Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych na COVID-19 pracownikach, coraz bliżej – zapowiada minister zdrowia

Redakcja Portalu
03.11.2021AKTUALNE

Dostęp pracodawcy do informacji o zaszczepionych na COVID-19 pracownikach, coraz bliżej – zapowiada minister zdrowia

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – to słowa ministra zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsat News 1 listopada 2021 r. To już kolejne zapowiedzi na ten temat, czy teraz mają szansę na realizację? 

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartych w tym artykule:

  • będziesz na bieżąco poinformowany o pracach nad przepisami o weryfikacji szczepień pracowników,

  • lepiej zorganizujesz pracę w firmie,

  • przygotujesz się na nadchodzącą zmianę przepisów.

Kiedy możemy spodziewać się przepisów dających pracodawcy dostęp do informacji o szczepieniu pracowników?

Zdaniem ministra zdrowia projekt przepisów, które dają pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepionych na COVID-19 pracownikach, ozdrowieńcach lub posiadających ważny negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, prawdopodobnie trafi do Sejmu na najbliższe posiedzenie izby. To oznacza, że Rada Ministrów już 9 listopada 2021 r. musiałby zaopiniować projektowane zmiany przepisów. Natomiast pierwsze czytanie projektu powinno odbyć się na posiedzeniu Sejmu 16-17 listopada br. Takie zapowiedzi słyszeliśmy już we wrześniu.

Czy projekt był już konsultowany?

O szumnych planach nadania dostępu pracodawcom do informacji o zaszczepionych pracownika, słyszymy już od jakiegoś czasu. Niestety przepisów umożliwiających takie działanie nie ma do dziś. Oczywiście, jak zauważył sam minister, do propozycji zgłoszono dużo uwag, a sam pomysł zmiany przepisów budził kontrowersje.

 - Postaraliśmy się tak ją przygotować (ustawę zmieniającą – przyp. red.), aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe – mówił Niedzielski.

Kolejny problem to brak konsultacji publicznych całego projektu, który ma być skierowany do Sejmu. Zatem możemy się zastanawiać, kto zgłaszał uwagi, o których mówi minister. Skoro nie było jeszcze konsultacji z partnerami społecznymi i organizacjami pracodawców – przynajmniej nic na ten temat nie zostało odnotowane w Rządowym Procesie Legislacyjnym.

Gdzie szukać założeń projektu?

Poczekajmy zatem cierpliwie te kilka dni. Być może faktycznie już niebawem (w grudniu 2021 r.) pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia, który z jego pracowników:

  • jest zaczepiony przeciwko COVID-19,

  • jest ozdrowieńcem,

  • posiadania ważny wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Choć nikt nie widział jeszcze ostatecznej wersji projektu, na którym ma pracować Sejm, o kolejnych jego założeniach mówiło się wiele. Sami przedstawiciele resortu zdrowia kilkukrotnie uchylali tajemnicy, mówiąc o jego zmieniających się założeniach. Tak naprawdę znamy tylko założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustawo – nr. UD271

Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym roku przepisy zostaną uchwalone. Teraz gdy czwarta fala COVID-19 przybiera na sile, takie przepisy mogły wpłynąć na pracę wielu firm.