Poleć znajomemu

Czy wypadek pracodawcy-przedsiębiorcy podczas wykonywania w dniu wolnym od pracy czynności na rzecz swojej firmy może być wypadkiem przy pracy?

Czy wypadek pracodawcy-przedsiębiorcy podczas wykonywania w dniu wolnym od pracy czynności na rzecz swojej firmy może być wypadkiem przy pracy?
Pytanie:

Pracodawca-właściciel firmy stolarskiej w dniu wolnym ustawowo od pracy postanowił samodzielnie sprzątnąć pył i kurz, który nagromadził się na hali. Dbając o bezpieczeństwo ppoż. i bhp swoich pracowników od czasu do czasu sam wykonywał te czynności zazwyczaj w dni wolne od pracy np. Niedzielę. W czasie wykonywania tych czynności spadł z drabiny i doznał urazu kręgosłupa. Czy jest to wypadek w pracy? Czy możemy uznać, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej?

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostep do Portalu
BHP a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
  • Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
  • Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
  • Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Załóż konto testowe na 48 godzin

Jeśli posiadasz już konto
zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Płatność PayU
19.00 zł netto
23.37 zł brutto
Płatność SMS
25.00 zł netto
30.75 zł brutto
Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.