Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) a zdolność pracownika do pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
04.05.2021AKTUALNE

Ze szczepieniem przeciw COVID-19 mogą wiązać się sporadyczne – ale jednak – niepożądane odczyny poszczepienne. Mogą one mieć pośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy. Mają bowiem przełożenie na szeroko rozumiany stan właściwej gotowości do wykonywania umówionej pracy.

Szczepienia w toku. Szczepionki zostały opracowane w ramach procesu, który określa się mianem eksperymentu medycznego – leczniczego, który miał na celu opracowanie skutecznego szczepienia przeciw COVID-19. Udało się – sprawą otwartą jest długość skutecznej ochrony w czasie poszczególnych preparatów, co wiąże się z możliwością stosowania dawki lub dawek uzupełniających. Czas pokaże.

Niepożądany odczyn poszczepienny – co to takiego?

Jak każdy wynalazek człowieka szczepionki nie mogą być i nie są doskonałe. Chronią przed COVID-19, jednak z ich stosowaniem – podobnie jak każdej szczepionki czy leku – mogą wiązać się działania niepożądane. Ich skala nie jest wielka, jednak każdy szczepiąc się powinien mieć „z tyłu głowy” perspektywę ich wystąpienia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na coś, co się określa mianem „niepożądanych odczynów poszczepiennych”, w skrócie NOP.

NOP to każde zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątkiem jest szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG), gdzie możliwy okres wystąpienia NOP jest dłuższy.

Warto wiedzieć, że określenie czy konkretny NOP jest spowodowany daną szczepionką nie jest takie proste. Proces szczepień to już nie badania kliniczne – gdzie kontroluje się bardzo szczegółowo stan zdrowia, przyjmowane leki, czy styl życia pacjenta. Tym samym nie każdy niepokojący objaw może być związany ze szczepieniem. Objawy występujące po szczepieniu nie zawsze muszą być związane ze szczepieniem, czasem jest to tylko związek czasowy, zależny od czynników od szczepienia niezależnych. Osobą, która określa, czy dany objaw ma związek z podaniem szczepionki określa lekarz.

Ważne

Charakter i częstość występowania NOP różni się w zależności od szczepionki. W przypadku podejrzenia wystąpienia NOP – pojawienia się niepokojących objawów niedługo po przyjęciu szczepionki warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania NOP lekarz zgłasza go w ciągu 24 godzin do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Niepożądane odczyny poszczepienne po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19

Do NOP związanych ze szczepieniem przeciw COVID-19 można zaliczyć ból, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ale również:

  • zmęczenie

  • ból głowy

  • ból mięśni

  • ból stawów

  • dreszcze, gorączka

  • nudności, wymioty.

Ponieważ szczepienia nie są obligatoryjnym środkiem profilaktycznym, wynikającym przykładowo z prawa pracy, są one realizowane w ramach prywatnego czasu każdego kto się chce zaszczepić. Dotyczy to również pracowników. W konsekwencji pracownik chcąc się zaszczepić musi wziąć urlop albo opuścić zakład pracy w ramach wyjścia prywatnego, po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z pracodawcą.

Uwaga!

Uwzględniając perspektywę powstania NOP dobrym pomysłem jest aby pracownik, który się zaszczepił, wykonujący pracę podwyższonego ryzyka wypadkowego - prace na stanowiskach robotniczych zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych, prace wymagające szczególnej sprawności – informował pracodawcę o każdej niedyspozycji, która może mieć przełożenie na bezpieczeństwo pracy.

Sposób postępowania z pracownikami którzy uskarżają się na niepożądany odczyn poszczepienny

Zarówno w przypadku krótkotrwałych, jak i przedłużających się dolegliwościach związanych z NOP trudno mówić o w pełnej gotowości i dyspozycji do wykonywania pracy w sposób bezpieczny. Warto zatem, aby pracodawca wypracował sposób postępowania z pracownikami którzy uskarżają się na dolegliwości związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. W grę może oczywiście wchodzić czasowe odsunięcie pracownika od pracy, ale również udanie się przez pracownika do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w celu ustalenia czy nie zachodzi potrzeba wydania orzeczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy.

Reasumując, NOP może pozostawać wyłączną sprawą pracownika. Jednak w przypadku gdy zatrudniony zgodzi się podzielić swoimi spostrzeżeniami z pracodawcą NOP nie jest już wyłącznym problemem zatrudnionego. Niepożądany odczyn poszczepienny może mieć bezpośrednie przełożenie na gotowość pracownika do pracy oraz bezpieczeństwo jej wykonywania. Tym samym rekomendowanym postępowaniem jest opracowanie na poziomie zakładowym stosownych procedur. Uwzględniając brak jakichkolwiek wytycznych wynikających z przepisów prawa pracy w powyższym zakresie, uwzględniając iż chodzi o bezpieczeństwo pracowników, procedury takie powinny zostać opracowane albo w ramach konsultacji z pracownikami albo w ramach komisji bhp.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.