Sklep
Zalecenia GIS dotyczące zapobiegania COVID-19 dla wielu branż, ze względu na sytuację epidemiologiczną, mówią o dokonywaniu pomiaru temperatury, a to w praktyce nie lada wyzwanie dla pracodawców. Pomiar musi być przeprowadzony z zachowaniem należytej staranności, w jak najkrótszym czasie oraz dawać wyniki nie obarczone błędem.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło uwagę na konieczność przestrzegania w przedsiębiorstwach zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Minister pracy podkreśliła, że sprawdzaniem, czy pracodawcy wywiązują się z tego obowiązku, zajmuje się obecnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Liczba przypadków koronawirusa w Polsce rośnie z dnia na dzień. W związku z rekordowymi statystykami nowych zachorowań, a jednocześnie większym rozprężeniem związanym z wakacyjnymi urlopami, Koalicja BHP przypomina o konieczności przywrócenia niektórych obostrzeń funkcjonujących w pierwszej fali pandemii.
Należy umożliwić pracodawcom wypełnianie ich obowiązków zapisanych w Kodeksie pracy, wprowadzić zmiany w specustawie antykryzysowej– tak wynika z raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Na postawie raportu GGC Business Centre Club wysyła rekomendacje dla rządzących. Śród nich jest również apel o wsparcie w zakresie możliwości testowania na CIVID-19 zatrudnionych i mierzenia im temperatury w ramach działań prewencyjnych.
Zakład pracy musi zorganizować spotkanie statusowe, które będzie miało charakter zamknięty. Jednak w spotkaniu będą brały udział osoby również spoza zakładu pracy. Potencjalnie, razem może uczestniczyć w nim około 80 osób. Czy zgodnie z przepisami takie spotkanie może mieć miejsce? Jakie warunki należy spełnić mając na uwadze stan epidemii koronawirusa organizując takie spotkanie?
Halina Góralska
Coraz więcej zakładów pracy wraca do pracy stacjonarnej i stara się funkcjonować tak, jak sprzed czasów epidemii. Jednak w związku z tym zaczynają pojawiać się pytania o sposób organizacji codziennej pracy. Jak, zachowując odpowiedni reżim sanitarny, powróci do, w miarę normalnego, funkcjonowania firmy w czasie panującej wciąż epidemii? Jak organizować spotkania? Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak organizować spotkania i pomogą w funkcjonowaniu firmy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy wytyczne podane na stronach rządowych to tylko zalecenia czy nakazy wynikające z przepisów?
Jak zatem należy organizować w obecnej sytuacji pandemicznej spotkania firmowe?
Co należy zapewnić uczestnikom spotkań biznesowych?
Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa pracownikom jest obecnie największym wyzwaniem w procesie powrotu do biura. Jak wynika z ankiety, przeprowadzonej przez ekspertów firmy doradczej Deloitte, zaledwie 26 % polskich firm jest gotowych na zakończenie zdalnej formy pracy. Jak zatem powinien wyglądać proces powrotu pracowników do biur? Co powinni zrobić pracodawcy, aby wznowić pracę w swoich firmach? Oto 3 etapy strategii powrotu do biura, które pozwolą przywrócić pracę w placówkach.
Czy w obiekcie handlowym w obrębie galerii handlowej jestem zobligowany montować przesłony z pleksi, czy ten punkt odnosi się tylko do wysp? Czy wydzielona wyspa w obrębie sklepu do sprzedaży biżuterii musi zostać osłonięta z każdej strony?
Przed powrotem w tryb pracy stacjonarnej pracownicy powinni otrzymać konkretne informacje, jak postępować, jakich zasad przestrzegać, aby uchronić zarówno sobie, jak i współpracowników przed zarażeniem koronawirusem. Najlepiej trafiająca do użytkowników i najłatwiejszą do zapamiętania formą przekazania takich informacji będzie plakat. Na terenie firmy, zakładu pracy również powinny zostać rozwieszone takie plakaty, przypominające o właściwym zachowaniu. Już dziś pobierz plakat "Zasady postępowania w czasie epidemii — wytyczne dla pracowników" i udostępnij go pracownikom.
Przygotowując się do ponownego uruchomienia zakładów pracy i powrotu na stanowiska pracy, a także do sezonu letniego warto zadbać o odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach pracy. Właściwa wymiana powietrza to sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W przypadku niewłaściwej cyrkulacji powietrza zwiększa się podatność osób przebywających w pomieszczeniach na zakażenie wirusami, w tym koronawirusam. Poznaj zatem 5 metod zapewnienia właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach zalecanych przez Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Czy dla pracownika obsługującego klienta w biurze (doradztwo + wypełnianie dokumentów) konieczna jest przesłona z pleksi, czy wystarczy maska i odpowiednia odległość od petenta? A co z rękawiczkami, czy wystarczy, że pracownik otrzymał środki dezynfekcyjne?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik.
Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury – w ramach profilaktyki COVID-19 – jest prawnie dopuszczalne. W polskim prawie nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy. Biorąc pod uwagę potencjalne kary za naruszenie zasad przetwarzania danych osobowych, mierzenie temperatury pracownikom, jest więc jak gra w rosyjską ruletkę z PUODO.
Zgodnie z komunikatem PIP zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy. W związku z tym PIP, w krótkim opracowaniu, przybliża podstawowe kwestie związane z technicznym bezpieczeństwem pracy. Co ciekawe mimo zbliżającego się w ocenie GIP powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy – nie ma żadnego komunikatu, który zapowiadałby powrót PIP do normalnego funkcjonowania.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z przyłbicy może obecnie korzystać każdy pracownik, który ma kontakt z klientem, jak również każdy inny pracownik, któremu pracodawca nie może zapewnić odstępu między pracownikami 1,5 m. Przyłbice mogą również stosować obywatele wychodząc z domu. Mała, aczkolwiek znacząca zmiana przepisów, wymienia przyłbice wśród innych środków jakimi należy zasłaniać usta i nos.
Kinga Grodzicka-Lisek
Mimo zaleceń GIP czy też ministerstw, to pracodawcy ostatecznie są odpowiedzialni za zapewnienie pracownikom optymalnych warunków pracy w stanie zagrożenia zdrowia koronawirusem. Sprawdź zatem, czy zakład pracy jest przygotowany do wznowienia funkcjonowania, jak w stanie sprzed epidemii. Czy wdrożone zostały zalecenia GIP? Pomoże Ci w tym przygotowana lista kontrolna wraz z zaleceniami.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone