Sprawozdanie z działalności PIP w 2014 r. przed ROP

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.06.2015AKTUALNE

Sprawozdanie z działalności PIP w 2014 r. przed ROP

318 tys. decyzji usunięcia ujawnionych nieprawidłowości w zakresie bhp wydanych przez inspektorów PIP, 170 wniosków do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100% na kolejny rok składkowy to efekty działań kontrolnych PIP w 2014 r. 9 czerwca br. Rada Ochrony Pracy wysłuchała podsumowania działalność Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku. Oto co w kwestii bhp wykazały kontrole.

Sprawozdanie z działań Państwowej Inspekcji Pracy przedstawiła na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Pani Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy. 

Według danych PIP, w 2014 r. inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 90 tys. kontroli u 72,7 tys. pracodawców i innych podmiotów, na rzecz których pracę świadczyło 3,7 mln osób. W zakresie bhp inspektorzy stwierdzili liczne nieprawidłowości.

Wiele nieprawidłowości w kwestii naruszeniami przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczyło:

  • przygotowania do pracy samych pracowników (tu m.in. brak szkoleń bhp, wstępnych badań lekarskich, uprawnień kwalifikacyjnych) oraz
  • organizacji stanowisk pracy, a także
  • maszyn i urządzeń technicznych.
Uwaga!

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów w zakresie bhp, inspektorzy pracy wydali ponad 318 tys. decyzji mających na celu usunięcie ujawnionych nieprawidłowości.

Oprócz decyzji, inspektorzy skierowali do pracodawców ponad 60 tys. wystąpień, zawierających łącznie ponad 280 tys. wniosków o usunięcie nieprawidłowości.

Ponadto w 2014 r. Inspektorzy PIP wydali ponad 11 tys. poleceń ustnych, w wyniku których stwierdzone nieprawidłowości zostały usunięte w trakcie kontroli lub niezwłocznie po jej zakończeniu.

Najwięcej naruszeń prawa w sferze bhp, wobec liczby zatrudnionych, inspektorzy PIP odnotowali i zlikwidowali w kwestii:

  • nieprawidłowości w zakresie oceny ryzyka zawodowego (253,3 tys.);
  • niewłaściwie przeprowadzonych szkoleń bhp pracowników lub ich brak (83,7 tys.);
  • niewłaściwie przeprowadzonych badań lekarskich pracowników lub ich brak (41,6 tys.);
  • nieaktualnych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia (35,5 tys.);
  • nieprawidłowości dot. środków ochrony indywidualnej (33,8 tys.);
  • braku badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia (5,1 tys.);
  • występowania narażenia na czynniki szkodliwe powyżej dopuszczalnych norm (2,8 tys.).

Bezpośrednie działania kontrolno-nadzorcze PIP w zakresie bhp

Działania kontrolno-nadzorcze i prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze bhp koncentrowały się w roku 2014 r. na eliminowaniu i zapobieganiu zagrożeniom w miejscu pracy.

W przypadku stwierdzenia, podczas dwóch kolejnych kontroli, rażącego naruszenia przepisów bhp Inspektorzy PIP kierowali wnioski do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100% na kolejny rok składkowy. W sumie w 2014 r. takich wniosków skierowali do ZUS 170, a trzy czwarte z nich dotyczyło branży budowlanej.

Ważne

Działania kontrolno-nadzorcze Państwowej Inspekcji Pracy podejmowane w 2014 r. doprowadziły do likwidacji bezpośrednich zagrożeń dla życia i zdrowia wobec 71 tys. pracowników.

Państwa Inspekcja Pracy przeprowadziła w 2014 r, wnikliwe kontrole stanu przestrzegania przepisów bhp m.in. w:

  • instytucjach kultury,
  • podmiotach leczniczych,
  • budownictwie,
  • podziemnych zakładach górniczych,
  • zakładach odlewniczych,
  • zakładach nowo powstałych,
  • zakładach przyłączonych bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej średnich napięć,
  • zakładach azotowych branży chemicznej,
  • górnictwie,
  • zakładach chowu koni i bydła

a także przy pozyskiwaniu drewna, przy wykonywaniu prac w leśnictwie. Kontrole te wykazały niestety liczne nieprawidłowości, które zostały usunięte w wyniku działań PIP.

Uwaga!

W roku ubiegłym PIP odnotowała wzrost liczby skarg na warunki pracy, dotyczące m.in. pomieszczeń pracy, urządzeń higieniczno-sanitarnych, wentylacji, oświetlenia. Ogółem do organów Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ok. 42 tys. skarg.

Wypadki przy pracy w sprawozdaniu PIP za 2014 r.

Inspektorzy pracy zbadali w 2014 .r przyczyny i okoliczności zgłoszonych do inspekcji ponad 2 tys. wypadków przy pracy. W wypadkach tych poszkodowanych zostało 2 349 osób, w tym:

  • 267 osób poniosło śmierć, a
  • 768 doznało ciężkich obrażeń ciała.

Najliczniejszą grupę poszkodowanych (1 021 osób) stanowiły osoby o krótkim stażu pracy – do roku – w danym zakładzie. Wśród nich co trzecia ofiara śmiertelna wypadku była w wieku od 50 od 59 lat. Natomiast wśród poszkodowanych ciężko w wypadkach w grupie najkrócej zatrudnionej w tym samym zakładzie, dominowały osoby młode - od 19 do 29 lat.

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowano w:

  • budownictwie,
  • przemyśle i
  • górnictwie.

Najczęściej dochodziło do wypadków przy pracach na rusztowaniu, na skutek upadku z drabiny, w wykopach, podczas wycinki drzew, wskutek porażenia prądem.

Jak podkreśliła Głowna Inspektor Pracy, w swoim wystąpieniu, w 2014 r. wśród ogółu poszkodowanych w wypadkach zbadanych przez organy inspekcji zwiększył się, w porównaniu z rokiem poprzednim, odsetek osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy i objętych ubezpieczeniem wypadkowym (z 13,5% w 2013 r. do 15,4% w 2014 r.).

Kończąc swoje wystąpienie P. Hickiewicz zapowiedziała dalsze kontrole inspektorów PIP – „Skala nieprawidłowości w zakresie w przestrzegania praca pracy w 2014 r. jak również społeczne skutki występujących naruszeń prawa wymagają kontynuacji działań kontrolno-nadzorczych oraz prewencyjnych ze strony PIP. Dotyczy to zwłaszcza tych sektorów gospodarki i tych zakładów, w których ryzyko utraty życia lub zdrowia jest najwyższe, a popełniane naruszenia są szczególnie dotkliwe dla zatrudnionych.”

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.