Elektroniczna ocena ryzyka - kilka kliknięć zamiast mnóstwa czynności

08.11.2023AKTUALNE

Elektroniczna ocena ryzyka - kilka kliknięć zamiast mnóstwa czynności

Systematyczna troska o bezpieczeństwo i higienę pracy w firmach rozpoczyna się od przygotowania oceny ryzyka. Jej celem jest identyfikacja i ocena wszystkich istotnych zagrożeń w miejscu pracy. Na tej podstawie można opracować działania mające na celu minimalizację ryzyka, na przykład w formie instrukcji lub szkoleń dla pracowników. Coraz liczniejsze obszary działalności i wzrost liczby pracowników powodują jednak zwiększenie nakładu czasu i pracy wymaganego do ich przygotowania. Oprogramowanie do oceny ryzyka to narzędzie wspierające skuteczne zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach.

Wymagania dotyczące oprogramowania

Zaletą rozwiązań programowych opartych na chmurze jest możliwość realizacji wszystkich zadań niezależnie od miejsca i czasu. Przyjazna dla użytkownika koncepcja obsługi jest podstawą efektywnego wykorzystania w codziennej pracy. Oferowane przez nas narzędzie powinno obejmować następujące punkty:

  • Oprogramowanie do oceny ryzyka powinno dysponować centralnym zarządzaniem danymi, aby wszyscy pracownicy mieli dostęp do tego samego poziomu informacji.

  • Czynniki zagrożeń i ryzyka muszą podlegać identyfikacji i ocenie. Odbywa się to poprzez mapowanie stanu AKTUALNEGO (bez podjętych środków) i stanu DOCELOWEGO (z odpowiednimi środkami). Narzędzie elektroniczne powinno oferować odpowiednie oceny ryzyka, np. matrycę ryzyka według Nohl.

  • W celu maksymalnego uproszczenia procesu tworzenia oceny ryzyka zaleca się opracowywanie list kontrolnych. Optymalna jest możliwość wyświetlania ich w formie szablonów lub tworzenia w kilku krokach.

  • Ostatnia wskazówka: Doświadczenie pokazuje, że potrzeby i wymagania przedsiębiorstw w zakresie tworzenia ocen ryzyka są różne. W związku z tym oprogramowanie powinno również oferować możliwość indywidualnej adaptacji.

Tworzenie oceny ryzyka - bezpieczne, proste i zrównoważone dzięki oprogramowaniu iManSys

Dzięki oprogramowaniu do zarządzania zgodnością iManSys (Compliance Management Software) wiele etapów tworzenia oceny ryzyka można zdigitalizować i zautomatyzować, co powoduje, że cały proces staje się znacznie prostszy:

1. Osoba odpowiedzialna za ocenę ryzyka przeprowadza w pierwszej kolejności przegląd odpowiednich obiektów lub prac w przedsiębiorstwie. Jeśli pracownicy są narażeni na ryzyko, należy opracować ocenę ryzyka.

2. Dzięki modułowi „Ryzyko & zagrożenia” firmy iManSys osoby odpowiedzialne zyskują możliwość rejestrowania zagrożeń zidentyfikowanych wcześniej. Oceny ryzyka mogą być tworzone indywidualnie lub bazować na licznych szablonach zapisanych w systemie. W obu przypadkach zaleca się zapisywanie zdjęć lub dokumentów i tworzenie linków do istniejących ocen ryzyka.

3. Kolejnym krokiem jest ocena ryzyka. Stosuje się tutaj z reguły schematy oceny wg skali Nohl lub Kinney. Dzięki oprogramowaniu iManSys istnieje możliwość dokonywania ocen zarówno bez podejmowania działań jak i z wdrożeniem skutecznych środków.

4. Decydujące znaczenie ma zdefiniowanie odpowiednich środków minimalizacji ryzyka. Oprogramowanie iManSys oferuje obszerny katalog działań dedykowanych dla różnych zagrożeń, a także możliwość wprowadzania środków indywidualnych. Należą do nich również niezbędne szkolenia i środki ostrożności dla pracowników.

5. Oprogramowanie może również zapewnić wdrożenie środków i działań w wyznaczonym okresie, np. poprzez zdefiniowanie i monitorowanie priorytetów, terminów i odpowiedzialności za każdy środek bezpieczeństwa.

6. Aby poinformować wszystkich zatrudnionych o nowej ocenie ryzyka i związanych z nią środkach, w kolejnym etapie konieczne będzie stworzenie instrukcji obsługi. Edytor oprogramowania udostępnia szeroki katalog pomocnych modułów tekstowych i piktogramów.

7. Efektywną ocenę zagrożeń należy stale kontynuować. Po przeprowadzeniu wstępnej oceny ryzyka użytkownicy iManSys mogą zdefiniować datę ponownego przesłania oceny ryzyka o której zostaną automatycznie powiadomieni. Użytkownicy mogą również śledzić skuteczność podejmowanych działań.

Dokumentacja pełnej oceny ryzyka i zagrożeń jest ostatecznie dostępna w formie elektronicznej spełniającej wymogi audytu i kontroli. Wyniki regularnych inspekcji są również dokumentowane w systemie.

   Oprogramowanie iManSys wspiera przedsiębiorstwa w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich procesów pracy i wyraźnego zmniejszenia ryzyka wypadków. W szczególności szybka wymiana informacji, jednolity system i automatyzacja procesów zapewniają osobom odpowiedzialnym ogromną oszczędność. Więcej informacji na temat korzystania z oprogramowania do zarządzania zgodnością (Compliance Management) można znaleźć na stronie www.domeba.pl.

Informacje o oprogramowaniu iManSys

Oprogramowanie iManSys firmy domeba wspiera klientów w spełnianiu wszelkich wymagań w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy, jakości i zrównoważonego rozwoju (HSQE & ESG). Zakres funkcji obejmuje tworzenie baz danych zawierających informacje z dziedziny prawa, rejestrowanie zagrożeń i incydentów, szkolenie pracowników, organizację profilaktyki z zakresu medycyny pracy oraz wdrażanie audytów i kontrolę zużycia zasobów w przedsiębiorstwie. Z oprogramowania iManSys korzysta obecnie ponad dwa miliony osób z ponad 300 firm w 30 wersjach językowych. Główny nacisk kładziony jest na przejrzystość i łatwe korzystanie z programu. Zgodnie z wynikami ankiet przeprowadzonych wśród klientów domeba, akceptacja oprogramowania iManSys przez użytkowników wynosi ponad 95%.

Źródło:

 

Zobacz: 10 powodów, dla których warto korzystać z oprogramowania BHP