Pytania i odpowiedzi
Odpis czy oryginał zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp – co powinno być w aktach pracowniczych?
Pytanie: Pracodawca zlecił przeprowadzenie szkolenia okresowego bhp pracowników przez jednostkę edukacyjną. Jednostka prowadząca szkolenie wystawiła zaświadczenia o ukończeniu szkolenia zgodne z obowiązującym wzorem. Przepis mówi, że „odpis zaświadczenia jest przechowywany w aktach osobowych pracownika”. Co należy rozumieć przez odpis? Czy w aktach pracownika powinien znaleźć się przekazany przez organizatora szkolenia oryginał zaświadczenia, a pracownik winien otrzymać kserokopię zaświadczenia potwierdzoną przez pracownika kadr "za zgodność z oryginałem", czy też odwrotnie: zaświadczenie (oryginał) otrzymuje przeszkolony pracownik, a kserokopię zaświadczenia, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracownika kadr, przechowuje się w aktach pracownika? »
O czy rozmawiać z pracownikiem podczas rozmowy wstępnej w czasie instruktażu stanowiskowego
Pytanie: Ramowy program instruktażu stanowiskowego wskazuje, że szkolenie powinno uwzględniać kilka etapów szkolenia min. rozmowę wstępną instruktora z instruowanym pracownikiem. Jaka powinna być treść tej rozmowy? »
Wydawanie posiłków profilaktycznych pracownikom przy wzmożonym sezonowym obciążeniu
Pytanie: W rozporządzeniu w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów napisane jest: "posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie." Jak to rozumieć? Na jakiej podstawie określić, czy w danym dniu wydawać posiłki, jeśli obliczyliśmy wydatek energetyczny, a wzmożone obciążenie jest sezonowe? Czy muszę powtórzyć badanie wydatku energetycznego poza sezonem wzmożonej pracy? »
Szatnia przepustowa w zakładzie pogrzebowym
Pytanie: Czy w zakładzie pogrzebowym który odbiera ciało, przewozi do chłodni innego podmiotu, przeprowadza pogrzeb i ekshumacje powinna być szatnia przepustowa dla pracowników. Według oświadczenia właściciela zakład nie wykonuje usług mycia, kosmetyki i ubierania ciała. »
Substancje szkodliwe dla zdrowia w ocenie ryzyka zawodowego sprzątaczki
Pytanie: W firmie zatrudniamy osoby na stanowisku sprzątaczki. Pracownikom kwartalnie wydawane są środki chemiczne służące do mycia, czyszczenia, dezynfekcji. Czy jeżeli z karty charakterystyki wynika, że np. dany środek działa drażniąco na oczy to wpisuję ten środek w karcie oceny ryzyka jako niebezpieczny? Kto powinien zapoznawać pracowników z kartami substancji niebezpiecznych, jeśli na danym stanowisku pracuje się z takimi substancjami? Czy przy każdej zmianie środka czyszczącego (zakładając że zmieniamy go na również niebezpieczny) należy uaktualniać ocenę ryzyka i na nowo zapoznawać pracowników z kartami? Kto powinien mieć w dokumentach karty charakterystyk: bezpośredni przełożony, kadrowy czy może behapowiec? »
Opóźnione zgłoszenie zbiorowego wypadku przy pracy
Pytanie: Wypadku komunikacyjnym zostało poszkodowanych dwóch pracowników (wypadek zbiorowy), jednak w wyniku przeoczenia nie powiadomiono o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy. Czy można takie zawiadomienie złożyć po upływie np. dwóch miesięcy od zaistnienia wypadku? »
Wyłączna wina pracownika a uznanie zdarzenia za wypadek
Pytanie: Jeżeli zdarzenie spełnia warunki definicji wypadku, ale poszkodowana po odłączeniu zabezpieczeń przystąpiła do ręcznego usunięcia zatoru w urządzeniu i podczas tej czynności nie zachowała należytej ostrożności i przyczyniła się do spowodowania urazu, to czy można nie uznać tego zdarzenia jako wypadek? Podczas badania okoliczności zdarzenia stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Jakie wówczas wskazać dowody? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol