Zakaz wejścia bez maseczek na teren zakładu – czy można wydawać takie zarządzenie

Michał Culepa
Michał Culepa
29.12.2021AKTUALNE

Zakaz wejścia bez maseczek na teren zakładu – czy można wydawać takie zarządzenie

Obecnie ciągle słyszymy o kolejnych obostrzeniach w związku z COVID-19 nakładanych przez rząd lub będących w planach ministerstwa zdrowia. Jednak rodzi się pytanie, czy nie czekając na obostrzenia rządowe, pracodawca może sam wydać takie obostrzenie obowiązujące na terenie jego siedziby? Czy pracodawca może wydać wewnętrzne zarządzenie dotyczące zakazu wejścia na teren pracodawcy bez maseczki?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Zapewnisz bezpieczeństwo pracy swoim pracownikom

  • Zmniejszysz ryzyko zarażenia pracowników COVID-19 na terenie zakładu pracy

  • Będziesz mieć pewność że działasz zgodnie z przepisami

Czytaj także: Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom maseczki, jeżeli nakazuje je stosować w pracy?>>>

Odpowiadając wprost na postawione na wstępie pytanie, pracodawca może wydać wewnętrzny zakaz wejścia i poruszania się w budynku zakładu bez maseczek. Tym samym nakazuje wchodzić do budynku, siedziby pracodawcy w maseczkach i poruszać się na jego terenie w maseczkach. Ale w takim przypadku musi uwzględnić wyjątki przewidziane w odpowiednich przepisach powszechnie stosowanych.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 31 stycznia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

Możliwe więc wprowadzić zakaz poruszania się bez maseczki po budynku zakładu pracy. Jednak zakaz ten musi uwzględniać wyjątki, dotyczące np.:

  • wieku lub stanu zdrowia,

  • ew. wykonywanych czynności.

Ważne

rozporządzenie przewiduje szereg wyjątków od tego nakazu dotyczących m.in. dzieci do ukończenia 5. roku życia, osób niemogących zasłaniać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia i in.).

Autor: 

Michał Culepa

Autor
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.