PIP zapowiada kontrole w nowej formie – kontrole zdalne

Redakcja Portalu
04.02.2021AKTUALNE

PIP zapowiada kontrole w nowej formie – kontrole zdalne

W dobie pandemii Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia nowe formy działań kontrolnych. Teraz inspektorzy pracy będą prowadzić kontrole zdalnie za pośrednictwem m.in. środków komunikacji elektronicznej. Kontrole PIP mogą być również prowadzone hybrydowo – czyli cześć kontroli odbywać będzie się w tradycyjny sposób w siedzibie firmy a cześć zdalnie. Jak zatem może w praktyce przebiegać taka kontrola?

Jak poinformował Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski w związku z trwającą pandemią COVID-19 i przedłużającym się, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, okresem pracy zdalnej w urzędach administracji inspektorzy pracy, przystąpili od 25 stycznia br., do prowadzenia kontroli w sposób zdalny i hybrydowy. Okazuje się, że kontrole nie mogą czekać, inspektorzy bowiem otrzymują coraz więcej sygnałów o naruszenia przepisów w zakresie prawnej ochrony pracy.

Kontrole PIP w czasie epidemii:

  • zdalne – za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej.

  • hybrydowe – elementy kontroli zdalnych i kontroli bezpośrednich, przeprowadzanych w siedzibie firmy.

Kontrole zdalne będą odbywać się z wykorzystaniem:

  • platformy usług administracji publicznej ePUAP,

  • służbowej poczty elektronicznej,

  • poprzez rozmowy telefoniczne ze służbowego telefonu,

  • wideorozmowy telefoniczne ze służbowego smartfona,

  • w trakcie wideokonferencji poprzez komunikator internetowy, np. Skype (inspektor pracy przesyła link do spotkania służbową pocztą elektroniczną)

  • oraz z wykorzystaniem innych narzędzi lub systemów teleinformatycznych.

Na zdalną kontrolę PIP potrzebna jest zgoda kontrolowanego pracodawcy

Z-ca GIP Jarosław Leśniewski zaznaczył, że kontrole zdalne będą przeprowadzane, tylko za zgodą pracodawcy.

O zamiarze wszczęcia kontroli zdalnej inspektor pracy zawiadomi pracodawcę pocztą tradycyjną, na platformie usług komunikacji publicznej ePUAP lub osobiście, doręczając:

  1. pisemne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli oraz

  2. żądanie wraz z pouczeniem dotyczącym wyrażenia zgody na przeprowadzenie kontroli w sposób zdalny.

Jeżeli pracodawca nie wyrazie zgody na taką formę kontroli inspektor pracy zaplanuje i przeprowadzi kontrolę bezpośrednio w siedzibie firmy.

Kontrolę zdalną inspektor pracy przeprowadza, tak samo jak kontrolę stacjonarną, po okazaniu legitymacji służbowej. Okazanie legitymacji może nastąpić podczas wideokonferencji lub wideo rozmowy.

Oczywiście zdalna kontrola lub poszczególne czynności kontrolne w tej formie będą przeprowadzane tylko w sytuacji, gdy dla ustalenia stanu faktycznego nie jest wymagana obecność inspektora pracy w siedzibie firmy.

Ważne

Kontrole zadane nie będą miały zastosowania w przypadku badania:

  • śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy oraz

  • zgorszeń dotyczących bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia zatrudnionych lub innych osób wykonujących pracę zarobkową.

Kontrole związane z powyższymi przypadkami będą przeprowadzane normalnej formie – bezpośredniej wizyty inspektora pracy w zakładzie

Przez komunikator internetowy albo przez telefon nie przeprowadza się przesłuchań, jak również innych czynności kontrolnych, których przeprowadzenie w sposób zdalny ze względu na ich charakter byłoby utrudnione.

Udokumentowanie kontroli zdalnej

Po przeprowadzeniu kontroli inspektor sporządzi protokół. Inspektor pracy przedstawi pracodawcy kopię protokołu kontroli zdalnej, wraz z informacją uzupełniającą, za pośrednictwem:

  • elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP lub

  • poczty tradycyjnej.

Po kontroli zdalnej, przed podpisaniem protokołu, pracodawca będzie miał prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole (na piśmie w ciągu 7 dni od dnia przedstawienia protokołu). Natomiast po przekazaniu kopii protokołu kontroli pracodawca będzie mógł również omówić jego zawartość z inspektorem. To omówienie protokołu można być zrealizowane także za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Po upływie terminu do wniesienia zastrzeżeń opatrzony podpisami inspektora pracy jeden egzemplarz protokołu (bez zmian, zmieniony lub uzupełniony) inspektor przesyła pocztą tradycyjną kontrolowanemu pracodawcy. Natomiast podmiot kontrolowany:

  • podpisuje protokół albo dokonuje adnotacji o odmowie jego podpisania i przesyła zwrotnie dokument za pośrednictwem poczty na adres właściwego okręgowego inspektoratu pracy ze wskazaniem imienia i nazwiska inspektora pracy,

  • nie dokonuje w terminie zwrotnego odesłania egzemplarza protokołu kontroli, co jest równoznaczne z odmową podpisania protokołu.

Uwaga!

Uwaga
Ważną kwestią jest to, że działania w trybie zdalnym dotyczą tylko czynności kontrolnych. W przypadku gdy inspektor uzna, że doszło do naruszenia prawa, co skutkuje nałożeniem sankcji, konieczna jest kontrola stacjonarna. W celu wyjaśnienia sprawy inspektor będzie musiał osobiście zebrać dowody, wysłuchać świadków nim nałoży mandat.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia dotyczące działań Państwowej Inspekcji Pracy w czasie trwającej pandemii COVID-19 (w tym dotyczące zasad prowadzenia kontroli zdalnych i hybrydowych) znajdują się na stronie Państwowej Inspekcji Pracy www.pip.gov.pl .

Opr. Red.

Źródło:

 www.pip.gov.pl