ROP chce zmian w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
16.11.2016AKTUALNE

ROP chce zmian w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp

Rada Ochrony Pracy, przedstawiając swoje stanowisko w sprawie problematyki jakości szkoleń bhp, postuluje do Ministerstwa Pracy o zmianę rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Po wysłuchaniu m.in. raportów PIP, CIOP uznaje, że koniczne jest m.in. określenie wymagań kompetencyjnych dla jednostek prowadzących szkolenia w dziedzinie bhp. Zobacz co jeszcze zdaniem ROP wymaga zmiany w tym temacie.

Zdaniem Rady Ochrony Pracy, problematyka jakości szkoleń bhp, jako temat niesłychanie istotny, wymaga istotnych zmian systemowych. Do takiego wniosku ROP doszła po zapoznaniu się z materiałami na temat jakości szkoleń bhp przygotowanymi przez PIP, CIOP i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.

Problemy z jakością szkoleń według PIP

U co 3-go pracodawcy inspektorzy PIP podczas kontroli stwierdzili brak szkoleń bhp, ponadto stwierdzali też nieadekwatność szkolenia do występujących na stanowisku pracy zagrożeń. Były też zakłady gdzie żaden pracownik nie był przeszkolony w dziedzinie bhp. Takie fakty wynikają z raportów PIP na temat szkoleń bhp.

Takie niewłaściwe szkolenie bhp jest jedną z głównych przyczyn wypadków przy pracy. Na co dowodem są statystyki wypadkowe, mówiące że najczęściej wpadkom ulegają pracownicy w pierwszym roku zatrudnienia i najczęściej dotyczą tych najbardziej niebezpiecznych stanowisk.

Do głównych przyczyn takiego stanu PIP zaliczył:

  • Brak zaangażowania części pracodawców w kształtowanie tych warunków pracy i w tym zainteresowania problematykom szkoleń bhp.
  • Dopuszczanie do wykonywania prac niebezpiecznych pracowników bez uprzedniego właściwego szkolenia bhp.
  • Nagminne traktowanie przez pracodawców szkoleń bhp w kategorii nieuzasadnionych kosztów i w celu ich zmniejszenia dokonywanie wyboru najtańszych usług w zakresie szkoleń bhp.

Problemy z jakością szkoleń według CIOP

Natomiast według CIPO dla pracodawców liczy się nie jakość i pozom szkolenia ale posiadanie zaświadczeń o jego odbyciu i tym samym zadośćuczynieniu wymaganiom prawnym. CIOP zauważa również, że uregulowania prawne dotyczące ramowych programów szkoleń bhp nie nadążają za postępem technologicznym za zmianami organizacji pracy, pochodzą z innej epoki.

Kolejny problem odnoszący się do tematyki szkoleń bhp i dotyczący bezpośrednio jakości tych szkoleń, to kwestia podmiotów gospodarczych świadczących usługi w tym zakresie i jednostek organizacyjnych prowadzących działalność szkoleniową w zakresie bhp.

Obecnie właściciele jednostek edukacyjnych prowadzących szkolenia bhp nie muszą spełniać żadnych kryteriów, wystarczy wpis do rejestru działalności gospodarczej. Właśnie w takich przypadkach te szkolenia są wykonywane jednoosobowo bez właściwego oprzyrządowania i na różne tematy. Brak jest bowiem określonych wymagań wobec wykładowców tej problematyki.

Problemy z jakością szkoleń według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP podkreśla, że narasta zjawisko oferowania i kupowania niskiej jakości usług szkoleniowych za pośrednictwem Internetu. Problem ten narasta z uwagi na brak wymagań wobec jednostek organizujących szkolenia bhp i wykładowców tej problematyki, co powoduje znaczne obniżenie jakości szkoleń. Tworzy się niekontrolowana konkurencja, głownie opierająca się na kosztach tych szkoleń. To wszystko zaś poprowadzi do drastycznego zaniżania poziomu szkoleń bhp.

Jednocześnie jak zauważyła Dyrektor CIOP i Wiceprzewodnicząca ROP prof. Danuta Koradecka „Dysponujemy w kraju dużą kadrą dobrze teoretycznie przygotowanych wykładowców. Jest ich ponad 2 tys. przeszkolonych przez sam CIOP. A corocznie przybywa ich 120 nowych. Jednocześnie są określone kryteria dla ośrodków szkoleniowych, dotyczą one również kompetencji wykładowców. Takie certyfikaty otrzymało w tej chwili około 120 osób. Istnieje zatem kadra, która może podnieść jakość szkoleń bhp.”

Pomysły ROP jak poprawić jakość szkoleń bhp

Rada Ochrony pracy mając powyższe zastrzeżenia na uwadze postuluje:

1. Zmianę rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860) w zakresie:

  • Wprowadzenia niezbędnych wymagań kompetencyjnych dla jednostek prowadzących szkolenia w dziedzinie bhp i ustanowienie zasad ich oceny i nadzoru nad jakością świadczonych usług.
  • Wprowadzenie w Polsce ogólnodostępnego rejestru jednostek edukacyjnych prowadzących szkolenia z zakresu bhp na podstawie oceny spełnienia przez nie podstawowych wymagań. Spełnienie tych wymagań powinno stanowić podstawę kontroli przeprowadzanych przez PIP. Ogólnopolski rejestr jednostek edukacyjnych umożliwiałby wgląd do ich danych rejestrowych zarówno przez pracodawców jak i uprawnione organy nadzoru nad warunkami pracy.

2. Weryfikację niezbędnych wymagań kwalifikacyjnych dla wykładowców problematyki bhp.
3. Zapewnienie w programach obowiązkowych szkoleń z zakresu bhp odpowiedniego przygotowania kadry kierowniczej przedsiębiorstw i instytucji do prawidłowego przeprowadzania szkoleń stanowiskowych dla pracowników
4. Promowanie systemów oceny i nadzorowania kompetencji jednostek edukacyjnych poprzez udostepnienie wykazu jednostek certyfikowanych, których kompetencje i ich wykładowców oceniono w ramach funkcjonujących w Polsce systemów akredytacji i certyfikacji kompetencji.
5. Określenie jakie konkretnie efekty kształcenia muszą  by c osiągnięte w wyniku realizacji studiów podyplomowych w zakresie bhp, tj. minimalny zakres tematyczny, czas realizacji programu studiów, oraz zasady i tryb ich realizacji.

Swoje postulaty ROP kieruje do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministerstwa Edukacji.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.