Poznaj plany PIP w zakresie kontroli na 2018 r.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
08.12.2017AKTUALNE

Poznaj plany PIP w zakresie kontroli na 2018 r.

72 tys. kontroli planuje przeprowadzić PIP w 2018 r. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy przedstawił program działania PIP w 2018 r.. Wiesław Łyszczek zdradził również kogo i co planuje skontrolować organ którym kieruje. Wskazał również branże, w których inspektorzy PIP sprawdzą stan przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów bhp. Zobacz, jakie kwestie znajdą się w polu zainteresowania inspektorów PIP w przyszłym roku.  

W 2018 r. PIP planuje przeprowadzić 72 tys. kontroli. Ta wskazywana przez Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka liczba kontroli bierze pod uwagę m.in. coraz większą liczbę skarg spływających do PIP. Prezentując na posiedzeniu (5 grudnia 2017 r.) Rady Ochrony Pracy program działań PIP w 2018 r. szef PIP wskazał szereg kwestii, które znajdą się w zakresie zainteresowania inspektorów podczas planowanych kontroli oraz wskazał branże, z których pracodawcy zostaną skontrolowani.

W pierwszym półroczu 2017 r. wpłynęło do PIP o 17% więcej skarg niż w analogicznym półroczu 2016 r..

Zgodnie z programem długofalowym na lata 2016-2018 inspektorzy będą sprawdzać:

1. Prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, zwłaszcza w:

  • przedsiębiorstwach budowlanych,
  • branży gastronomicznej i hotelarskiej, a także
  • agencjach ochrony osób i mienia.

2. Wypłacanie wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej za pracę na podstawie umów zlecenia i umów o świadczenie usług.

Ważne

W I półroczy 2017 r. wzrosła o 23% liczba skarg na niewypłacanie wynagrodzenia za pracę w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2016, stąd też w 2018 r. kontynuowane będą na dużą skale kontrole wypłacania wynagrodzenia.

3. Wypłacanie wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy oraz przestrzeganie czasu pracy, zwłaszcza w branżach, których dotyczy szczególnie duża liczba skarg, tj.:

  • handel,
  • przetwórstwo przemysłowe
  • transport
  • budownictwo.

4. Przestrzeganie przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców, w ramach krajowej strategii kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców.
5. Przestrzeganie szczególnych uprawnień związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej oraz zakładach otwartego rynku pracy.

Kolejnymi ważnymi tematami kontroli, zapowiadanymi na rok 2018 przez Głównego Inspektora Pracy, są:

  • analiza umów zawartych na czas określony pod kontem przestrzegania przepisów znowelizowanych w 2016 r., a także
  • umów o pracę zawieranych u wykonawców lub podwykonawców zamówień publicznych na usługi lub roboty budowlane oraz
  • problematyka outsourcingu pracowniczego.

Inspektorzy PIP kompleksowo ocenią stan respektowania prawa pracy, w tym przepisów bhp w:

  • Zakładach Opieki Zdrowotnej
  • placówkach edukacyjnych,
  • w zakładach górniczych i w firmach świadczących usługi górnicze, a także
  • placówkach handlowych.

Kontrole w zakładach podwyższonego ryzyka

Planowane są ponadto kontrole PIP w zakładach różnych branż gospodarki o wysokiej skali zagrożeń wypadkowych i zawodowych, zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Tu inspektorzy skupią się na zakładach z branży:

  • paliwowej;
  • azotowej;
  • energetycznej;
  • przetwórstwa przemysłowego, w tym: zakładach produkcji drewna i zakładach tartacznych, zakładach budowlanych, a także firm działających w leśnictwie.
Ważne

W zakładach powyższych branż, badając okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy, w czasie kontroli i rekontroli inspektorzy zwracać będą szczególną uwagę na adekwatność zastosowanych środków zapobiegawczych.

Inspektorzy przyjrzą się maszynom i środkom ochrony indywidualnej

W ramach krajowego systemu nadzoru rynku, inspektorzy w przyszłym roku kontrolować będą:

  • maszyny,
  • urządzenia oraz
  • środki ochrony indywidualnej.

Jak co roku inspektorzy PIP ocenią zgodność maszyn z wymaganiami zasadniczymi przed wprowadzeniem ich do obrotu lub oddaniem do użytku. Sprawdzą też wypełnianie przez pracodawców obowiązków nałożonych przez unijne rozporządzenia dotyczące chemikaliów.

Kwestia legalności zatrudnienia

Niestety, jak stwierdził GIP praca nielegalna wykonywana przez obywateli polski i cudzoziemców jest trwałym elementem rynku pracy. Zatem w 2018 r. inspektorzy PIP sprawdzą legalność zatrudnienia obywateli polskich w wytypowanych podmiotach, z branż w których w poprzednich latach najczęściej stwierdzano nieprawidłowości. Kontrole pod tym kontem odbędą się również w podmiotach organizujących prace sezonowo, zwłaszcza w:

  • placówkach handlowych
  • punktach gastronomicznych i
  • podmiotach świadczących usługi hotelarskie, a także
  • niewielkich firmach usługowych w małych miejscowościach.

W podmiotach powierzających pracę obcokrajowcom z państw spoza UE kontrolowana będzie legalność zatrudnienia cudzoziemców. Inspektorzy zwrócą uwagę w szczególności na prace wykonywane na podstawie nowych zezwoleń na pracę sezonowa oraz na podstawie nowej formuły tj. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Inspektorzy PIP skontrolują w przyszłym roku również agencje zatrudniania. W 2017 r. znowelizowana została ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, w związku z tym inspektorzy oceniają funkcjonowanie nowych regulacji prawnych w agencjach zatrudniania oraz kontrolują przestrzeganie przepisów prawa wobec pracowników tymczasowych. Wizyty inspektora mogą spodziewać się zarówno agencje pracy tymczasowej jak i pracodawcy użytkownikcy.

Ważne

Wspomniana nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych umożliwiła inspektorom PIP nakładanie szczególnie wysokich kar grzywny za nielegalne usługi świadczone przez agencje zatrudnienia.

Kontynuacja strategii I kontroli bez kar

Kontynuowana będzie również strategia I kontroli w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, której pomysłodawcą był poprzedni GIP śp. Roman Giedrojć. Zgodnie z założeniami strategii pierwsza kontrola ma głownie charakter prewencyjny a nie sankcyjny. Jest to forma kompleksowego audytu i instruktażu. Celem strategii jest przekonanie pracodawcy, że organizowanie pracy zgodnie z przepisami jest jego szczególnie ważnym obowiązkiem, a niestosowanie prawa jest jego wyborem obarczonym określonymi skutkami prawnymi.

Nowe zadania i nowe zakresy kontroli

W planach PIP na 2018 r. założone zostały już nowe zadania wynikające z ustaw które weszły już w życie albo z aktów projektowanych, które wejdą w życie z dużym prawdopodobieństwem. Przykładem może być wejście w życie ustawy ograniczającej handel w niedzielę, która rozszerzy zakres obowiązków kontrolnych PIP.W związku z tym PIP przewiduje rozszerzenie zakresu kontroli w placówkach handlowych po wejściu w życie przepisów ograniczających handel w niedziele.

Powtórna wizyta kontrolna

Oczywiście prowadzone będą kontrole nałożonych środków prawnych – tzw. rekontrole. Czyli firmy, które odwiedził już inspektor PIP i ujawnił w nich nieprawidłowości nakładając na tych pracodawców określone nakazy ich usunięcia mogą spodziewać się ponownej wizyty inspektora PIP. Podczas takiej rekontroli inspektor sprawdzi, czy i jak poradził sobie pracodawca z wykonaniem nakazów.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik,

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.