Plan działań PIP na lata 2016-2018

15.12.2015AKTUALNE

Plan działań PIP na lata 2016-2018

Państwowa Inspekcja Pracy określając swój program działania na lata 2016-2018 uwzględniła wnioski związków zawodowy oraz różnych organizacji pracodawców, ministerstw, a także organów kontroli warunków pracy. Iwona Hickiewicz na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, 15 grudnia br., przedstawiła długofalowy plan działań PIP na kolejne 3 tata. Zobacz, co i kogo zamierza skontrolować w tym czasie PIP.

Pogram działań PIP na lata 2016-2018 koncentruje się na wspieraniu pracodawców w dążeniu do ograniczania zagrożeń skutkujących wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi. Co zgodne jest ze strategią również UE na lata 2014 -2020.

Priorytetem działań podejmowanych przez PIP w najbliższych latach pozostaje polityka nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy ze szczególnym uwzględnieniem nadużywania umów prawa cywilnego a także czasu prawy w tym z uwzględnieniem warunków   zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego.

Inspektorzy pracy przeprowadzą w 2016 r. 80 tys. kontroli. Na działania kontrolno-prewencyjne ujęte w programie składają się zadania długofalowe na lata 2016 -2018, zadania bieżące na 2016 r i zadania stałe.

Działania długofalowe

W ramach i etapu działań długofalowych inspektorzy:

1)      sprawdzać będą prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, zawieranych często w warunkach stosunku pracy:

  • w 2016 r. PIP skoncentruje się na budownictwie,
  • w 2017 r. na gastronomi i hotelarstwie
  • w 2018 r. na agencjach ochrony osób i mienia,

czyli tymi branżami, które są szczególnie zagrożone naruszeniami prawa w zakresie zawierania umów.

2)      oceniać będą skalę omijania i naruszania przepisów art. 231 k.p. przy stosowaniu outsorsingu pracowniczego.

Ponadto długofalowe działania PIP obejmą działania o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa pracy, czyli kontrole i doradztwo w zakresie obniżenia ryzyka zawodowego w zakładach objętych wzmożonym nadzorem i zarządzania ryzykiem w zakładach o najwyższej liczbie wypadków przy pracy. Dodatkowo zaplanowana jest kampania prewencyjno-kontrolna na rzecz ograniczania zagrożeń zawodowych w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna.

Ważne

Wśród zadań bieżących na rok 2016 znalazły się w szczególności kontrole przestrzegania znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie na początku 2016 r.

PIP przewiduje ponadto specjalistyczne kontrole w zakładach różnych branż, ukierunkowane na ochronę zdrowia osób świadczących pracę w warunkach przekroczenia NDS i NDN czynników szkodliwych z uwzględnieniem aspektu czasu pracy takich osób.

Uwaga!

Kontrole w zakładach ukierunkowane na ochronę zdrowia osób świadczących pracę w warunkach przekroczenia NDS i NDN czynników szkodliwych, z uwagi na złożoną problematykę, będą prowadzane przez zespoły dwuosobowe inspektorów.

Dwuosobowe kontrole warunków pracy i przestrzegania przepisów bhp przeprowadzane będą w zakładach produkcyjnych, które nie były sprawdzane przez PIP w ciągu ostatnich 5 lat.

Zadania bieżące na 2016 r. w tym kontrole

W grupie zadań bieżących na rok 2016 r. znalazły się również kontrole, których przedmiotem będzie:

  • bhp w zakładach usług leśnych oraz
  • spełnianie wymagań zasadniczych dla:

−        maszyn poligraficznych do przetwórstwa papierniczego oraz

−        rękawic ochronnych.

W zadaniach stałych PIP znalazło się:

−        badanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy i kontrole środków zapobiegawczych,

−        sprawdzanie przygotowania pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy,

−        kontrole planowe wsparte programami edukacyjnymi w sektorach wysokiego ryzyka, w tym w budownictwie, gdzie PIP prowadzi również krótkie kontrole skoncentrowane na likwidacji bezpośrednich zagrożeń zdrowia i życia pracowników.

Ważne

Egzekwowaniu należności ze stosunku pracy towarzyszyć będą szczegółowe kontrole przestrzegania przepisów o czasie pracy, które również prowadzone będą, z uwagi na złożoność przepisów, przez dwuosobowe zespoły inspektorskie.

PIP zapowiada dalsze kontrole w agencjach zatrudnienia pod względem legalności zatrudnienia. Legalności zatrudnienia obywateli polskich inspektorzy pracy sprawdzą w branżach o największej skali nieprawidłowości pod tym względem:

−        transport i gospodarka magazynowa,

−        zakwaterowanie i usługi gastronomiczne,

−        budownictwo i

−        rolnictwo, 

a także w sezonowych placówkach handlowych, punktach gastronomicznych i przedsiębiorstwach świadczących usługi hotelarskie oraz w podmiotach zatrudniających małą liczbę pracowników lub np. wyłącznie osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.

Stałe działania kontrolne PIP obejmują także:

−        zakłady zatrudniające osoby niepełnosprawne a także zakłady starające się o nadanie status zakładu pracy chronionej lub posiadające już taki status,

−        firmy transportowe,

−        placówki handlowe,

−        zakłady branży paliwowej,

−        zakłady azotowe.

Jak co roku przedmiotem badań PIP będą tez skargi i wnioski na pracodawców, zatem i kontrole na przeprowadzane będą również w trybie skargowym.

Programy prewencyjne

Plan PIP zakładają również działania prewencyjne, w tym:

−        program prewencyjny dla małych przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 50 osób - Zarządzenia bhp, prewencja wypadkowa;

−        program ukierunkowany na nieprawidłowości bhp w mikro i małych zakładach – Zdobądź dyplom PIP;

−        program prewencyjny – Przeciwdziałanie skutkom stresu w miejscu pracy;

−        działania promocyjno-prewencyjne w rolnictwie indywidualnym;

−        konkursy popularyzujące problematykę prawa pracy.

Ponadto z uwagi na wejście w życie zmian w przepisach warunkowanych przez wdrożenie przepisów unijnych inspektorzy PIP będą doskonalić swoją wiedzę w zakresie ich realizacji poprzez dodatkowe szkolenia.

Działania wspólne okręgowych inspektorów PIP

Warto zauważyć że w ramach zadań wspólnych inspektoratów pracy przewidziane są kontrole przestrzegania warunków pracy w tym bhp:

−        przy robotach związanych z drążeniem wyrobisk korytarzowych w podziemnych zakładach górniczych

−        w zakładach produkcji wyrobów ze szkła i porcelany.

Własne działania kontrolne Okręgowych Inspekcji Pracy

Wśród zadań własnych okręgowych inspektoratów pracy, mających na celu ograniczanie i eliminowanie zagrożeń zawodowych, znalazły się kontrole w:

  • oczyszczalniach ścieków;
  • zakładach produkujących wyroby metalowe;
  • zakładach prowadzących cieplną obróbkę metali;
  • samochodowych zakładach naprawczych;
  • zakładowych bocznicach kolejowych;
  • zakładach rolnych;
  • zakładach produkujących prefabrykaty budowlane;
  • stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Kontrole zaplanowano również w:

  • podmiotach świadczących usługi dla energetyki zawodowej,
  • zakładach i kopalniach zajmujących się przeróbką kopalin pospolitych,
  • zakładach prowadzących działalność gospodarczą w rejonach turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem pasa nadmorskiego.

Kontrolowane będą również podmioty organizujące wypoczynek młodzieży i dzieci, a także baseny i parki wodne. 

Ponadto pracodawcy, którzy dopuścili się rażących naruszeń prawa pracy muszą liczyć się z kolejną wizytą inspektora pracy – zauważyła na koniec Głowna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz.

Opr. Red.