Sklep
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym. Jednak przepisy nie podają w sposób obligatoryjny, wzoru tego rejestru. Określają jedynie, jakie dane taki rejestr powinien zawierać. W celu ułatwienia prowadzenia przedmiotowego rejestru ekspert Portalu BHP przygotował jego wzór. Jest on w wersji edytowalnej, dzięki czemu możesz bezpośrednio po jego pobraniu wprowadzać do niego dane, albo dostosować go do swoich potrzeb. Pobierz dokument, oszczędź swój czas, miej pewność, że wprowadzasz wszystkie wymagane dane.
Zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy pracodawca, który odmawia uwzględnienia wniosku o wykonywanie pracy zdalnej przez:
ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, musi poinformować o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Pobierz wzór informacji dla pracownika o odmowie uwzględnienia wiążącego wniosku o pracę zdalną, obowiązujący od 7 kwietnia 2023 r.
Pracownicy zajmujący się czyszczeniem i myciem powierzchni płaskich, pojazdów oraz urządzeń i maszyn często korzystają z myjek ciśnieniowych. Obsługa takich urządzeń wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Dlatego też należy pracowników użytkujących w czasie pracy takie urządzenia zaznajomić z oceną ryzyka zawodowego. Dla ułatwienia zidentyfikowania zagrożeń na stanowisku pracownika obsługującego myjkę ciśnieniową i sporządzenia oceny ryzyka możesz skorzystać z wzoru takiego dokumentu. Ekspert Portalu BHP przygotował wzór oceny ryzyka zawodowego dla pracownika obsługującego myjkę ciśnieniową, gdzie mycie odbywa się przy użyciu zimnej wody.
Choć problematyka ewidencji czasu pracy nie wchodzi w zakres zadań służby bhp, niemniej jednak na prośbę Użytkowników ekspert Portalu BHP opracował wzór indywidualnej karty ewidencji czasu pracy.
Proszę zwrócić uwagę, że karta ewidencji czasu pracy musi być prowadzona oddzielnie dla każdego pracownika, w formie papierowej lub elektronicznej przy zachowaniu wymogów określonych rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Aby mieć pewność, że stan bhp wszystkich obiektów należących do szkoły odpowiada przepisom, a także w celu właściwego przeprowadzenie ich przeglądów pomocne będzie skorzystanie z listy kontrolnej. Taka lista kontrolna jest dokumentem pomocniczym i może stanowić dowód w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektów szkoły.
Pracownik na zatrudniony stanowisku szwacza to pracownik linii produkcyjnej. Od zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zależy jego wydajność i jakość pracy. Zatem dokonanie oceny ryzyka zawodowego na takim stanowisku to nie tylko konieczność sprostania przepisom ale również dbałość o dobro zakładu. Mając to na uwadze przedstawiamy przykładową ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy szwacza. Materiał opracowano na podstawie metody RISC SCORE
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję prowadzi się w oparciu o kartę ewidencji czasu pracy. Powinna być ona prowadzona systematycznie, w sposób ciągły, odrębnie dla każdego pracownika. W celu ułatwienia tego zadanie prezentujemy gotowy do pobrania i edycji wzór karty.
Zgodnie z art. 37. ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, do przetwarzania danych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie nadane przez administratora danych. Pracowników służby bhp lub osoby wykonujące zadania tej służby przetwarzają dane osobowe pracowników, wykonując swoje codzienne obowiązki służbowe, zatem powinien posiadać odpowiednie upoważnienie.
Jednym z dokumentów stanowiącym część dokumentacji powypadkowej jest pisemna relacja świadka wypadku, czyli spisane informacje na temat wypadku przekazane przez jego naocznego świadka. Zaznaczmy, że obowiązkiem zespołu powypadkowego jest zabranie wszystkich możliwych informacji w postępowaniu powypadkowym mogących mieć wpływ na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, a co za tym idzie na jego kwalifikację. Taki dokument - informacje pozyskane od świadka wypadku – powinien zostać dołączony do protokołu powypadkowego. Niestety jego wzór, ani treść nie są określone przez przepisy. Mając to na uwadze, aby ułatwić pracę zespołu powypadkowego, nasz ekspert opracował przykładowy dokument informacji świadka wypadku, gotowy do wypełnienia. Korzystając z tego wzoru oszczędzasz swój czas.
Prowadzenie dokumentów dotyczących codziennej eksploatacji wózków podnośnikowych wynika przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Przepisy te nakazują pracodawcy/organizatorowi pracy, przed przekazaniem wózka do użytkowania zapewnić kontrolę jego stanu technicznego, w tym kontrolę elementów, układów i mechanizmów. Przeprowadzenie kontroli powinno być odnotowane w dokumentach eksploatacyjnych wózka. Dokument taki może stanowić karta codziennego raportu technicznego wózka jezdniowego, a zebrane karty codziennego raportu mogą utworzyć książkę codziennej eksploatacji wózka jezdniowego z napędem silnikowym.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone