów w celu udzielania osobistych porad prawnych. Czy można się spodziewać dalszych ograniczeń w funkcjonowaniu PIP?
Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom. To oznacza również obowiązek dbania o ich zdrowie. Dlatego też pracodawca powinien podjąć konkretne kroki, aby zapewnić pracownikom ochronę przed zarażeniem koronawirusem. Oto instrukcja postępowania, jak chronić pracowników przed koronawirusem. Instrukcję tę możesz przekazać pracownikom. Zawiera ona wskazówki, które możesz wykorzystać w każdej firmie.
Oto kilka wskazówek, które mogą ustrzec Cię od zarażenia koronawirusem. Ekspert Portalu BHP, powołując się na wiarygodne źródła, wyjaśnia, jak należy postępować aby uchronić się od zakażenia koronawirusem. Podpowiada również, jak należy postąpić w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem. Dzięki informacjom zawartym w tym materiale przypomnisz sobie i pracownikom o podstawowych zasadach ochrony przed wirusami.
Główny Inspektorat Pracy opublikował „Wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem”. Znalazły się w nich odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania przepisów prawa pracy w relacjach między pracodawcą a pracownikami. Warto uzupełnić, że mają one zastosowanie również względem osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego. Szkoda, że wyjaśnienia PIP nic o tym nie wspominają. Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście praw i obowiązków pracodawcy w odniesieniu do problematyki koronawirusa.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zagrożenie koronawirusem jest coraz większe. Służba bhp, w każdej firmie, powinna podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Oto 10 podstawowych zasad, których wdrożenie w zakładzie pracy pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Stosowanie tych zasad na co dzień pozwoli uchronić pracowników również przed innymi chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową.
Magdalena Pokrycka -Walczak
Otrzymałem pismo od pracownika obsługującego interesantów, w którym prosi o zakup środków dezynfekujących powierzchnię lady, przy której obsługiwani są interesanci, w związku z zagrożeniem przeniesienia chorób bakteryjno-wirusowych. Ponadto wnosi o montaż przezroczystych osłon oddzielających pracownika od klienta. Jak ustosunkować się do wniosków pracownika? Czy istnieją przepisy, które nakazują wykonanie prośby pracownika?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone