Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia szkoleń bhp
Czy ukończenie studiów podyplomowych, w tym przedmiot "Organizacja szkoleń bhp" bhp i 4-letnie doświadczenie w pracy służby bhp uprawnia do prowadzenia szkoleń w zakresie bhp?
Absolwent studiów podyplomowych w zakresie bhp posiada przygotowanie dydaktyczne, jeżeli w zakres tematyki przedmiotu wchodziła problematyka metod i form organizowania szkoleń bhp oraz stosowania podczas nich odpowiednich środków dydaktycznych.
Wymagania dla wykładowcy problematyki bhp
Wykładowca i instruktor problematyki bhp powinien posiadać:
- zasób wiedzy,
- doświadczenie zawodowe i
- przygotowanie dydaktyczne
zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Przez zasób wiedzy należy rozumieć posiadanie odpowiedniego wykształcenia w zakresie tematyki, którą będzie się wykładać podczas szkolenia bhp. W zakresie studiów podyplomowych o kierunku bhp wchodzi wiele zagadnień związanych z problematyką bezpiecznej i higienicznej pracy. A zatem absolwent tych studiów wypełnia wymagania kwalifikacji w tym zakresie.
Doświadczenie zawodowe to nic innego jak praktyka w kwestiach bhp, która pozwoli przedstawić zagadnienia niezbędne do omówienia podczas danego szkolenia bhp pracownikom. Absolwent studiów podyplomowych, który posiada staż w służbie bhp, z całą pewnością może stwierdzić, że ma doświadczenie (praktykę) w zakresie zapewniania i dbania o bezpieczeństwo pracy.
Natomiast przygotowanie dydaktyczne to ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp. To umiejętność korzystania z różnych:
- metod prowadzenia szkolenia bhp (np. gra symulacyjna, wykład),
- środków dydaktycznych (np. prezentacji),
- form organizacyjnych (np. kurs, instruktaż)
w taki sposób, aby szkolenie było efektywne i wywarło oczekiwane skutki – by zrealizowane zostały założone cele szkolenia.
§ 1a pkt 4 , § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp
Słowa kluczowe:
prowadzenie szkoleń bhpstudia podyplomowe z zakresu bhpszkolenia bhpszkolenie okresowe bhp
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.