Sprawdź, do kiedy można stosować przepisy tarczy antykryzysowej

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
04.09.2020AKTUALNE

Sprawdź, do kiedy można stosować przepisy tarczy antykryzysowej

Z początkiem września mija okres obowiązywania niektórych przepisów tarczy antykryzysowej. Rodzi się zatem pytanie, czy nadal zachowują ważność orzeczenia z badań profilaktycznych? Do kiedy można polecić pracę zdalną? Jak dalej organizować szkolenia bhp? Przedstawiamy praktyczne zestawienie.

Poniżej prezentujemy terminy stosowania przepisów antykryzysowych dotyczących kwestii najważniejszych z punktu widzenia bhp.

Obszar działania pracodawcy

Podstawa prawna

Maksymalny termin

Uwagi

Badania profilaktyczne wykonane przez lekarza profilaktyka przed 7 marca 2020 r.

Art. 31m ustawy z 2 marca 2020 r.

Orzeczenia zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Dotyczy orzeczeń ze wszystkich rodzajów badań profilaktycznych (tj. wstępnych, okresowych, kontrolnych) oraz psychologicznych, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r.

Badania wstępne lub kontrolne wykonane przez innego lekarza niż profilaktyk w okresie pandemii

Art. 12a ust. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.

Orzeczenia zachowują ważność nie dłużej niż do upływu 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.

Dotyczy orzeczeń wydanych przez innego lekarza niż lekarz profilaktyk, z którym pracodawca zawarł umowę o profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami (tj. orzeczeń z badań wstępnych i kontrolnych).

Szkolenia bhp

Art. 12e ustawy z 2 marca 2020 r.

Ważność szkoleń bhp (wstępnych i okresowych), która upływa:

  •   w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub

  • w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii,

wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

Szkolenia wstępne mogą być przeprowadzane w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej za wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:

  • pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym lub przenoszonego na takie stanowisko;

  • pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych lub przenoszonego na takie stanowisko;

  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Praca zdalna

Art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.

Dotychczas obowiązujące przepisy zakładały stosowanie przepisów o pracy zdalnej do 4 września 2020 r. Jednak w związku z nowelizacją tarczy antykryzysowej, od dnia 5 września 2020 r. pracodawca będzie mógł polecić wykonywanie pracownikowi pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a także okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu (art. 4 pkt 1, art. 13 pkt 1 ustawy z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2020 r. poz. 1423).

Obecnie w Parlamencie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych(druk sejmowy nr 539 z 12 sierpnia 2020 r.). Projekt zakłada, ze praca zdalna na obecnych zasadach będzie mogła być wykonywana jeszcze przez rok od dnia wejścia w życie projektowanej nowelizacji.

Autor: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.