Poleć znajomemu

Wystartował Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Wystartował Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Komisja Młodych Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych zorganizowała w sobotę 7 października 2017 r. happening przed siedzibą Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, który otworzył kampanię pod hasłem Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy. Celem młodych działaczy jest zwrócenie uwagi PIP na najbardziej drastyczne przypadki łamania praw pracowniczych.

KM OPZZ udostępniła pracownikom w ramach kampanii Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy internetowej narzędzie w postaci strony internetowej maraton.komisjamlodychopzz.pl z gotowym formularzem zgłoszenia łamania prawa pracy. Każdy pracownik, nie tylko młody, którego pracodawca np.: nie wypłaca wynagrodzenia lub za nadgodziny, nie przestrzega przepisów o płacy minimalnej lub przepisów BHP, stosuje umowy śmieciowe, może wysłać za pośrednictwem tej strony zgłoszenie a KM OPZZ zajmie się poprowadzeniem zgłoszenia. Po wysłaniu zgłoszenia skontaktuje się z osobą zgłaszającą, aby zasięgnąć więcej informacji w sprawie i wspólnie ustalić plan działania. Następnie przeanalizuje zgłoszoną sprawę i przygotowujemy skargę oraz złoży ją za pracownika do PIP. Będzie również monitorować przeprowadzenie kontroli, która powinna odbyć się w ciągu 30 dni od złożenia skargi.

Uwaga!

KM OPZZ gwarantuje anonimowość każdemu zgłaszającemu.

Maraton potrwa 42 dni - zebrane w tym czasie informacje staną się podstawą do naszych działań w kolejnych miesiącach. Oczywiście zgłoszenia będzie można wysyłać dalej - przez stronę PolskaBezWyzysku.pl.

KM OPZZ prowadząc swoje "chce, aby rząd zwrócił uwagę na problem finansowania Państwowej Inspekcji Pracy. W krajach Europu Zachodniej inspektorzy funkcjonują niemalże jako policja pracy, mają dużo większe uprawnienia. Chcemy, aby tak też było w Polsce. PIP mogłaby m.in. zamieniać umowy śmieciowe na umowy o pracę". - powiedział Maciej Łapski, przewodniczący KM OPZZ.

Opr. red.

Źródło: maraton.komisjamlodychopzz.pl