Przepisy o badaniu trzeźwości pracowników i pracy zdalnej uchwalone przez Sejm

Redakcja Portalu
05.12.2022AKTUALNE

Przepisy o badaniu trzeźwości pracowników i pracy zdalnej uchwalone przez Sejm

1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości oraz pracy zdalnej. Obecnie prace nad nowelizacją rozpocznie Senat, prawdopodobnie już 14 grudnia 2022 r. Być może już od przyszłego roku wejdą w życie długo wyczekiwane nowe przepisy.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • być na bieżąco ze zbliżającymi się ważnymi zmianami do kodeksu pracy,
  • przygotować swoją firmę i procedury w niej obowiązujące na nadchodzące zmiany,
  • uprzedzić pracodawcę i pracowników o nowych uprawnieniach i obowiązkach w związku ze zbliżającymi się zmianami w kodeksie pracy. 

Przyjęte zmiany do kodeksu pracy przewiduje istotną kwestię z punktu widzenia każdego pracownika służby bhp.

Przepisy o pracy zdalnej uwzględniają kwestie bhp

Wiemy, że nowe przepisy przewidują możliwość przeprowadzania, przez pracodawcę kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej. Zasady tej kontroli powinien określać regulamin lub porozumienie w sprawie pracy zdalnej. Planowane przepisy przewidują także, że pracodawca powinien dostosować sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania i charakteru pracy zdalnej. Natomiast wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób. Nie może też utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Zobacz także webinar dotyczący przepisów o pracy zdalnej :

Kontrola trzeźwości pracowników przez pracodawcę

W zakresie kontroli trzeźwości nowelizacja zakłada, że badania pracowników będą mogły być przeprowadzane przez pracodawcę. W tym celu konieczne będzie użycie urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Jednak, aby mieć możliwość dokonywania kontroli trzeźwości pracowników (metodą niewymagającą badania laboratoryjnego) konieczne jest odpowiednie przygotowanie w zakresie regulaminów wewnętrznych zakładu pracy. Konieczne będzie ustalenie procedur działań w przepisach wewnątrzzakładowych, a to wiąże się za zmianami w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy albo w obwieszczeniu.

Wejście w życie zmian o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości przez pracodawcę

W dniu 30 listopada do Sejm obradował nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy na posiedzeniu plenarnym. Do projektu zostały jednak kolejne poprawki, w wyniku czego, projekt powrócił pod obrady sejmowej komisji ds. zmian w kodyfikacjach w celu ich rozpatrzenia. Ostatecznie Sejm przyjął projekt ustawy na posiedzeniu, które odbyło się 1 grudnia 2022 r. Obecnie uchwalony projekt został skierowany do Senatu i podpisu Prezydenta. Jest więc możliwość, że z początkiem 2023 r. zmiany zostaną opublikowane i niektóre z nich jeszcze w styczniu wejdą w życie – np. te dotyczące kontroli trzeźwości przez pracodawcę. Natomiast przepisy o pracy zdalnej miałby wówczas szansę wejść w życie już na wiosnę.