Sklep
Wypadkiem przy pracy jest także zdarzenie, do którego doszło na skutek zadziałania czynnika zewnętrznego na niesprawny organizm pracownika, który może być przyczyną współistniejącą z jego wewnętrznymi schorzeniami. Stres, połączony z chorobą kardiologiczną, może być współprzyczyną zewnętrzną zawału serca – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Czynnik zewnętrzny – wysiłek fizyczny przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, połączony ze stresem podczas pierwszego dnia w pracy, co doprowadziło do udaru mózgu stanowi wypadek przy pracy – orzekł Sąd Okręgowy w Ostrołęce.
Aneta Mościcka
Praca w hipermarketach charakteryzuje się stosunkowo wysokim wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Wymaga wykonywania czynności związanych z transportem, magazynowaniem oraz sprzedażą towarów w warunkach uciążliwych, a często także szkodliwych, wynikających również ze stresu.
Zygmunt Wieczorek
Z badań Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy wynika, że stres związany z pracą znalazł się na 2. miejscu wśród problemów, na które uskarżają się pracownicy. Dlatego stres i czynniki go wywołujące należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego w takim samym zakresie, jak inne zagrożenia zawodowe występujące na ocenianym stanowisku pracy.
Karolina Główczyńska-Woelke
specjalista ds. bhp
i ergonomii
Specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy w ramach projektu realizowanego przez NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi pt.: „Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy” przeprowadzili sondaż dotyczący stresu i zagrożeń psychospołecznych w pracy. Wynika z niego, iż zagrożenie zwolnieniami to najczęściej wskazywany przez pracowników czynnik stresogenny w miejscu pracy.
Po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzone kompleksowe badanie zagrożeń psychospołecznych w pracy, które obejmie ponad 7 tys. pracowników (po 50% kobiet i mężczyzn) z przedsiębiorstw będących w trakcie zmian organizacyjnych.
Z badań przeprowadzonych przez firmę Extended DISC wynika, że najbardziej stresująca jest praca w Polsce. Za nami jest Korea Płd., a trzecie miejsce zajmuje Dania. Na największym luzie pracują Brazylijczycy.
Marcin PapierzRedaktorPortalbhp.pl
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone