Sklep
Jak kształtować kulturę bezpieczeństwa pracy w danym zakładzie?
Anna Kucharska psycholog
Kierowca spowodował w czasie pracy wypadek drogowy, w którym doznał poważnych urazów. Pracodawca uznał, że jest to wypadek przy pracy i wypłacał świadczenie przez 182 dni w wysokości 100%. Obecne ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne w niższej kwocie ponieważ stwierdził, że na podstawie dokumentów przedstawionych przez ubezpieczyciela wypadek drogowy był z winy kierującego. Czy pracodawca ma powołać ponownie zespół powypadkowy? Czy pracownik ma zwrócić różnicę wypłacanego wcześniej świadczenia, a pracodawca ma tę różnicę oddać do ZUS bo jest płatnikiem świadczenia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków w placówkach handlowych? Jakie nieprawidłowości najczęściej wskazują przeprowadzane kontrole?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
W marcu 2011 roku Sąd w Strzelcach Opolskich wydał wyrok, w którym skazał kierownika działu na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 1500 złotych grzywny za nieumyślne doprowadzenie do śmierci pracownika.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
Podczas XV Targi Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej 15-17 marca 2011 r. w Katowicach odbyła się również konferencja szkoleniowa „Bezpieczna praca na wysokości”. W jej trakcie można było wysłuchać m.in. wystąpienia pani Anetty Ranosz - z Okręgowego Inspektoratu Pracy - Katowice na temat "Wypadki w budownictwie na tle pracy na wysokości". Oto czego można było dowiedzieć się w wykładu.
1 kwietnia 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w art. 12 i 14 ust. 1-4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322), dalej: ustawa wypadkowa. Czas stosowania nowych wskaźników określono do 31 marca 2012 r. Przedstawiamy Wam je w poniższej tabeli.
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie zawierało zapis o zagrożeniu w postaci możliwego kontaktu pracownika podczas pracy z substancją chemiczną, na którą są wymagane badania krwi na aktywność cholinoesterazy. Placówka służby zdrowia nie wykonała takiego badania, a lekarz uprawniony do badań profilaktycznych wydał zaświadczenie dopuszczające pracownika w pełnym zakresie. Pracownik uległ wypadkowi w postaci zatrucia tą substancją chemiczną. W jakim zakresie pracodawca ponosi odpowiedzialność za zaistniały wypadek? Czy na podstawie tak wydanego zaświadczenia o zdolności do pracy pracownik był dopuszczony w pełnym zakresie?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Od 1 kwietnia 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czas stosowania nowych wskaźników określono do 31 marca 2012 r.
Jeżeli nie można wniosku o ukaranie zapisać w treść protokołu powypadkowego, to kto ma wnioskować o ukaranie pracownika w związku ze stwierdzeniem przez zespół powypadkowy naruszenia przez pracownika przepisów bhp? Jeżeli mistrz nadzorujący prace tego nie zrobi, to kto, powinien ukarać pracownika - pracownik służby bhp w odwołaniu się do postępowania powypadkowego?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie trzeba podjąć pierwsze kroki, jeżeli zdarzył się wypadek przy pracy?
Mariusz Foremniak Specjalista ds. BHP, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy zawał serca lekarza na dyżurze można uznać za wypadek przy pracy? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy? Jakie są procedury?
Zakład pracy chce wystąpić do lekarza z prośbą o wystawienie opinii lekarskiej w celu ustalenia faktycznych skutków wypadku przy pracy (miejsce i rodzaj urazu). Czy istnieje wzór dokumentu jakim powinien się posłużyć zakład pracy występując do lekarza o wydanie takiej opinii? Co ewentualnie powinno być zawarte z takim wniosku?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Wypadek miał pracodawca, który jest dyrektorem zakładu państwowego na podstawie powołania przez ministra. Kto przeprowadza postępowanie powypadkowe?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jakie błędy związane z ergonomią są najczęściej popełniane w dochodzeniu powypadkowym?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy ZUS ma prawo żądać oryginałów karty leczenia lub oryginałów innych dokumentów lekarskich? Niedawno Pani w ZUS odmówiła przyjęcia protokołu ze względu na brak oryginalnej karty z udzielonej pomocy lekarskiej.
Anna M. Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone