Sprawdź, jak ustalić górną granicę temperatury w miejscu pracy i bądź przygotowany na pytania pracowników.

Lesław Zieliński
Lesław Zieliński
19.07.2023AKTUALNE

Sprawdź, jak ustalić górną granicę temperatury w miejscu pracy i bądź przygotowany na pytania pracowników.

Lato w pełni. Mamy wysokie temperatury za oknem. Niestety temperatura w pomieszczeniach pracy, miejscu wykonywania pracy również jest wysoka. Pojawia się w związku z tym pytanie, jaka jest górna granica temperatury w jakiej mogą pracować pracownicy? Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Czy wiesz jak ją ustalić? Oto wskazówki, dzięki którym odpowiesz na takie pytania i jednocześnie zapewnisz pracownikom odpowiednie warunki pracy latem.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Ustalić wysokość temperatury, której przekroczenie uzasadnia przerwę w pracy

  • We właściwy sposób zorganizować pracę latem i zadbać o komfort pracowników.

  • Ustalić maksymalne wartości oddziaływania ciepła na pracowników, co pozwoli na ustalenie warunków pracy najlepszych dla wydajności i jakości świadczonej przez nich pracy.

Zobacz także: Bezpieczeństwo pracowników w okresie letnim oraz zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopu>>>

W przypadku zimy mamy określoną minimalną temperaturę w pomieszczeniach pracy. Natomiast pytania i kłopoty rodzą się w naszym klimacie latem, w gorące upalne dni. Wysoka temperatura w miejscu pracy wiąże się z określonymi ograniczeniami dla organizmu pracowników, odzwierciedlając się w obniżeniu wydajności i jakości świadczonej pracy. Pracownicy często wówczas pytają, czy jest określona przez przepisy maksymalna temperatura dla pomieszczeń pracy, po przekroczeniu której mogliby, np.: wstrzymać się od pracy, zostać zwolnieni od jej świadczenia?

Bezpośrednia odpowiedź na takie pytanie brzmi – nie. Przepisy nie określają jednoznacznie górnej granicy temperatury maksymalnej w miejscu wykonywania prac. Mówią natomiast o mikroklimacie gorącym.

Uwaga!

Wyjątkiem jest praca pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.

Mikroklimat gorący i wskaźnik WBGT – co to takiego?

Natomiast dla mikroklimatu gorącego ustalona została dopuszczalna wartość wskaźnika obciążenia termicznego WBGT (wet bulb globe temperature) w stopniach Celsjusza dla pięciu poziomów tempa metabolizmu organizmu, związanego z wielkością wysiłku fizycznego pracownika:

  • spoczynek,

  • praca lekka,

  • praca umiarkowana,

  • praca ciężka,

  • praca bardzo ciężka.

Wskaźnik WBGT wiąże trzy wielkości środowiska gorącego:

  • temperaturę powietrza,

  • średnią temperaturę promieniowania,

  • wilgotność bezwzględną.

Wskaźnik WBGT jest wartością służącą ocenie przeciętnego oddziaływania ciepła na człowieka w okresie reprezentatywnym dla jego pracy, czyli odpowiadającym maksymalnym obciążeniom (lato, południe, miejsce najbardziej niekorzystne). Nie ma zastosowania do oceny obciążeń termicznych występujących w ciągu bardzo krótkich okresów (kilkuminutowych).

Wartość wyznaczonego wskaźnika WBGT zależy także – poza ciężkością wykonywanej pracy, której miarą jest poziom metabolizmu – od stopnia aklimatyzacji pracownika oraz od odczuwalnego ruchu powietrza.

Dopuszczalne wartości WBGT podaje część C Mikroklimat załącznika nr 2 wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Natomiast całkowite obciążenie cieplne organizmu zależne jest od:

  • wysokości temperatury (powietrza i promieniowania),

  • czasu w jakim człowiek przebywa w nagrzanym miejscu,

  • przepływu powietrza i jego wilgotności,

  • odzieży, w którą pracownik jest, lub musi być ubrany (np. odzież ochronna hutników).

Jakie są zatem graniczne powyżej których wykonywanie pracy powinno zostać wstrzymane?

Upraszczając zagadnienie (dla zorientowania się w warunkach pracy) można przyjąć, że przekroczenie normy temperaturowej występuje wówczas, gdy:

  • przy ciężkiej pracy fizycznej w pomieszczeniu jest ponad 28°C,

  • w przypadku warunków szczególnych temperatura powietrza przekracza powyżej 26°C,

  • przy pracy biurowej termometr pokaże ponad 30°C w biurze.

Podkreślmy jednak, że górnej granicy temperatury maksymalnej nie da się w zasadzie zmierzyć zwykłym termometrem. Pewnym przybliżeniem może być wykonywanie pomiarów termometrem suchym i mokrym (lub psychometrem) w powiązaniu z pomiarem prędkości powietrza i skorzystaniu z odpowiedniego nomogramu.

Natomiast w celu określenia skuteczności chłodzącego działania przepływającego powietrza pomiarów dokonuje się tzw. katatermometrem. Chłodzące działanie przepływającego powietrza polega na odbieraniu ciepła z ciała ludzkiego i zależy od wspólnego oddziaływania:

  • temperatury,

  • wilgotności,

  • prędkości powietrza.

Intensywność chłodzącego działania powietrza, czyli natężenie chłodzenia K to wielkość strat ciepła z 1cm2 powierzchni ciała ludzkiego w jednostce czasu 1s, a jego jednostką jest katastopień (mcal/s•cm2). Katastopień określa ilość ciepła odbieraną z powierzchni 1 cm2 w czasie 1s przy temperaturze ciała ludzkiego 36,5°C.

Nadmieńmy, że przedstawione sposoby pomiarów stosowane są powszechnie w górnictwie podziemnym.

Autor: 

Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Autor
Lesław Zieliński
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.