Batalia o budżet PIP

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
15.12.2016AKTUALNE

Batalia o budżet PIP

Posłowie chcą o 15 mln. obciąć budżet Państwowej Inspekcji Pracy, jednak inspekcja się broni. Wskazuje na szeroki zakres swoich obowiązków i troskę o jakość ich realizacji. Podkreśla także swoją ważną rolę w ograniczaniu rozmiarów skutków lekceważenia przepisów prawa. „To niestety kosztuje.” – mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca GIP. Większe pieniądze mają więc pozwolić PIP rzetelnie realizować swoje obowiązki.

Na grudniowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Zbigniew Ryfka, Zastępca GIP, przedstawiając plan działań Państwowej Inspekcji Pracy na 2017 r. mówił również o potrzebie zwiększenia nakładów na działalność PIP i bronił budżetu PIP. Zabiegi te mają pozwolić Inspekcji realizować spoczywające na tej instytucji obowiązki na najwyższym poziomie.

-„Inspekcja pracy niemal o d 100 lat kontroluje warunki pracy. Od inspektora pracy oczekuje się skuteczności dziania, troski własnej i instytucjonalnej o doskonalenie inspektorskiego warsztatu, wiedzy i umiejętności, a także nadążania za zmianami.” – mówił Zbigniew Ryfka, Zastępca GIP, na grudniowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

Natomiast Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy, już wielokrotnie wspominał, również podczas prezentowania budżetu PIP na 2017 r., że wyższe wynagrodzenia dla inspektorów pracy pozwolą przyciągnąć i utrzymać wykwalifikowaną kadrę. Obecnie wakaty na stanowiskach inspektów nie są atrakcyjne na rynku pracy, szczególnie dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, o jakich zabiega PIP.

Zatem, aby zadbać o ekspertów najwyższej klasy z olbrzymią wiedzą, niezbędną na dziś do realizacji zadań jakie spoczywają na PIP konieczne jest inwestowanie w kadrę PIP, mi.in. poprzez podniesienie wynagrodzeń za pracę.

- „Myśląc o przyszłości inspekcji myślimy przede wszystkim o wysokiej jakości profesjonalizmu zawodowego inspektora. Oraz niebudzących wątpliwości walorach etycznych. Wysokim wymaganiom musi jednak towarzyszyć odpowiednie wynagrodzenie.” – mówił Zbigniew Ryfka.

Zasępca Głównego Inspektora Pracy podkreślał również, że działalność Inspektorów Pracy w sposób bezpośredni choć trudno policzalny zwiększa dochody funduszu ubezpieczeń społecznych czy funduszu pracy.

- „PIP stara się ograniczać rozmiary skutków lekceważenia przepisów prawa poprzez skuteczny nadzór nad jego prawidłowym stosowaniem. To niestety kosztuje, znacznie jednak mniej niż koszty pracy w szarej strefie gospodarki.” – podsumował swoje wystąpienie Zbigniew Ryfka.

Natomiast poseł Janusz Śniadek, Przewodniczący ROP, zwrócił uwagę iż przy ogromnym napięciu budżetowym były i są zakusy uszczuplania budżetu PIP.

-„Obecnie toczy się batalia żeby były to jak najmniejsze cięcia, była bowiem chęć obcięcia budżetu PIP nawet o 15 mln.” – wspomniał Przewodniczący ROP.

W trakcie swojej wypowiedzi Zastępca Głównego Inspektora Pracy zwracał również uwagę że na skuteczność działań PIP ogromny wpływ ma kształt obowiązujących przepisów.  

„Im są one prostsze, bardziej precyzyjne tym lepiej dla wszystkich. Niestety w naszym prawie jest w tym zakresie wiele do poprawienia. Przykładałem tutaj mogą być trzy różne regulacje dotyczące kwalifikacji do obsługi wózków widłowych.” – mówił Zastępca GIP.

Jego zdaniem skuteczność działań inspektorów pracy zależy nie tylko od precyzji i jasności przepisów prawa. Olbrzymią rolę odgrywa tu również brak regulacji prawnych w określonych dziedzinach. Jako przykład potrzeby zmian w przepisach, która pozwoliłby inspektorom lepiej realizować obowiązki podał ustawę o PIP.

-„Oczekujemy zmian w ustawie o PIP upraszczających procedurę rozpoczynania kontroli. Dziś ten prawny deficyt bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie inspekcji.” – mówił.

Oczywiście zmiana prawa nie jest lekiem na nieprawidłowe stosowanie lub w ogóle przestrzeganie przepisów prawa.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Słowa kluczowe:
kontrola PIPPIP

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.