Bhp przy ręcznych pracach transportowych – będą zmiany w przepisach

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. To dalszy skutek projektowanych zmian do Kodeksu pracy. Resort pracy musi bowiem dostosować przepisy do przepisów UE. Projekt zakłada przeniesienie obecnie obowiązujących norm dotyczących obciążenia fizycznego, dla kobiet (nie będących w ciąży i nie karmiących piersią) między aktami wykonawczymi, rozporządzeniami.
Tak jak już informowaliśmy ministerstwo pracy przygotowuje zmiany w przepisach Kodeksu pracy odnoszących się do zakazu zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia (art. 176 kp). Zmiany te polegają na doprecyzowaniu m.in. upoważnienia przewidującego określenie wykazu prac, których nie będą mogły wykonywać kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią, z uwagi na niekorzystny wpływ na zdrowie (art. 176 § 2 kp). Skutkiem tej zmiany będzie m.in. przeniesienie regulacji dotyczących wykonywania przez kobiety, nie będące w ciąży lub w okresie karmienia dziecka piersią, prac związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym przemieszczaniem ciężarów do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz. 313, ze zm.).
Obecnie powyższe kwestie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545, ze zm.). Ten akt prawny jednak już niebawem przestanie obowiązywać i zostanie zastąpione nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowa kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. (tu link do tekstu Nowy wykaz prac zakazanych dla kobiety w ciąży i karmiących piersią).
Planowane zmiany w przepisach o bhp przy ręcznych pracach transportowych
Projekt zmiany rozporządzenia bhp przy ręcznych pracach transportowych, przygotowany przez resort pracy ,zakłada dodanie nowego przepisu (art. 32a), określającego normy dotyczące:
- dopuszczalnego obciążenia fizycznego kobiet,
- dopuszczalnych mas przemieszczanych przedmiotów (ręcznie, na taczkach lub przy pomocy ręcznych wózków),
- dopuszczalnych sił niezbędnych do obsługi (ręcznej lub nożnej) elementów urządzeń (dźwigni, korb, pedałów, przycisków).
Normy te zostaną przeniesione bez zmian z obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545, ze zm.).
Wprowadzenie w życie projektowanych zmian planowane jest od 1 czerwca 2015 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Słowa kluczowe:
bhp przy ręcznych pracach transportowychręczne prace transportowezatrudnianie kobiet przy pracach uciążliwychzmiany w Kodeksie pracy
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.