Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw: Dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz Dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. work-life balance), nadal nie został przyjęty, to jego zapisy budzą duże zainteresowanie na rynku pracy. Zdaniem ekspertów szeroka implementacja dyrektywy to z jednej strony nowe, oczekiwane przez pracowników uprawnienia, z drugiej natomiast szereg wyzwań dla firm ich zatrudniających, na które warto się odpowiednio wcześnie przygotować.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Poznać zmiany jakie zostaną wprowadzone po wdrożeniu dyrektyw work-life balance.
Przygotować firmę na koniecznością zmiany dokumentacji pracowniczej spełniającej wymogi dyrektywy.
Zaplanować działania związane z wdrożeniem nowych przepisów.
Czytaj także: Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?>>>
Jak wynika z danych ZUS zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5% zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. Natomiast według danych z raportów Cohen Veterans Network i Mindy były jednocześnie najczęstszym (12,2% dni) i najdłuższym (13,8% dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85% pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego. Dlaczego warto zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Artykuł partnera
Wellbeing W&W Consulting
Informacje zawarte w tym artykule:
Pokażą Ci skalę problemu pracowników ze zdrowiem psychicznym oraz skutki takich problemów bezpośrednio odbijające się na zakładach pracy
Podpowiedzą, w jaki sposób chronić zdrowie psychiczne pracowników i jak im pomóc w tym zakresie.
Pomogą zapobiec w przyszłości absencji pracowników w zwiąż z problemami zdrowia psychicznego.
Czytaj także: 4 praktyczne sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem>>>
Mimo że wypalenie zawodowe nie jest jednostką chorobową i bezpośrednio nie może być podstawią wydania L4, to jest ściśle związane ze stanem zdrowia pracowników. W myśl definicji wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest praca. Może się zatem przyczynić do absencji pracowników. Jak w takim razie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Oto 10 pomysłów, które możesz wykorzystać w swojej firmie.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Zredukować zagrożenie psychofizyczne, jakim jest stres w miejscu pracy.
Poprawić warunki pracy.
Obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego wśród pracowników.
Czytaj także: Dowiedz się, czy od stycznia 2022 r. można będzie otrzymać L4 na wypalenie zawodowe>>>
Opracuj kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.
Wysoka temperatura utrudnia wykonywanie obowiązków służbowych w czasie upału i pandemii. Znacznie obniża nie tylko wydajność pracy, ale obniża dobrostan psychofizyczny pracowników. Wśród personelu może rodzić się frustracja i zniecierpliwienie. To z kolei może zmierzać bezpośrednio do nieporozumień i konfliktów, a nawet wypalenia zawodowego i mobbingu. Dlatego, dbając o dobrą atmosferę w miejscu pracy, warto opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych.
Dziennikarz, relacjonujący z Tokio przygotowania do otwarcia igrzysk olimpijskich w pełnym słońcu, skarży się, w „wejściu na żywo”, na wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Prowadzący poranny program w warszawskim studio upomina kolegę, że trzeba osłaniać głowę przed słońcem, aby dbać o zdrowie w pracy, nawet w delegacji. Dziennikarz odchodzi na kilka sekund sprzed kamery, chwilę później jest z powrotem – z czapką na głowie, pożyczoną od operatora. „Nasz dział bhp będzie zadowolony, bo szybka i efektywna reakcja to podstawa” – kwituje prezenter w Warszawie. Uśmiechy obu panów z życzeniami dbania o zdrowie kończą relację.
Ten przykład sprzed kilku dni pokazuje nie tylko konieczność dbania o zdrowie w warunkach upału czy pandemii. Wskazuje także na znaczenie dobrych relacji międzyludzkich w miejscu pracy, w czasie ekstremalnych temperatur oraz wciąż obecnego zagrożenia epidemicznego.
Czytaj także: Zagrożenia psychospołeczne w dobie epidemii mające wpływ na efektywność pracy>>>
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Z tego tekstu dowiesz się:
Na co zwrócić uwagę dbając o stan psychofizyczny pracowników w czasie upałów i pandemii?
Jak opracować kodeks dobrych praktyk w sytuacjach kryzysowych?
Jakie działania podjąć, aby poprawia
stan psychofizyczny pracowników związany z epidemią i upałem?