Przedłużenie terminów funkcjonowania pracy zdalnej

Leszek Skupski
Leszek Skupski
03.08.2020AKTUALNE

Przedłużenie terminów funkcjonowania pracy zdalnej

Mimo zapowiedzi minister pracy Marleny Maląg o wprowadzeniu pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy, przedłużenie stosowania taj formy wykonywania pracy zakłada nowelizacja przepisów w ustawie o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli tzw. pracy zdalnej.

Praca zdalna została zaplanowana jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19, a przepisy ją określające miały utracić moc z dniem 4 września 2020 r. Jednak przyjęta 24 lipca przez Sejm nowelizacja zakłada, że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej nie tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lecz również w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Nowelizacja przepisów wydłużająca okres zastosowania pracy zdalnej ma wejść w życie z dniem 5 września 2020 roku.

Przyjętą przez Sejm zmianę przepisów rozpatrzy teraz Senat.

Warto zaznaczyć, że mimo zapowiedzi szefowej resortu pracy, o wprowadzeniu na stałe do Kodeksu pracy pojęcia pracy zdalnej, nie ma jeszcze żadnych oficjalnych prac w procesie legislacyjnym w tym kierunku. Być może prowadzone są wstępne analizy, w jakim kierunku może iść praca zdalna w Kodeksie pracy, jednak jeszcze konkretnego projektu zmian w tym kierunku nie ma.

Podstawa prawna 
  • ustawa z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw
Autor: 

Leszek Skupski

Autor
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.