Kontrole PIP w pierwszym kwartale 2021 r. – poznaj wnioski

04.05.2021AKTUALNE

Kontrole PIP w pierwszym kwartale 2021 r. – poznaj wnioski

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w pierwszym kwartale 2021 r. blisko 6,4 tys. kontroli. Jest to prawie 60% mniej kontroli PIP niż w takim samym okresie 2020 r.. Zobacz jak obecnie odbywają się kontrole PIP. W jakiej formie są przeprowadzane i co jest przedmiotem zainteresowania inspektorów pracy?

Wynikiem utrzymującego się stanu epidemii był spadek liczby kontroli przeprowadzonych w I kwartale 2021 r.. Okazało się, że najwięcej problemów w tym okresie pracodawcy mieli z BHP i płacami.

Przeprowadzane czynności kontrolne inspektorów w I kwartale 2021 r. skupiały się w dużej mierze na:

  • sprawdzeniu przestrzegania przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy,
  • weryfikowaniu procedur związanych z wprowadzeniem pracy zdalnej,
  • sprawdzeniu działań podjętych w celu zapewnienia zatrudnionym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie epidemii COVID-19,
  • zweryfikowaniu legalności zatrudnienia.

Na początku bieżącego roku inspektorzy pracy najczęściej stwierdzali naruszenie przepisów i zasad BHP. Taki był efekt ponad 2,2 tys. kontroli. Natomiast w przeszło 600 przypadkach ustalono nieprawidłowości w zakresie wypłacania wynagrodzenia.

PIP wdrożyła kontrole zdalne i hybrydowe

W związku z trwającą pandemią COVID-19 w pierwszych miesiącach inspektorzy pracy rozpoczęli kontrole w sposób zdalny i hybrydowy.

Kontrole zdalne PIP prowadzone są w całości za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej. Będą się mogły odbywać także z wykorzystaniem platformy usług administracji publicznej ePUAP, służbowej poczty elektronicznej, poprzez rozmowy telefoniczne ze służbowego telefonu, wideorozmowy telefoniczne ze służbowego smartfona, w trakcie wideokonferencji poprzez komunikator internetowy, np. Skype (inspektor pracy przesyła link do spotkania służbową pocztą elektroniczną) oraz z wykorzystaniem innych narzędzi lub systemów teleinformatycznych.

W ramach hybrydowych kontroli PIP niektóre czynności kontrolne prowadzone mogą być zdalnie za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej. Pozostała część czynności kontrolnych wykonywana jest w sposób bezpośredni, czyli w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Prowadzenie kontroli w sposób tradycyjny dopuszcza również prowadzenie czynności w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto pamiętać, że pracodawca może nie musi wyrazić zgody na wykonanie czynności kontrolnych w sposób zdalny. W takim przypadku inspektor PIP może przeprowadzić kontrolę w siedzibie podmiotu kontrolowanego.

Redakcja Portalu