ocena ryzyka zawodowego

Zagtrożenia psychospołeczne w środowisku pracy

Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy informuje, że zagrożenia psychospołeczne i stres związany z pracą zawodową należą do najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Blisko połowa pracowników w Europie uważa, że w miejscu pracy jest narażona na stres i zagrożenia psychospołeczne wynikają ze złego planowania pracy i organizacji pracy oraz złego zarządzania. Powszechnie występujący stres związany z wykonywaną pracą przyczyniać się może m.in. do chorób układu krążenia, udaru mózgu, chorób układu pokarmowego, depresji czy nowotworów. Zatem, na co zwrócić uwagę, aby w prawidłowy sposób zidentyfikować zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy. Praktyczne porady na ten temat znajdziesz w tym webinarze.

Podkreślić trzeba, że zagrożenia psychospołeczne, jak stres, powinny być uwzględniane w ocenie ryzyka zawodowego. Jednak zidentyfikowanie tych zagrożeń niestety bywa traktowane pobłażliwe bądź nie przykłada się należytej uwagi do czynników psychofizycznych.

Natomiast, jeżeli identyfikujemy te zagrożenia psychofizyczne na stanowisku pracy, to należy podjąć do nich odpowiednie działania profilaktyczne. Jak podkreśla Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, stres czy inne czynniki psychofizyczne są częstą przyczyną chorób i absencji wśród pracowników.

Czytaj także: Jak wspierać pracowników w walce z depresją?>>>

W webinarze „Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy” znajdziesz wskazówki na temat:

  • Czynników wpływających na obciążenie psychiczne

  • Często analizowanych przyczyn zagrożeń psychospołecznych

  • Metod oceny obciążenia psychicznego pracą

  • Przykładowe uwzględnienie zagrożeń psychospołecznych w ocenie ryzyka zawodowego

Webinar poprowadzi

Mariusz Foremniak

Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp. Konsultant społeczny wielu projektów prawnych z zakresu prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Cały webinar zobacz poniżej.

Regulamin pracy zdalnej - webinar

Regulamin pracy zdalnej i zasady bhp po zmianach w Kodeksie pracy – co z punktu widzenia bhp powinno się w nim znaleźć?

7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw dotyczące pracy zdalnej. Na mocy tych zmian z Kodeku pracy znika, w dziale drugim, rozdział IIb (przepisy o telepracy zostają uchylone), a pojawia się rozdział IIc (przepisy o pracy zdalnej). Zobacz video szkolenie, które odpowie na pytanie, co z punktu widzenia bhp powinno znaleźć się w regulaminie pracy zdalnej? Ponadto ekspert Portalu BHP przygotował także przykładowy wzór zasad bhp przy pracy zdalnej oraz przykład zapisów w ocenie ryzyka zawodowego dla stanowiska pracy zdalnej. 

Zapewne wielu pracodawców, u których funkcjonują telepracownicy, już przygotowało stosowne dokumenty i zmiany w wewnątrzzakładowych regulacjach. Jednak pytania i wątpliwości w zakresie właściwego interpretowania i zastosowania nowych przepisów o pracy zdalnej nadal się pojawiają. Wiele firm nadal stoi przed decyzją wprowadzenia pracy zdalnej. Dlatego też, aby ułatwić to zadanie i odpowiedzieć na pojawiające się pytania w zakresie wprowadzania pracy zdalnej, szczególnie w odniesieniu do kwestii bhp prezentujemy webinar: Regulamin pracy zdalnej po zmianach w Kodeksie pracy. Ekspert Portalu BHP podpowiada i objaśnia, co trzeba mieć na uwadze wprowadzając pracę zdalną w firmie na podstawie nowych przepisów Kodeksu pracy. Wskazuje też, jakie zagadnienia należy uwzględnić w regulaminie pracy zdalne. Pomaga również przygotować projekt zasad bhp przy prascy zdalnej. Podczas webinaru pokazuje także, o jakie elementy uzupełnić ocenę ryzyka zawodowego dla stanowiska administracyjno-biurowego w aspekcie pracy zdalnej.   

Podczas szkolenia ekspert Portalu BHP:

  • omawia regulacje prawne związane pracą zdalną
  • prezentuje projekt regulaminu pracy zdalnej
  • wskazuje przykładowe zapisy w karcie oceny ryzyka
  • podpowiada zasad bhp przy pracy zdalnej
  • pomaga przygotować instrukcję BHP przy pracy zdalnej

WEBINAR POPROWADZI

Mariusz Foremniak prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp, zajmujący stanowisko kierownika komórki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.

Ocena ryzyka zawodowego to tylko dokument, czy narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem pracy?

Ocena ryzyka zawodowego to tylko dokument, czy narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem?

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy to jeden z podstawowych procesów, który dzieje się w obszarze bezpieczeństwa pracy. To proces, który powinien być bardzo istotny z punktu widzenia pracodawcy, kadry zarządzającej, jak również specjalistów ds. bhp. Nie tylko dlatego, że dokumentacja z tego zakresu znajduje się w polu zainteresowania inspektorów PIP podczas kontroli. Warto więc, od czasu do czasu, odświeżać wiedzę na ten temat i przypominać sobie zagadnienia z tego zakresu. Tym razem podczas webianru postaramy się jasno odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie: czy ocena ryzyka zawodowego to tylko dokument, czy jednak to narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem pracy? Jak się okazuje, z praktycznego punktu widzenia, odpowiedź na to pytanie bywa różna. A jaka powinna być ta prawidłowa? Zapraszamy do obejrzenia materiału video szkolenia.

Podczas webinaru „Ocena ryzyka zawodowego to tylko dokument, czy narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem?” omówione zostaną zagadnienia dotyczące:

  • Przepisów prawnych odnoszących się do oceny ryzyka

  • Zawartości dokumentacji oceny ryzyka

  • Metod oceny ryzyka

  • Przygotowania dokumentacji oceny ryzyka na przykładzie stanowiska pracy – tapicer

  • Wpływu dobrze przeprowadzonej analizy ryzyka na funkcjonowanie przedsiębiorstwa

Video szkolenie poprowadzi:

Kamil Szyszkiewicz
inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Zobacz cały materiał po zalogowaniu.

Korzyści 

Dzięki informacjom przekazanym podczas tego video szkolenia:

  • przypomnisz sobie metodologię przeprowadzania oceny ryzyka,
  • odświeżysz swoją wiedzę z zakresu sporządzania prawidłowej dokumentacji oceny ryzyka,
  • zyskasz argumenty za rzetelnym podejściem do oceny ryzyka zawodowego, mającym wpływ na funkcjonowanie całej firmy. 

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel