Małpia ospa a aktualizacja oceny ryzyka zawodowego – nowe zagrożenie w środowisku pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
15.06.2022AKTUALNE

Małpia ospa a aktualizacja oceny ryzyka zawodowego – nowe zagrożenie w środowisku pracy

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenia odnośnie działań dotyczących małpiej ospy. Natomiast Główny Inspektor Sanitarny przygotował wytyczne dla szpitali na wypadek pojawienia się choroby w Polsce. Przypomnijmy, że mamy już pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy w Polsce. Czy na tej podstawie należy już przygotowywać aktualizację ocenę ryzyka dla pracowników (działania prewencyjne), czy wstrzymać się do czasu bardziej szczegółowych wytycznych dla pracodawców i pracowników?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Przygotować się do zadań związanych z zabezpieczeniem pracowników przed nowym zagrożeniem biologicznym.
  • Sprawdzić, czy pojawienie się wirusa małpiej ospy, wymaga natychmiastowej aktualizacji oceny ryzyka.
  • Zaplanować działania związane z aktualizowaniem oceny ryzyka zawodowego o zagrożenie wirusem małpiej ospy. 

Czytaj także: Kiedy wykonywać, aktualizować ocenę ryzyka zawodowego?>>>

Samo wydawanie rozporządzeń przez Ministra Zdrowia, bez jednoznacznego prawnego wskazania obowiązku aktualizacji oceny ryzyka zawodowego, nie zobowiązuje jeszcze pracodawców do wspomnianej aktualizacji w kontekście małpiej ospy. Tym samym, jak na razie, można się wstrzymać z taką aktualizacją. Przynajmniej do momentu wypowiedzenia się w powyższej kwestii przez Państwową Inspekcję Pracy.

Obowiązek analizy oceny ryzyka zawodowego

Pracodawca realizuje obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności przez:

  • zapobieganie zagrożeniom związanym z wykonywaną pracą,
  • właściwą organizację pracy,
  • stosowanie koniecznych środków profilaktycznych oraz
  • informowanie i szkolenie pracowników.

Pracodawca ocenia ryzyko zawodowe występujące przy wykonywanych pracach. W szczególności przy:

  • doborze wyposażenia stanowisk i miejsc pracy,
  • stosowanych substancji i mieszanin chemicznych,
  • materiałów zawierających czynniki biologiczne, rakotwórcze lub mutagenne oraz
  • przy zmianie organizacji pracy.
Uwaga!

Podczas oceny ryzyka zawodowego uwzględnia się wszystkie czynniki środowiska pracy występujące przy wykonywanych pracach oraz sposoby wykonywania prac.

Obok koronawirusa, do którego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zdążyli się na swój sposób przyzwyczaić, pojawiło się nowe zagrożenie biologiczne - wirus małpiej ospa. Rodzi to pytanie: małpia ospa a aktualizacja oceny ryzyka zawodowego - czy już zachodzi już taka konieczność? 

Małpia ospa a aktualizacja oceny ryzyka zawodowego

Z całą pewnością pracodawcy nie powinni być obojętni na bieżące informacje dotyczące małpiej ospy. Niezależnie jednak od wydania niedawnych rozporządzeń przez Ministra Zdrowia, jak również rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego, na chwilę obecną nie ma obowiązku aktualizacji oceny ryzyka zawodowego w kontekście wirusa małpiej ospy, jako nowego czynnika biologicznego.

Warto przypomnieć sytuację sprzed dwóch lat, kiedy to po dłuższym czasie od pojawienia się pierwszych przypadków choroby COVID-19, pojawiły się komunikaty PIP oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Rekomendowały one przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego w kontekście narażenia pracowników na nowy czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus. Natomiast dopiero kilka miesięcy później ukazały się przepisy bezpośrednio zobowiązujące pracodawców do dokonania aktualizacji oceny ryzyka zawodowego.

Oczywiście warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi wirusa małpiej ospy, także w kontekście przepisów bhp oraz przepisów sanitarnych. Nie można wykluczyć, że z czasem pojawi się bezpośredni obowiązek prawny dokonania aktualizacji oceny ryzyka zawodowego z uwagi na zagrożenie tą chorobą. Nie należy się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie inspektorzy PIP będą kontrolowali i karali pracodawców, którzy nie dokonali aktualizacji oceny ryzyka o wspomniany czynnik biologiczny.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.