szkolenia bhp

Instruktaż stanowiskowy bhp po awansie - przeprowadzać czy nie

Instruktaż stanowiskowy bhp po awansie - przeprowadzać czy nie

Pytanie:

Pracownik zmienia stanowisko z operatora na starszego operatora, ale jego zakres obowiązków się nie zmienia, zmiana wynika z doświadczenia jakie posiada. Czy w takim przypadku pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na nowym stanowisku?

Czytaj także: Instruktaż stanowiskowy przy przeniesieniu na inne stanowisko>>>

Zgodnie z przepisami pracodawca musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Ponadto, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.

Autor: 

Halina Góralska

Czy wiesz, jak ważną rolę w firmie odrywają kwestie BHP

Czy wiesz, jak ważną rolę w firmie odgrywają kwestie BHP?

Szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami z budowania świadomości o roli BHP w firmie.

O tym, jak wielką rolę odgrywa bezpieczeństwo pracy, najczęściej przekonujemy się, gdy mamy doczynienia z wypadkiem przy pracy. Dopiero wówczas pracownicy zaczynają dostrzegać realne zagrożenia na ich stanowiskach pracy. Często w chwili wypadku przy pracy zaczyna się szukanie winowajcy. Zastanawiamy się, czy zawinił człowiek, czy może zawiodła technologia. Wtedy właśnie zaczynamy doceniać, jak ważną rolę w firmie odgrywają kwestie bhp.

Szczególnie o kwestiach bhp powinni pamiętać pracodawcy, jak i osoby kierujące pracownikami. To na nich ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy. To właśnie ta grupa musi zdawać sobie sprawę z zadań, jakie na nich spoczywają. Osoby te muszą mieć świadomość, że ich postawa i stosunek do bhp w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego też każdy pracodawca, kierownik, osoba, która nadzorują pracę innych, powinien zastanowić się:

- czy wiem, jak ważną rolę w firmie odgrywają kwestie bhp?

Znaleźć odpowiedź na to pytanie pomoże szkolenie przygotowane przez eksperta Portalu BHP. Podczas e-szkolenia omówione zostaną zagadnienia dotyczące:

  • Odpowiedzialności za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie
  • Zakresu obowiązków bhp ciążących na pracodawcach i osobach kierujących pracownikami
  • Zakresu obowiązków bhp ciążących na pracownikach
  • Kar za wykroczenia związane z BHP
  • Skutki przestrzegania i nieprzestrzegania przepisów bhp na przykładach z orzecznictwa

Webinar prowadzi:

Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp, zajmujący stanowisko kierownika komórki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.

Zobacz, o czym będzie webinar.

Szkolenia bhp stacjonarne legalne w czasie wakacji 2021

Szkolenia bhp stacjonarne legalne w czasie wakacji 2021

Epidemia COVID-19 w sposób istotny wpłynęła na organizację szkoleń z zakresu bhp. Najnowsze rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii dało możliwość prowadzenia szkoleń bhp stacjonarnie.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Do kiedy dopuszczone jest organizowanie szkoleń bhp stacjonarnie?

  • Na jakiej podstawie prawnej możesz zorganizować legalnie szkolenie bhp stacjonarnie?

  • Co z przepisami o możliwości odroczenia szkoleń bhp na czas epidemii?

  • Czy PIP wypowiedziała się w zakresie dopuszczenia stacjonarnych szkoleń bhp w okresie wakacji 2021?

Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników

Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?

W związku malejącą liczbą chorych na Covid-19, szczepieniami, oraz luzowaniem obostrzeń, pojawiają się głosy, że być może rząd zniesie stan epidemii. Co się stanie, gdy zamiast niego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego? Do kiedy więc obowiązują szczególne zasady dotyczące np. profilaktycznych badań lekarskie pracowników (wstępnych, okresowych i kontrolnych) i szkoleń bhp, pracy zdalnej? Poznaj wyjaśnienia eksperta i działaj spokojnie.

Epidemia COVID-19 wprowadziła szereg prowizorycznych rozwiązań prawnych. Planowane były tylko na chwilę (3-6 miesięcy), a funkcjonują już prawie przez 1,5 roku. Na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( …) zawieszone zostały na „chwilę”, profilaktyczne badania lekarskie pracowników (wstępne, okresowe i kontrolne), czy  szkolenia okresowe bhp, a wstępne szkolenia (z małymi wyjątkami) można przeprowadzać w formie e-learningu. Wszyscy zdążyliśmy jednak już przywyknąć do obecnego stanu. Nauczyliśmy się również funkcjonować w stanie epidemii. Wiemy, w jak sposób funkcjonować, aby zmniejszyć, prawdopodobieństwo zarażenia się COVID-19.  Stosujemy szereg rozwiązań technicznych, medycznych, aby chronić siebie i swoje otocznie przed koronawirusem. Zmniejsza się również liczba samych zachorowań na koronawirusa. W związku z powyższym, coraz bardziej prawdopodobne staje się zniesie stanu epidemii. Co wówczas z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp?

Zgodnie z przepisami ustawy kowidowej praca zdalna obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy (projekt ustawy z 18 maja 2021r.; aktualnie na etapie konsultacji społecznych). Projekt zakłada, że praca zdalna na zasadach podobnych do telepracy zostanie włączona na stałe do Kodeksu pracy. Normuje także m.in. zasady bhp przy pracy zdalnej oraz wskazuje na obowiązek pracodawcy pokrywania kosztów ponoszonych w związku z pracą zdalną. 

Autor: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniach w kontekście zakończenia epidemii?
  • Co z badaniami z innego zakładu pracy? Jak stan epidemii i jego zniesienie wpływa na ich ważność?
  • Co ze szkoleniami bhp po zakończeniu epidemii?

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel