Podsumowanie działalności kontrolnej PIP w 2022 roku w zakresie wypadków przy pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
12.07.2023AKTUALNE

Podsumowanie działalności kontrolnej PIP w 2022 roku w zakresie wypadków przy pracy

Nie każdy wypadek jest prywatną sprawą między pracodawcą a poszkodowanym pracownikiem. Wypadki ciężkie, zbiorowe oraz śmiertelne zgłaszane są w szczególności do Państwowej Inspekcji Pracy, która obowiązana jest badać i analizować przyczyny takich zdarzeń. W ostatnim czasie ujrzało światło dzienne sprawozdanie z działalności kontrolnej i nadzorczej PIP za  2022 rok, które w zakresie problematyki bezpieczeństwa odnosi się w szczególności do problematyki wypadkowej.

Uwzględniając zasadę jawności życia publicznego, działalność kontrolna i nadzorcza realizowana przez Państwową Inspekcję Pracy nie jest do końca tajemnicą. Trudno oczywiście oczekiwać aby w przestrzeni publicznej znalazł się precyzyjny wykaz pracodawców, którzy będą kontrolowani. Jednak efekty działań kontrolnych i nadzorczych, przynajmniej w ogólnym zarysie, podawane są do wiadomości publicznej.

Ważne

Z przepisu art. 10 ustawy o PIP wynika, że do zadań urzędu należy w szczególności podejmowanie działań polegających na zapobieganiu i ograniczaniu zagrożeń w środowisku pracy, a w szczególności badanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontrola stosowania środków zapobiegających tym wypadkom.

Jakie są dane w zakresie wypadków przy pracy w 2022r.?

Celem kontroli powypadkowych jest przede wszystkim ustalenie okoliczności przyczyn danego zdarzenia. Dzięki temu istnieje możliwość wskazania konkretnych nieprawidłowości, które doprowadziły do wypadku oraz wskazanie pracodawcom działań koniecznych do poprawy stanu warunków pracy.

Uwaga!

Inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 1920 wypadków przy pracy zaistniałych i zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Pracyw 2022 r. W wypadkach ogółem poszkodowanych zostało 2179 osób - w tym 686 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 247 poniosło śmierć.

Gdzie najwięcej wypadków przy pracy w 2022 r.

Z danych sprawozdawczych PIP za 2022 r. wynika, że poszkodowani w wypadkach przy pracy, zbadanych przez inspektorów pracy, najczęściej pracowali w zakładach: 

  • przetwórstwa przemysłowego –  34,9% (w 2021 r. –  38,0%; w  2020 r. –  35,3%), 
  • budowlanych –  24,5% (w 2021 r. –  26,1%, w  2020 r. – 26,6%)
  • handlowych i zajmujących się naprawami – 9,4% (w 2021 r. – 9,2%, w 2020 r. – 8,8%).

Najwięcej poszkodowanych w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym w roku 2022 było zatrudnionych w sektorze budowlanym. Sektor budowlany jest od lat najbardziej wypadkogennym rodzajem działalności prowadzącym do wypadków o najpoważniejszych, śmiertelnych skutkach. W dalszej części udział wypadków śmiertelnych dotyczył:

  • zakładów przemysłowych, 
  • firm transportowych i magazynowych, 
  • branży handlowej.

Jaka grupa zatrudnionych najczęściej ulegała wypadkom przy pracy w 2022r.?

Przeważająca część poszkodowanych w wypadkach w 2022 r. to pracownicy - aż 81%. Pozostała grupa pracobiorców to osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy. Osoby poszkodowane w wypadkach w 2022 roku to głównie obywatele polscy. Natomiast wśród obcokrajowców najliczniejsza grupa pochodziła z poza krajów Unii Europejskiej – głównie były to osoby narodowości ukraińskiej. Najwięcej obywateli Ukrainy, którzy ulegli wypadkom, które były przedmiotem badań PIP wykonywało prace budowlane.

Wypadki zdarzały się również w związku z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. W roku 2022 doszło do 56 wypadków. Dwa wypadki były wypadkami śmiertelnymi, 19 wypadków wiązało się z ciężkim obrażaniem ciała.

Źródło: Sprawozdanie z działalności PIP w 2022 r., Warszawa 2023.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.