szkolenia bhp

Szkolenie bhp kucharza po ukraińsku

Szkolenie bhp kucharza i pomocy kuchennej po ukraińsku (Інструкція охорони праці для кухаря і помічника кухаря – загрози і вимоги)

Przybywający do Polski uchodźcy z Ukrainy starają się podjąć pracę. Zapewne wśród grup zawodów, w jakich będą szukać zatrudnienia, znajdą się pracownicy gastronomi – kucharz i pomocnik kucharza. Praca na takim stanowisku wiąże się z wieloma zagrożeniami. Informacje o tych zgorzeniach należy przekazać podczas szkolenia bhp. Jednak często osoby obcojęzyczne mają problem ze zrozumieniem przekazywanych im informacji. Natomiast trzeba zaznaczyć, że aby szkolenie osiągnęło swój cel, jego treść musi być zrozumiała dla odbiorcy.

Wypadek przy pracy wskutek niezrozumienia informacji o zagrożeniach obciąża pracodawcę.

Zrozumienie przekazywanych informacji o zagrożeniach ma szczególne znaczenie, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy. Wówczas inspektor pracy z całą pewnością sprawdzi, czy zostało przeprowadzone szkolenie bhp. Sprawdzi też, czy wśród informacji przekazanych pracownikowi znalazły się te na temat zagrożeń na jego stanowisku pracy. Zapewne zwróci wówczas uwagę czy informacje te zostały przekazane pracownikowi w sposób zrozumiały. W takim przypadku brak zapewnienia tłumaczenia materiałów ze wskazówkami dotyczącymi zagrożeń na stanowisku, np. kucharza lub pomocnika kucharza, będzie mogło być przez inspektora oraz prokuratora uznane za okoliczność obciążającą, która miała wpływ na wystąpienie wypadku.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole warunków pracy i zatrudniania obcokrajowców

Warto wspomnieć też, że Inspekcja Pracy co roku kontroluje problematykę zatrudniania cudzoziemców. Obecnie zapowiedziane są kontrole w zakresie zatrudniania i warunków pracy uchodźców z Ukrainy. Szczególnie że duża część wypadków przy pracy występuje właśnie z udziałem takich osób. Dlatego też pracodawcy, w szczególności zatrudniający osoby z Ukrainy na stanowiskach robotniczych, powinni zapewnić przekazanie informacji niezbędnych dla bezpiecznego wykonywania pracy w sposób zrozumiały – uwzględniający barierę językową.

Mając powyższe na uwadze polecamy przetłumaczone na język ukraiński materiały do szkolenia bhp na stanowisku kucharza i pomocy kuchennej. Zawierają one  wskazówki w zakresie zagrożeń i warunków pracy na takim stanowisku.

O czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp?

O czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp?

Jednym z warunków dopuszczenia pracownika do pracy, jest odbycie przez niego szkolenia wstępnego bhp. Szkolenia wstępne odbierane są często przez pracowników jako przymusowa strata czasu. Nic bardziej mylnego. Dobrze zorganizowane szkolenie to świetna wizytówka zakładu pracy. Zatem, jaka jest niezbędna zawartość każdego wstępnego szkolenia bhp? Jaki jest cel prowadzenia szkoleń wstępnych? Jak właściwie opracować program szczegółowy szkolenia? Innymi słowy, o czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp? Odpowiedzi na te i inne pytania są zawarte w tym artykule.

Szkolenie wstępne bhp przeprowadza się tylko za pomocą instruktażu. Instruktaż trwa nie krócej niż 2 godziny lekcyjne. Umożliwia uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy oraz zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami, a także z zasadami bhp.

Część ogólna szkolenia bhp powinna trwać minimum 3 godziny lekcyjne. Czas trwania szkolenia stanowiskowego jest zależny od rodzaju stanowiska pracy. Dla pracowników:

  • zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, czas trwania minimum 8 godzin lekcyjnych.

  • administracyjno-biurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych, minimum 2 godziny lekcyjne.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel