Aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19, a kolejna IV fala koronawirusa

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
01.10.2021AKTUALNE

Aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19, a kolejna IV fala koronawirusa

IV fala koronawirusa nabiera rozpędu. Statystyki pokazują coraz większą liczbę zarażonych COVID-19. Czy w związku z obecną rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa pracodawcy mają obowiązek ponownej aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19?

 

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Uniknąć nieprawidłowości w zakresie oceny ryzyka zawodowego
  • Uchylić się od nakazu aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19 podczas kontroli PIP
  • Zapewnić właściwą dokumentację oceny ryzyka zawodowego

 

Zmiana przepisów w zakresie aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19

Na pracodawcach w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy ciąży wiele obowiązków zmierzających do ochrony zdrowia i życia w miejscu pracy. Kodeks pracy wyznacza minimalny standard w tym zakresie. Jednak w specyficznych warunkach środowiska pracy wymusza wdrażanie znacznie bardziej szczegółowych rozwiązań prawnych.

Ważne

Zasadą jest, że w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie:

Tyle wynika z Kodeksu pracy. Natomiast szczegółową regulacją wydaną na podstawie art. 2221 § 3 kp jest rozporządzenie ministra zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Powyższe rozporządzenie od czasu ukazania się w pierwotnym kształcie zostało znowelizowane 2 razy. Najnowsze i ostatnie zmiany zawarte są w rozporządzeniu ministra zdrowia z 11 grudnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki.

Uwaga!

Przywołane rozporządzenie zmieniające odnosi się między innymi do kwestii aktualizacji oceny ryzyka zawodowego.

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego o COVID-19 a IV fala epidemii koronawirusa

Wspomniane wyżej rozporządzenie nowelizujące nakłada na pracodawców obowiązek dokonania aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19. Czyli o czynniki na jakie jest lub może być narażony pracownik, sporządzonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego oceny ryzyka zawodowego, z uwzględnieniem klasyfikacji i wykazu szkodliwych czynników biologicznych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1. Aktualizacja oceny ryzyka powinna zostać przeprowadzona w zakresie dotyczącym koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2) – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego. Rozporządzenie zostało ogłoszone 14 grudnia 2020 r. - i weszło w życie w terminie 14 dni od daty jego ogłoszenia. Oznacza to, że termin na dokonanie aktualizacji oceny ryzyka zawodowego w kontekście koronawirusa upłynął.

Uwaga!

Formalnie obowiązek aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o COVID-19 powinien być zrealizowany w styczniu 2021 r.

Jeżeli z jakiś względów pracodawca nie dopełnił obowiązku aktualizacji oceny ryzyka zawodowego - powinien dokonać aktualizacji jak najszybciej. Najlepiej zanim jej brak zostanie zakwestionowany przez inspektora pracy.

Ocena ryzyka zawodowego jest punktem wyjścia dla stosowania właściwej profilaktyki przeciw koronawirusowi. Podlega też kontroli inspektorów PIP.

Zatem to nie wzrost zachorowań i IV fala COVID-19 zobowiązuje do aktualizacji oceny ryzyka zawodowego, a same przepisy, obowiązujące już od początku 2021 r. 

Podstawa prawna 
Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.