temperatura w pomieszczeniach pracy

Praca w pomieszczeniu a organizowanie pomieszczenia do ogrania się

Praca w pomieszczeniu a organizowanie pomieszczenia do ogrzania się - czy tak zapewnisz odpowiednią temperaturę pracownikom?

Polak potrafi, jak mówi stare przysłowie, w tym w zakresie kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy dopuszczalne jest obniżenie temperatury dopuszczalnej w pomieszczeniu pracy poniżej 14oC i zrekompensowanie tego faktu możliwością schronienia się w pomieszczeniu do ogrzania się? Czy to pozwoli zapewnić komfort cieplny pracownikom? 

Sezon grzewczy może sprzyjać pomysłowości w zakresie zapewnienia komfortu cieplnego pracownikom. Szczególnie obecnie, w dobie problemów z zapewnieniem surowców grzewczych i wysokich kosztów ogrzewania. Wśród różnych rozwiązań, w zakresie odstępstw od minimalnej 14 stopniowej temperatury w pomieszczeniach pracy, może znaleźć się zapewnienie pracownikom odrębnych pomieszczeń do ogrzania się. Pomysł ciekawy i może zaczerpnięty trochę na zasadzie analogii od sytuacji, w ramach której pracodawca zapewnia pomieszczenia do schłodzenia się, w ramach pomieszczeń do wypoczynku. Czy zatem pomysł zapewnienia pomieszczeń do ogrzania się dla pracowników, w sytuacji gdy pracodawca nie zapewnia temperatury minimalnej w pomieszczeniach pracy jest dopuszczalny?

Jak oszczędzać na ogrzewaniu pomieszczeń pracy, przy zachowaniu komfortowych warunków pracy?

Gdzie szukać oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń pracy przy zachowaniu komfortowych warunków pracy?

Jak ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na pracowników podczas pracy – porady

Wysoka temperatura wpływa na bezpieczeństwo i jakość pracy – jak ograniczyć jej negatywne skutki

Szczególnie latem musimy pamiętać, że największy wpływ na rodzaj i zakres zmian w sprawności człowieka ma temperatura. Tak więc, to temperatura otoczenia wpływa na jakość, wydajność, ale również bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. Zastanówmy się, jakie wartości temperatury mogą być niebezpieczne w pracy? Jak ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na pracowników podczas pracy? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Badania wykazują, że temperatura ma największy wpływ na rodzaj i zakres zmian sprawności człowieka. Najniższy poziom sprawności w środowisku gorącym obserwowany jest w temperaturze powyżej 32ºC. W zakresie temperatur od ok. 21 do ok. 26ºC zmiany sprawności człowieka są nieznaczne (poniżej 1%) w stosunku do sprawności w temperaturze neutralnej – 16 -21ºC. Badania zachowań niebezpiecznych wykazały najmniejszą ich liczbę przy czynnościach wykonywanych w temperaturze otoczenia 17­ - 23ºC, a znaczny ich wzrost w temperaturze 35ºC. Największe obniżanie jakości wykonywanych zadań motorycznych zaobserwowano w środowisku o zakresie temperatur od 30 do 35ºC.

Autor: 

Lesław Zieliński

były główny inżynier zarządzania

bezpieczeństwem pracy, rejestrowany

audytor pomocniczy SZBP wg ISRS  

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej temperaturze sprawność Twoich pracowników obniża się.

  • Jak ograniczyć wpływ wysokiej temperatury na pracowników podczas pracy

  • Co brać pod uwagę wybierając odzież ochronną dla pracowników pracujących w wysokiej temperaturze

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel