Sklep
Czy w związku z panującą pandemią COVID-19. należy wprowadzić jakieś zapisy w regulaminie pracy na ten temat? Jeśli tak to jaki?
Halina Góralska
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, największy w Polsce niezależny operator pocztowy, będzie bardziej rygorystycznie podchodził do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego pracowników. Skala działalności Speedmail i miliony doręczanych miesięcznie listów, wymagają zastosowania szczególnej ostrożności.
Na jakich stanowiskach pracy muszą być zamontowane ekrany ochronne z uwagi na pandemie kronawirusa, a na jakich wystarczy wyposażyć pracowników w przyłbice lub maseczki?
Wzrastająca obecnie liczba zakażeń znacznie podnosi prawdopodobieństwo pojawienia się wśród pracowników Twojej firmy osób zakażonych koronawirusem. Czy wiesz, co wówczas powinieneś zrobić? Nie masz pewności jak powinieneś się zachować jako osoba odpowiedzialna za bhp w zakładzie? Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia u pracownika zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Iwona Kusio-Szalak
Z tego tekstu dowiesz się:
Kontrole inspektorów PIP w okresie epidemii przeprowadzane są w ramach szczególnych rygorów sanitarnych, które muszą być przestrzegane zarówno przez podmiot kontrolowany, jak również inspektora. Czy w sytuacji gdy u kontrolowanego pracodawcy nie są stosowane środki profilaktyczne, związane z zapobieganiem COVID-19, inspektor pracy, chcąc przeprowadzić kontrolę, ma prawo uznać, że sytuacja spełnia znamiona utrudniania czynności kontrolnych ze wszystkimi tego konsekwencjami?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obecnie przepisy antycovidowe zmieniają się niemal codziennie. Czasami trudno za nimi nadążyć. Coraz większa liczba pracodawców proponuje swoim pracownikom tzw. szybkie testy na COVID-19. I tu rodzi się pytanie, co zrobić z wiedzą na temat pozytywnych wyników testów. Sprawdź, czy jako pracodawca masz obowiązek informować SANEPID o dodatnich wynikach testów na COVID wśród pracowników?
Czy za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust na terenie zakładu pracy, w miejscach w których pracownik powinien stosować powyższe zasady, w związku z sytuacją pandemiczną, pracodawca może stosować wobec pracownika kary porządkowe przewidziane w art. 108 kp.?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Najnowszy raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy”pokazuje, że pracodawcy szybko zareagowali na bieżącą sytuację epidemiczną i wprowadzili szereg rozwiązań sanitarnych zanim weszły w życie odpowiednie regulacje. Raport ujawnia również nastroje panujące obecnie wśród pracodawców i pracowników. Poznaj informacje o podejmowanych przez pracodawców działaniach, lub ich braku, na który wpływ ma obecna epidemia COVID-19.
W Twojej firmie pracownik zachorował na COVID-19? Powinieneś zatem, zgodnie z rekomendacją Europejskiej Ochrony Danych (EROD), poinformować pracowników o tym przypadku. Jednak rodzi się pytanie, jakie informacje możesz przekazać i ujawnić pozostałym pracownikom? Sprawdź, czy możesz podać imię i nazwisko pracownika, który jest chory lub który może być nosicielem (niepotwierdzonym) koronawirusa?
W związku z wprowadzeniem wszędzie strefy żółtej COVID, pracownicy nawet w biurze dopominają się o wyposażenie w ich maseczki. Dodam, że pracownicy nie mają kontaktu z klientem ani osobami zewnętrznymi. Zaopatrujemy biura w płyny do dezynfekcji oraz rozsunęliśmy szerzej biurka zachowując odstęp 1,5m. Czy jeszcze w związku z tym nowym obostrzeniem muszę zaopatrzyć pracowników biurowych, którzy siedzą ze sobą w pokoju w maseczki?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik
W kwietniu i maju wiele firm opracowało procedury antykowidowe. Często Sanepid zaopiniował je pozytywnie i zaczęły funkcjonować. Jednak w związku z wzrastającym poziomem zachorowań i ogłoszeniem strefy żółtej, a nawet czerwonej, rodzi się pytanie, czy należy wprowadzić zmiany w regulaminach wewnętrznych i procedury antykowidowych? Czy trzeba ponownie przedłożyć je w Sanepidzie do akceptacji? Jakie przepisy regulują takie działania?
Pracownik poinformował pracodawcę, że członek jego rodziny uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Dyrektor postanowił, odsunąć pracownika od pracy do momentu wykonania badań na obecność koronawirusa. Czy postąpił prawidłowo? Według jakich zasad usprawiedliwić nieobecność w pracy takiego pracownika?
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Nowy rok szkolny rusza w zupełnie nowych warunkach organizacyjnych niż zwykle. Uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno nauczycielom, jak również uczniom, Państwowa Inspekcja Pracy ma zamiar zaangażować się w działania ramach programu profilaktycznego „Bezpiecznie w szkole".
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Czy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego można zamiast maseczek ochronnych stosować tylko przyłbice z pleksi osłaniające nos i ust?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone