Sklep
Obecnie to głównie do służby bhp, pracodawcy i pracownicy zwracają się z zapytaniami o sposoby ochrony przed koronawirusem w zakładach pracy. Zadają pytania i oczekują gotowych rozwiązań mających zapobiegać zarażeniu i pozwolić na sprawne funkcjonowanie firmy. Jednak, czy w związku z koronawirusem pracownicy służby bhp mają jakieś specjalne dodatkowe obowiązki? Zobacz czego możesz się spodziewać.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Prawidłowo wypełniać swoje obowiązki w zakresie bhp
Znaleźć argumenty do ograniczenia działań służby bhp do jej faktycznych obowiązków
Zorganizować pracę służby bhp we właściwy sposób
Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed wirusami i bakteriami, również koronawirusem, jest higiena np. w postaci dezynfekcji rąk. W wielu miejscach spotkamy się obecnie ze środkami do dezynfekcji rąk i często z nich korzystamy. Jednak, aby dezynfekcja rąk była skuteczna musi być wykonane w odpowiedni sposób. Instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk przygotował Portal BHP w formie plakatu/infografiki. Instrukcję tę możesz udostępnić pracownikom w firmie, klientom czy interesantom w pomieszczeniach sanitarnych, ale nie tylko. Właściwa higiena rąk pozwoli Ci chronić siebie i innych przed koronawirusem.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed wirusami i bakteriami, również koronawirusem, jest higiena — częste mycie rąk. Jednak również mycie rąk musi być wykonane w odpowiedni sposób, aby było skuteczne. Instrukcję prawidłowego, mycia rąk przygotował Portal BHP w formie plakatu/infografiki. Możesz ją pobrać i udostępnić pracownikom w firmie, klientom czy interesantom w pomieszczeniach sanitarnych, ale nie tylko. Właściwa higiena rąk pozwoli Ci chronić siebie i innych przed koronawirusem.
Obecnie zarówno Główny Inspektor Sanitarny, jak i lekarze zgodnie mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed koronawirusem jest przestrzeganie zasad higieny. W zakładach pracy, w miejscach zbiorowych i publicznych, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Mając to na uwadze, Portal BHP przygotował plakat/infografikę, którą możesz udostępnić pracownikom w firmie, klientom czy interesantom. Możesz wywiesić ja w miejscu pracy, urzędzie. Przestrzeganie tych podstawowych 10 zasad pozwoli Ci uchronić siebie i innych przed koronawirusem. Świadomość i przestrzeganie tych kilku reguł może ochronić Twoje życie i zdrowie.
Czy odzież robocza wymaga obecnie specjalnego traktowania? Czy należy przygotować izolatki na bazach? Czy pracownicy powinni chodzić w maseczkach? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych podpowiada kilka praktycznych rozwiązań.
Czy w związku z zagrożeniem koronawirusem, jako dodatkowy środek ochronny indywidualnej, należy wprowadzić obowiązek stosowania jednorazowych masek ochronnych przez cały czas pracy, przez wszystkich pracowników?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakim odpadem będą zużyte maseczki ochronne stosowane profilaktycznie w związku z koronawirusem przez pracowników? Czy to zwykła zużyta odzież, czy już potencjalny materiał niebezpieczny, medyczny – zakaźny?
Ministerstwo Rozwoju i GIS przygotowali wskazówki dla firm z branży transportowej i logistycznej w zakresie ochrony przed koronawirusem. Zobacz, jak w praktyce firmy z tej branży radzą sobie z zaistniała sytuacją. Jakie podejmują działania w czasie pandemii? Oto przykładowe rozwiązania, które możesz zastosować w swojej firmie. Opowiada o nich kierownik działu BHP DHL Parcel, eksperta Koalicji Bezpieczni w Pracy.
W dobie szalejącego koronawirusa, pojawia się coraz więcej pytań o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Zapraszamy na wywiad z ekspertem Portalu BHP, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z ochroną pracowników przed koroanwirusem. Spojrzymy na problem z punktu widzenia służby bhp oraz pracodawcy. Ten wywiad pomoże Ci prawidłowo zorganizować pracę i zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Dzięki informacjom w nim przedstawionym nie poniesiesz niepotrzebnych kosztów.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:
Na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pracodawcy mają możliwość skierowania pracowników do pracy zdalnej. Premier apeluje do pracodawców o korzystanie z tej formy pracy. Coraz więcej pracodawców wysyła pracowników na tzw. „home office” – co na to przepisy bhp? Co gdy dojdzie do wypadku podczas takiej pracy?
Jakie są procedury Sanepidu, ZUS w sytuacji objęcia pracownika kwarantanną związaną z pandemią koronawirusa? Czy pracownicy objęci kwarantanną muszą dostarczać pracodawcy jakiś dokument informujący, że zostali skierowani na kwarantannę? Czy jeżeli pracownik nie chce dobrowolnie wziąć urlopu (płatnego lub bezpłatnego) pracodawca może za niego taki wniosek wystawić?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zarówno specjaliści ds. bhp pracujący w szkołach, jak również dyrektorzy szkół muszą podjąć środki ostrożności w swoich placówkach mające na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronowirusa. Oto 8 rozwiązań, które możesz wdrożyć w swojej placówce. Dzięki nim zadbasz nie tylko o warunki pracy, ale również o bezpieczeństwo w Twojej placówce, a przede wszystkim o zdrowie i życie przebywających w nim osób.
W czasie zagrożenia koronawirusem istotną kwestią staje się utrzymanie zasad higieny w miejscu pracy. Jest to wyjątkowo ważne zadanie w przypadku służb komunalnych – ich praca nie ustaje. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) podpowiada, jakie zagadnienia omówić na spotkaniu z pracownikami na temat koronawirusa. Dzięki tym wskazówkom możesz chronić swoich pracowników.
W ostatnim czasie, w związku z realizacją hasła „zostańcie w domach”, na znaczeniu nabiera praca zdalna. Została ona przewidziana w specustawie dot. COVID-19. Jednak lakoniczny przepis nasuwa wiele pytań przy jego praktycznym stosowaniu. Co zatem, oznacza polecenie pracy zdalnej? Czy pracownik może odmówić pracy zdalnej? W jakiej formie powinno być wydane polenienie pracy zdalnej? Oto wskazówki, które rozwieją najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Czy należy rozszerzyć ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach, gdzie pracownik jest "skazany" na bezpośredni kontakt z klientem, o zarażenie koronawirusem?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone