Czy w końcu pracodawcy zweryfikują szczepienia pracowników przeciwko COVID-19?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
16.11.2021AKTUALNE

Od dłuższego czasu ważą się losy pomysłu udostępnienia pracodawcom informacji o pracownikach zaszczepionych przeciw COVID-19. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o weryfikacji przez pracodawców szczepień pracowników przeciwko COVID-19. Postuluje się nawet możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień w podmiotach leczniczych. Zobacz, co można wywnioskować z obecnego stanu i jakie są obecne pomysły w tym zakresie.

Oferowane, w ramach programu dobrowolnych szczepień, szczepienia przeciw COVID-19 od samego początku są wyłącznie propozycją. Obywatele mogą rozważyć pozytywnie ofertę i się zaszczepić. Mogą również uznać, że z różnych względów, oferta ta nie jest to dla nich dobra opcją.

Dobrowolność szczepień przeciwko COVID-19 a uprawnienia pracodawcy

Dobrowolność szczepień przeciw COVID-19 cały czas obowiązuje, również w relacjach pracowniczych. Pracodawcy oczywiście mają prawo zobowiązywać pracowników do stosowania właściwej przeciwwirusowej profilaktyki. Wynika ona ze znowelizowanej oceny ryzyka zawodowego, jak również ma źródło w przepisach powszechnie obowiązujących. Jednak szczepienia to środek profilaktyczny zupełnie innego kalibru. Związany jest z koniecznością przeprowadzenia zabiegu medycznego, realizowanego poza zakładem pracy.

Uwaga!

Pracodawcy nie mogą, obecnie, kazać pracownikom, niezależnie od grupy zawodowej, zaszczepić się na COVID-19. Nie mogą też żądać informacji na ten temat.

Całkiem możliwe, że dobrowolność w zakresie szczepień zostanie utrzymana. Czym innym jest jednak dobrowolność zaszczepienia się, a czym innym prawo do zachowania w tajemnicy informacji o fakcie przyjęcia szczepionki. Tym samym zachowania w tajemnicy informacji o tym, że się nie szczepiło. Informacje te zaliczane są bowiem do danych o stanie zdrowia i podlegają szczególnej ochronie. Obecnie nie ma przepisów, pozwalających pracodawcy na dostęp, z własnej inicjatywy, do informacji w sprawie szczepienia na COVID-19 pracowników.

Dostęp pracodawcy do informacji o szczepieniach pracowników przeciwko COVID-19

Od jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia o potencjalnych regulacjach umożliwiającym pracodawcom dostęp do wiedzy o zaszczepionych, a tym samym niezaszczepionych, pracownikach. Obecnie proponowane jest opracowanie i wprowadzenie ustawy pozwalającej pracodawcom na weryfikację statusu szczepienia pracowników na COVID-19.

W ocenie ministra zdrowia weryfikowanie przez pracodawców zaszczepienia się byłoby znacznie bardziej skuteczne niż certyfikaty szczepień. Szef resortu zdrowia podkreślił, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji. Adam Niedzielski ma nadzieję, że proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone jeszcze w 2021 r. Zostało więc mało czasu (dopisek red). Postuluje się, aby w przypadku podmiotów leczniczych, np. szpitali czy hospicjów, został wprowadzony prawny obowiązek szczepień. Projekt przewiduje, że w sytuacji odmowy zaszczepienia się przez pracownika placówki medycznej będzie można zakończyć z nim współpracę.

Możliwość weryfikacji statusu szczepień pracowników na COVID-19 w innych krajach.

Czas pokaże, czy i w jakim stopniu Polska pójdzie w kierunku rozwiązań zaproponowanych np. na Łotwie. Tam wprowadzono ustawę umożliwiającą przedsiębiorcom kończenie współpracy z pracownikami, którzy odmawiają zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Przepisy, które mają obowiązywać na Łotwie, nie będą obejmować osób, które, ze względów medycznych, nie mogą przyjąć szczepionki, jak i ozdrowieńców.

 

Swoją drogą ciekawe, jak do proponowanych zmian ostatecznie odniesie się:

  • Urząd Ochrony Danych Osobowych,

  • organ kontroli nadzoru nad warunkami pracy, jakim jest PIP,

  • pracownicze organizacje związkowe.

Czy i tym razem będzie miała miejsce wyjątkowa sytuacja, w ramach której związki zawodowe o ogólnokrajowym zasięgu opowiedzą się za inicjatywą weryfikacji pracowników? Czas pokaże. Podobnie jak to, ile zostanie z zapowiadanych od dłuższego czasu pomysłów.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.