Udział służby bhp w prowadzeniu szkoleń okresowych bhp
Kiedy pracownicy służby bhp mogą prowadzić szkolenia okresowe bhp?
Jeżeli u pracodawcy zatrudniającego powyżej 100 pracowników, którego obowiązkiem jest utworzenie służby bhp, pracownicy służby bhp prowadzą szkolenia okresowe bhp w czasie pracy przeznaczonym na realizację zadań służby bhp, wówczas następuje to wbrew obowiązującym przepisom – zakazowi powierzania pracownikom służby bhp innych zadań niż określone w rozporządzeniu o służbie bhp. W trakcie normalnego czasu pracy pracownik służby bhp powinien wykonywać tylko zadania przewidziane dla służby bhp.
W przypadku gdy pracownik służby bhp zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy i dodatkowo prowadzi szkolenia okresowe w zakresie bhp, wówczas jego udział w organizacji tych szkoleń powinien odbywać się poza normalnym czasem pracy w ramach pracy dodatkowej, na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej lub w godzinach nadliczbowych. Natomiast gdy u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 100 pracowników obowiązki służby bhp powierzone zostały pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, nie ma przeszkód, aby w pozostałym czasie pracy pracownik wykonywał inną pracę, w tym polegającą na organizowaniu szkoleń bhp i uczestniczeniu w nich jako wykładowca.
W opisanych wyżej przypadkach pracownicy pełniący obowiązki służby bhp mogą uczestniczyć w szkoleniach okresowych bhp jako wykładowcy. Jednak to pracodawca, jako organizator szkolenia, musi uznać, że posiadają oni:
- zasób wiedzy,
- doświadczenie zawodowe,
- przygotowanie dydaktyczne
zapewniające właściwą realizację programu szkolenia, a także odpowiedni poziom szkolenia w zakresie zleconych zagadnień oraz tematów. Natomiast u pracodawcy, który powierzył wykonywanie zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu pracy dopuszczalne, jest zawarcie umowy cywilnoprawnej o wykonywanie zadań służby bhp w określonym wymiarze czasu, a niezależnie od tego zawarcie odrębnej umowy dotyczącej organizowania i prowadzenia szkoleń bhp, jeżeli osoba ta prowadzi działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej (działalność gospodarczą) w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2 ust. 1 , § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704)
§ 1a pkt 2 lit. e, § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Marta Popławska
specjalista ds.
bezpieczeństwa
procesowego
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.